Referendum edukacyjne. Szumilas: rewolucja nie jest potrzebna

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 08:56
- Czy na pewno chcemy nowej podstawy programowej, nowych podręczników, nowego systemu egzaminacyjnego? - pyta w radiowej Trójce minister edukacji Krystyna Szumilas.
Audio
  • Minister edukacji Krystyna Szumilas o referendum edukacyjnym (Salon polityczny Trójki)
Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas
Minister edukacji narodowej Krystyna SzumilasFoto: PRSA

W środę posłowie mieli rozstrzygnąć, co dalej z wnioskiem obywatelskim w sprawie referendum edukacyjnego, w którym obywatele zdecydowaliby m.in., czy są za obowiązkiem szkolnym dla sześciolatków, obowiązkiem przedszkolnym dla pięciolatków i przywróceniem systemu "8 lat podstawówki, 4 lata szkoły średniej". Zmieniono jednak harmonogram obrad Sejmu. Debatę przeniesiono na czwartek. Głosowanie odbędzie się za dwa tygodnie.
Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas w audycji "Salon polityczny Trójki" mówi, że obecny system edukacji w Polsce powinien zostać utrzymany. - Trzeba wzmacniać to, co jest w nim dobre i korygować niedoskonałości - podkreśla i dodaje, że dzięki decyzjom, jakie zostały podjęte w ostatnich 20 latach, wyniki polskich uczniów poprawiły się na tyle, że są powyżej średniej europejskiej.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
Według Szumilas skutkiem przeprowadzenia referendum edukacyjnego będzie "kolejna rewolucja w systemie edukacji". - Czy na pewno chcemy nowej podstawy programowej, nowych podręczników, nowego systemu egzaminacyjnego? Rewolucja jest nam niepotrzebna - przekonuje. Zdaniem minister edukacji każdy rozsądny poseł, który ma na uwadze dobro dzieci i nauczycieli, zagłosuje przeciwko rewolucji.
- Mnie zależy na dobru dziecka. Dlatego w czwartek w Sejmie postaram się przekonać posłów, byśmy patrzyli na edukację nie pod kątem interesów politycznych, a interesów dzieci. Decyzja polityków będzie miała wpływ na ich przyszłość. Dyskusja o edukacji powinna się obecnie skupiać na tym, co zrobić, by szkoły były lepiej przygotowane na przyjęcie młodszych dzieci, jak zapewnić miejsca w przedszkolach dla dzieci na wsiach - mówi gość Marcina Zaborskiego.
Szumilas zapowiada, że w sprawie referendum edukacyjnego będzie się spotykała z politykami koalicji i opozycji oraz przedstawicielami różnych środowisk, którzy są zainteresowani tematem.
Wysłuchaj całej audycji!

Rozmawiał Marcin Zaborski.

Czytaj także

Potrzebne nam referendum w sprawie sześciolatków?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 09:28
- To referendum nie powinno się odbyć - uważa Renata Kim z "Newsweeka". - A ja bym dał szansę ludziom się wypowiedzieć - mówi Paweł Reszka z "Tygodnika Powszechnego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk: spotkam się z inicjatorami referendum ws. sześciolatków

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 13:04
Premier Donald Tusk zapowiedział, że spotka się z przedstawicielami Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców przed decyzją Sejmu o plebiscycie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm: debata o referendum ws. sześciolatków

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 08:50
Sejm zajmie się w czwartek obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. obowiązku szkolnego dla sześciolatków.
rozwiń zwiń