Ilu uchodźców przyjmie Polska? Janusz Piechociński: ten tydzień może być rozstrzygający

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 10:31
- Problem imigracji może być największym wyzwaniem od II wojny światowej - ostrzega wicepremier, minister gospodarki szef PSL Janusz Piechociński.
Audio
  • Janusz Piechociński mówi, że ten tydzień może być rozstrzygający, jeśli chodzi o liczbę uchodźców, którą przyjmie Polska (IAR/Trójka)
Zdaniem Janusza Piechocińskiego, w sprawie imigrantów politycy nie powinni mówić językiem internetu
Zdaniem Janusza Piechocińskiego, w sprawie imigrantów politycy nie powinni mówić "językiem internetu"Foto: PAP/Marcin Obara

<<<"Więcej wiedzy - mniej strachu". Informator o uchodźcach w Polsce>>>

Minister gospodarki mówił w radiowej Trójce, że nie wie, ilu uchodźców przyjmie Polska, ale, w jego opinii, ten tydzień może być w tej kwestii rozstrzygający. - Najważniejsze jest jednak to, czy Europa obok dyskutowania, co zrobić z tymi imigrantami, którzy już są, podejmie jakieś działania, aby nie było ich jeszcze więcej. Potencjał demograficzny Afryki jest dużo większy - mówi Janusz Piechociński.

Zdaniem Janusza Piechocińskiego, w sprawie imigrantów politycy nie powinni mówić "językiem internetu". Dopytywany o wypowiedź wiceminister gospodarki Ilonę Antoniszyn-Klik z PSL, która zarzuciła rozmówcom na portalu społecznościowym "prostytucję polityczną" - powiedział, że ją "skarci". - Nie odnotowałem tej wypowiedzi. Skarcę osobiście panią wiceminister bo nadmiernie w kampanii nabrała języka, którego nie wolno politykom, ale też obywatelom używać - podkreśla.

Serwis specjalny
imigranci1200.jpg
Imigranci w Europie

- My Polacy, powinniśmy wystrzegać się tego, aby przyłożyć polską rękę do wojny kultur, religii, narodów i społeczeństw. Przed ostatnie dwa i pół roku wykonałem olbrzymią pracę, żeby otworzyć rynki arabskie na polskie produkty. Potrafiłem pokazać Polskę z dobrej strony: życzliwą, tolerancyjną, racjonalną - zaznacza Janusz Piechociński.

Kwoty podziału uchodźców między państwa Unii będą głównym tematem poniedziałkowych rozmów Grupy Wyszehradzkiej z prezydencją luksemburską. W środę sprawą rozdzielenia imigrantów na Starym Kontynencie ma się zająć Rada Europejska

Trójka,IAR,kh

Czytaj także

Niemcy zamykają granice. "Możliwe dotkliwe konsekwencje dla Polski"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 09:28
- Niemcy nie mogą przyjmować uchodźców w nieskończoność, chociaż zachowują się w tej sprawie bardzo przyzwoicie. Nie wzbudzają nacjonalistycznej atmosfery tylko po to, żeby się usprawiedliwić - mówi w "Komentatorach" Wiesław Dębski z Wirtualnej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE zwleka z decyzją ws. uchodźców. "Mamy przed sobą gigantyczny plan"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 09:22
- Październik to próba zbudowania konsensu w poszczególnych krajach na temat uchodźców. Najważniejsze sprawy są przed nami - mówił w Trójce Bogusław Chrabota z "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń