Minister środowiska: ustawa o łupkach kontrowersyjna i wymaga namysłu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 09:16
Minister środowiska Maciej Grabowski nie ma zastrzeżeń do tempa prac dotyczących ustawy o gazie łupkowym.
Audio
  • Maciej Grabowski minister środowiska o regulacjach ws. wydobycia gazu łupkowego (Salon polityczny Trójki/Trójka)
Maciej Grabowski minister środowiska
Maciej Grabowski minister środowiska Foto: PR

W programie wyborczym Platformy Obywatelskiej z 2011 roku zapowiadano, że do końca 2013 roku wprowadzone zostaną rozwiązania, które zagwarantują Polsce wysokie przychody z wydobycia gazu łupkowego. Choć rok się kończy, regulacji wciąż nie ma.

Maciej Grabowski minister środowiska uważa, że tak ważna ustawa, jak ta dotycząca gazu łupkowego, wymaga czasu. - To jest priorytet całego rządu, wewnątrz którego były bardzo różne opinie na temat tego, w jaki sposób do całego zagadnienia podejść i stąd przedłużały się prace nad tymi regulacjami - powiedział Grabowski. - Nie mam żadnych zastrzeżeń co do tempa prac, które były prowadzone w ministerstwie środowiska. Wystarczy spojrzeć na proces legislacyjny i ile rożnych wersji było przedstawianych do konsultacji i jak ten projekt się zmieniał - dodał.

Jego zdaniem nie można mówić o jakichkolwiek zaniedbaniach resortu środowiska w tym zakresie. - Jeżeli ustawa jest tak kontrowersyjna wewnątrz, to ona wymaga po prostu dłuższego namysłu - powiedział minister w Salonie politycznym Trójki .

W opinii ministra środowiska ustawa o gazie powinna być procedowana łącznie z ustawą, która nakłada dodatkowe podatki na eksploatację złóż węglowodorowych. Jej projekt przygotowało ministerstwo finansów.

Maciej Grabowski uważa też, że potrzebne są konsultacje z inwestorami, ekspertami z zakresu geologii i izbami gospodarczymi. - Każda ustawa, która dotyczy gospodarki, wpływa na decyzje inwestorów. Jeżeli chcemy, by ci inwestorzy zainwestowali wiele miliardów złotych, a oni mają zasadnicze wątpliwości co do tej ustawy, to trzeba ich jeszcze raz wysłuchać - wyjaśnił.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce" .

Minister powiedział, że w przyszłym roku być może ruszy wydobycie gazu łupkowego na skalę komercyjną. - To byłby wielki sukces - podkreślił. Problem polega jednak na tym, że wciąż nieznany jest potencjał ekonomiczny polskich złóż, a by go ocenić, potrzeba co najmniej pięciokrotnie więcej odwiertów.

Minister środowiska odniósł się także do orkanu Ksawery, który przechodzi nad Polską. - Nasze służby meteo zrobiły dobrą robotę. Ci, którzy powinni być wyczuleni na ten zbliżający się huragan, byli dostatecznie ostrzeżeni. To jest najważniejsze. Prewencja jest tutaj zasadnicza - wyjaśnił.

Grabowski przyznał też, że nie wie nic o istnieniu projektu nowelizacji ustawy śmieciowej. Jego poprzednik, Marcin Korolec, zapowiadał, że do końca roku rząd może przyjąć taki projekt. - Wydaje mi się, że pośpiech nie jest aż tak ważny. To jest zbyt ważna i systemowa ustawa. Ja będę chciał wyjść z projektem w drugim kwartale przyszłego roku - powiedział Maciej Grabowski.

Rozmawiał Marcin Zaborski.

bk

Czytaj także

Znamy plany gospodarcze nowej ekipy Tuska

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 15:34
Podczas konwencji Platformy Obywatelskiej poznaliśmy wreszcie zapowiedzi gospodarcze nowej ekipy Donalda Tuska na najbliższe dwa lata. Minister Szczurek zapowiada zastąpienie ordynacji podatkowej kodeksem podatkowym, premier obiecuje większe pieniądze dla ludzi, nie tylko na inwestycje a wicepremier Bieńkowska stawia na polskie patenty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą dalsze konsultacje ustawy łupkowej

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 15:13
Minister środowiska Maciej Grabowski zapowiedział spotkanie przedstawicieli firm wydobywczych i ekspertów z innych resortów, w którym uczestniczyć mają także niezależni geolodzy.
rozwiń zwiń