X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Maciej Zembaty spoczął na Powązkach

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 16:54
Znakomity satyryk, pieśniarz, tłumacz i wykonawca utworów Leonarda Cohena zmarł 27 czerwca. W ostatniej drodze towarzyszyli mu m.in. Stefan Friedmann i Janusz Głowacki.
Audio
  • Stefan Friedmann, aktor: Zembaty był nietypowym artystą
  • Janusz Głowacki, pisarz: odszedł wybitny satyryk
Maciej Zembaty spoczął na Powązkach
Foto: fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Rodzina, przyjaciele i przedstawiciele kultury pożegnali na wojskowych Powązkach w Warszawie Macieja Zembatego.

Aktor Stefan Friedmann, który przez wiele lat współpracował ze zmarłym poetą, wspomina, że był on nietypowym artystą: - Ponurym z wyglądu, ale radosnym i koleżeńskim w środku.

Pisarz Janusz Głowacki podkreśla, że odszedł wybitny satyryk, który cudownie pisał oraz żył tak, jak chciał. - Był zatopiony w Cohenie i narkotykach - wspomina i dodaje: - Miał cudowny głos i pisał szalenie wyrafinowane teksty. Jego zdaniem francuscy przedstawiciele czarnego humoru to przy Zembatym "małe piwo."

Maciej Zembaty urodził sie 16 maja 1944 roku w Tarnowie. Ukończył szkołę muzyczną w klasie fortepianu, studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę magisterską napisał na temat polskiej piosenki i gwary więziennej. Dzięki swym badaniom stał się jednym z pierwszych specjalistów od grypsery. Studiował także na ASP i w łódzkiej Filmówce.

Maciej Zembaty uchodził za klasyka czarnego humoru; współtworzył wraz z Wojciechem Młynarskim słynny kabaret "Dreszczowisko" i własny, psychodeliczny magazyn "Zgryz".

Do legendy przeszła też jego żartobliwa piosenka pogrzebowa "Ostatnia posługa", śpiewana na melodię marsza żałobnego Chopina. Utwór, jak podkreślali socjologowie, przełamywał obyczajowe tabu śmierci i pochówku, uwalniając ją od celebry i urzędowego smutku.

IAR, aj

Czytaj także

Maciej Zembaty był artystą niezależnym

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 15:50
Współtworzył słuchowisko"Rodzina Poszepszyńskich" oraz audycję "Zapraszamy do Trójki". Był również znany jako tłumacz poezji Leonarda Cohena. Zmarł 27 czerwca 2011 r. w wieku 67 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Zembaty - śmiechem walczył z rzeczywistością

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 23:00
- Bardzo często widzę Maćka jak się nie śmieje, a rechocze. Prowokował rozmaite sytuacje, żeby przeszły w abstrakcję - wspominała zmarłego artystę Ewa Błaszczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspominamy Zembatego. Posłuchaj archiwalnych wywiadów oraz ballad Cohena w interpretacjach polskiego poety

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2011 23:23
- Każde tłumaczenie, poza tłumaczeniem notarialnym, musi dotyczyć nie tylko słów, lecz także emocji. To najważniejsze – powiedział Maciej Zembaty w rozmowie z Magdą Jethon w 1988 roku.
rozwiń zwiń