Maciej Zembaty spoczął na Powązkach

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 16:54
Znakomity satyryk, pieśniarz, tłumacz i wykonawca utworów Leonarda Cohena zmarł 27 czerwca. W ostatniej drodze towarzyszyli mu m.in. Stefan Friedmann i Janusz Głowacki.
Audio
  • Stefan Friedmann, aktor: Zembaty był nietypowym artystą
  • Janusz Głowacki, pisarz: odszedł wybitny satyryk
Maciej Zembaty spoczął na Powązkach
Foto: fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Rodzina, przyjaciele i przedstawiciele kultury pożegnali na wojskowych Powązkach w Warszawie Macieja Zembatego.

Aktor Stefan Friedmann, który przez wiele lat współpracował ze zmarłym poetą, wspomina, że był on nietypowym artystą: - Ponurym z wyglądu, ale radosnym i koleżeńskim w środku.

Pisarz Janusz Głowacki podkreśla, że odszedł wybitny satyryk, który cudownie pisał oraz żył tak, jak chciał. - Był zatopiony w Cohenie i narkotykach - wspomina i dodaje: - Miał cudowny głos i pisał szalenie wyrafinowane teksty. Jego zdaniem francuscy przedstawiciele czarnego humoru to przy Zembatym "małe piwo."

Maciej Zembaty urodził sie 16 maja 1944 roku w Tarnowie. Ukończył szkołę muzyczną w klasie fortepianu, studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę magisterską napisał na temat polskiej piosenki i gwary więziennej. Dzięki swym badaniom stał się jednym z pierwszych specjalistów od grypsery. Studiował także na ASP i w łódzkiej Filmówce.

Maciej Zembaty uchodził za klasyka czarnego humoru; współtworzył wraz z Wojciechem Młynarskim słynny kabaret "Dreszczowisko" i własny, psychodeliczny magazyn "Zgryz".

Do legendy przeszła też jego żartobliwa piosenka pogrzebowa "Ostatnia posługa", śpiewana na melodię marsza żałobnego Chopina. Utwór, jak podkreślali socjologowie, przełamywał obyczajowe tabu śmierci i pochówku, uwalniając ją od celebry i urzędowego smutku.

IAR, aj

Czytaj także

Maciej Zembaty był artystą niezależnym

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 15:50
Współtworzył słuchowisko"Rodzina Poszepszyńskich" oraz audycję "Zapraszamy do Trójki". Był również znany jako tłumacz poezji Leonarda Cohena. Zmarł 27 czerwca 2011 r. w wieku 67 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Zembaty - śmiechem walczył z rzeczywistością

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 23:00
- Bardzo często widzę Maćka jak się nie śmieje, a rechocze. Prowokował rozmaite sytuacje, żeby przeszły w abstrakcję - wspominała zmarłego artystę Ewa Błaszczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspominamy Zembatego. Posłuchaj archiwalnych wywiadów oraz ballad Cohena w interpretacjach polskiego poety

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2011 23:23
- Każde tłumaczenie, poza tłumaczeniem notarialnym, musi dotyczyć nie tylko słów, lecz także emocji. To najważniejsze – powiedział Maciej Zembaty w rozmowie z Magdą Jethon w 1988 roku.
rozwiń zwiń