Europarlamentarzyści jadą na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 18:34
Zdaniem gości audycji "Puls Trójki" najważniejsze zadanie, z jakim pojadą do Kijowa europejscy politycy, to obrona demokracji na Ukrainie.
Audio
  • Jacek Kurski i Krzysztof Gawkowski o sytuacji na Ukrainie (Puls Trójki)
Protestujący w Kijowie
Protestujący w KijowieFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

We wtorek do Kijowa pojedzie delegacja Parlamentu Europejskiego. Grupa europosłów zamierza się spotkać m.in. z ukraińskim prezydentem i premierem, a także z liderami opozycji.

Gość audycji "Puls Trójki", eurodeputowany Jacek Kurski z Solidarnej Polski, który będzie jednym z delegatów, powiedział, że jego zdaniem głównym celem misji powinno być podjęcie takich działań, aby "wybory prezydenckie na Ukrainie, kiedykolwiek się odbędą, były wolne, demokratyczne, uczciwe i niesfałszowane". - By Ukraińcy wybrali prezydenta, który zdecyduje, w którą stronę Ukraina powinna się rozwijać. Nic więcej Europa nie może w tym momencie zrobić - ocenił.
W tym tygodniu na Ukrainę, z inicjatywy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, wybiera się także kilku polityków z Partii Europejskich Socjalistów (PES). - Jedziemy z jasnym przekazem: jeśli opozycja chce przejąć władzę, to musi mieć plan rządzenia - podkreślił gość Beaty Michniewicz, sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski.
Goście radiowej Trójki zapytani, czy takie wizyty na Majdanie różnych europejskich polityków w ogóle mają sens, odpowiedzieli, że tak, ale pod pewnymi warunkami. W ocenie Kurskiego sensowne są np. zorganizowane wyjazdy przedstawicieli unijnych instytucji, "bo w ich wyniku może zostać sformułowana korzystniejsza oferta dla Ukrainy, która będzie rozbudzała europejskie aspiracje Ukraińców w rozsądny sposób". Jak zaznaczył Gawkowski, takie wyjazdy mają uzasadnienie jeśli delegaci przyjeżdżają z konkretnymi propozycjami, z jakimś planem. W jego opinii czas na rozmowy, z których nic nie wynika już minął.

Wysłuchaj całej audycji!

Rozmawiała Beata Michniewicz.

Czytaj także

Majdan potrzebuje pomocy. Specjalny apel do Polaków

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 16:00
Od żywności i ubrań, do pomocy medycznej i prawniczej. Ukraińcy proszą Polaków o pomoc dla Majdanu. Apel w tej sprawie wystosował między innymi Związek Ukraińców w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE: aresztowania rannych i zaginięcia na Ukrainie nie do zaakceptowania

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 16:20
Jan Tombiński zwrócił się do ukraińskiego rządu "o realizację obietnic i zapowiedzi w kontekście negocjacji z opozycją". Wyraził też zaniepokojenie pogarszającym się stanem praw człowieka na Ukrainie i wezwał do cofnięcia ustaw ograniczających prawa człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MSZ Ukrainy: stan wyjątkowy nie jest rozważany

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 17:38
Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Leonid Kożara. W rozmowie z dziennikarzami dodał też, że ma nadzieję, iż we wtorek ukraiński parlament przyjmie rozwiązania, które doprowadzą do rozwiązania kryzysu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To prowokacja". Ważne oświadczenie ukraińskiego MSZ

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 18:04
Prowokacją nazwało MSZ Ukrainy informacje, jakoby ambasady obcych państw zostały uprzedzone przez ten resort o wprowadzeniu stanu wyjątkowego.
rozwiń zwiń