X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Błażej Spychalski: decyzja w sprawie nowelizacji "w najbliższym czasie"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 09:19
– Prezydent ma konstytucyjny termin 21 dni i ten termin upływa 17 grudnia. Decyzja o podpisaniu nowelizacji o Sądzie Najwyższym zapadnie w najbliższym czasie – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Błażej Spychalski.
Audio
  • Błażej Spychalski: decyzja prezydenta w sprawie nowelizacji "w najbliższym czasie" (Salon Polityczny Trójki)

Pod koniec listopada parlament przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, co, jak mówił polski rząd, było wcieleniem w życie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nowe przepisy zakładają, że sędzia Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego, który przeszedł w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia na podstawie obecnych przepisów, z dniem wejścia w życie tej nowelizacji powraca na stanowisko pełnione 3 kwietnia 2018 roku, czyli w dniu, kiedy weszła w życie poprzednia ustawa o Sądzie Najwyższym. 

Przepisy przewidują również, że jeśli na jej podstawie do pełnienia urzędu w Sądzie Najwyższym powrócił sędzia, który zajmował stanowisko I prezesa SN lub prezesa SN, kadencję uważa się za nieprzerwaną. Regulacje dotyczą I prezes SN Małgorzaty Gersdorf oraz dwóch prezesów Izb SN – Stanisława Zabłockiego i Józefa Iwulskiego. 

Dopytywany, kiedy można się spodziewać decyzji Andrzeja Dudy we tej sprawie, rzecznik Andrzeja Dudy powiedział, że ostateczna decyzja „zapadnie w najbliższym czasie”. – Prezydent ma ustawowe 21 dni na podpisanie tej nowelizacji. Prezydent się nie waha, to jest kwestia normalnej procedury. Na biurko pana prezydenta wpłynęło dużo ustaw przyjętych ostatnio przez parlament – dodał Spychalski.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Dodał, ze trwają cały czas konsultacje, to są spotkania prezydenta zarówno z premierem Mateuszem Morawieckim, jak i spotkania ministrów Kancelarii Prezydenta z ministrami rządu.
Prezydencki rzecznik podkreślił, że ideą nowelizacji o SN było przede wszystkim powstanie dwóch nowych izb w Sądzie Najwyższym – Izby Dyscyplinarnej oraz Izba Skargi Nadzwyczajnej. – Te dwie izby powstały, sędziowie zostali do nich powołani. Izby funkcjonują i rozpoczynają pracę i rozkręcają się. To była najważniejsza kwestia, jeśli chodzi o nowelizację – wyjaśnił Błażej Spychalski.

Więcej, także o sprawie Komisji Nadzoru Finansowego, w dalszej części programu.

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki 
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Błażej Spychalski (rzecznik prasowy prezydenta RP i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta)
Data emisji: 10.12.2018
Godzina emisji: 8.13

tj/ml