X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Grammy za nagrania polskiej orkiestry! Wielki sukces

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 09:00
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod kierunkiem Antoniego Wita zatriumfowała w konkursie Grammy. Doceniono wykonanie muzyki Krzysztofa Pendereckiego.
Audio
Grammy za nagrania polskiej orkiestry Wielki sukces
Foto: Filharmonia Narodowa

Nagrody amerykańskiego przemysłu muzycznego wręczono w nocy w Los Angeles. Polska orkiestra triumfuje w kategorii "najlepsze kompendium muzyki klasycznej". Zwyciężył w niej album z utworami Krzysztofa Pendereckiego – "Fonogrammi", Koncert na róg, Partita, „Przebudzenie Jakuba", „Anaklasis" i „De natura sonoris" – który dla wytwórni Naxos nagrała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod kierunkiem Antoniego Wita.

To siódma nominacja i pierwsza nagroda w dorobku Antoniego Wita. Album wydany został przez firmę Naxos w czerwcu 2012 roku. Reżyserami nagrania i współlaureatami wyróżnienia są Andrzej Sasin i Aleksandra Nagórko (CD Accord). Płyta wygrała w kategorii nr 78 - Best Classical Compendium (Najlepsze kompendium klasyczne).

Najbardziej prestiżowe nagrody Grammy przyznawane są w 4 kategoriach - płyta roku, nagranie roku, piosenka roku i najlepszy nowy artysta. W tej ostatniej nagroda przypadła grającemu muzykę indie pop zespołowi FUN. - Nie sądziłem, że wygramy w tej kategorii. Konkurowaliśmy z Frankiem Ocean i The Lumineers. Wszyscy byli tacy wspaniali - mówił wokalista grupy Nate Ruess.

I tu kolejny polski akcent. Utwór grupy FUN ”We are young” został też uznany za najlepszą piosenkę mijającego roku. Jego producentem jest Polak Paweł Sęk.

Statuetka za nagranie roku przypadła urodzonemu w Belgii Australijczykowi Gotye, za utwór ”Somebody That I Used to Know”, który wykonuje wraz z Kimbrą. Nagrodę wręczał słynny muzyk Prince. - Brakuje mi słów. Odbieram nagrodę z rąk człowieka, którego słuchałem przez tyle lat i który inspirował mnie do tworzenia muzyki - mówił Gotye.

W kategorii „album roku” nagroda przypadła brytyjskiej grupie Mumford & Sons za płytę „Babel”.

Podczas tegorocznej ceremonii wręczenia Grammy nie zabrakło wyjątkowych momentów. Jednym z nich był wspólny występ Stinga i Bruno Marsa.

Nagrodzeni znani i popularni

Wśród laureatów dorocznych najbardziej prestiżowych w świecie muzyki rozrywkowej nagród Grammy, znałazły się takie gwiazdy jak Rihanna, Beyonce i Taylor Swift. Inni laureaci to m. in. Dan Auerbach, wokalista zespołu Black Keys, raperzy Kanye West i Jay-Z oraz znany muzyk jazzowy Chick Corea. Wśród wyróznionych nagrodą w kształcie małego gramofonu znalazł się też znany muzyk i kompozytor z Nowego Orleanu dr. John.  Adele, która zdominowała ubiegłoroczne nagrody Grammy, tym razem została uznana za najlepszą solową wykonawczynię w utworze "Set Fire to the Rain".


Były członek legendarnego zespołu The Beatles, Paul McCartney dostał nagrodę Grammy za album "Kisses on the Bottom" zawierający utwory zarówno z dziedziny muzyki pop jak i jazzowe. Nagrodę Grammy przyznano pośmiertnie legendarnemu Ravi Shankarowi, wirtuozowi gry na sitarze, który przyjaźnił się z Beatlesami i wywarł wpływ na ich muzykę. Nagrodę odebrała jego córka Anoushka, nominowana do nagrody w tej samej kategorii. - Przegrać z własnym ojcem nie jest ciężko" - powiedziała Anoushka odbierając nagrodę. Ravi Shankar zmarł w grudniu ub. r. w wieku 92 lat. Bardzo znany w latach 60. ub. wieku zespół The Beach Boys został uhonorowany za "historyczny" album "The Smile Sessions". Były członek tego zespołu Brian Wilson zaprzeczył jednak pogłoskom, że zespól zamierza wznowić działalność. Niezwykle popularny w Kolumbii piosenkarz Juanes wróci do ojczyzny z nagrodą za najlepszy album w dziedzinie muzyki latynoamerykańskiej.

Niedzielna uroczystość rozdania nagród poprzedziła koncert transmitowany przez sieci telewizyjne na cały świat.
IAR/PAP/filharmonia.pl/PolskieRadio.pl/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Czytaj także

Rekordowa Adele. Płyta sprzedana co siedem sekund

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 13:58
W 2011 roku sprzedało się 6 milionów egzemplarzy krążków Adele - poinformowało Official Charts Company.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orkiestra Antoniego Wita nominowana do Grammy

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2012 13:07
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita nominowana do najbardziej prestiżowej nagrody przemysłu fonograficznego - Grammy. Tym razem za płytę z dziełami Krzysztofa Pendereckiego.
rozwiń zwiń