Był człowiekiem rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 21:52
Adam Szostkiewicz o Józefie Życińskim: - Miałem wielokrotnie okazję, pracując w Tygodniku Powszechnym, z nim się zetknąć, posłuchać go, porozmawiać, czasem się pospierać, ponieważ był człowiekiem rozmowy.
Audio
  • "Klub Trójki" poświęcony arcybiskupowi Józefowi Życińskiemu

Dziennikarz Adam Szostkiewicz przez wiele lat współpracował z "Tygodnikiem Powszechnym". Dzięki temu odbył wiele rozmów ze zmarłym dziś arcybiskupem Życińskim, który także był związany z krakowskim tytułem.

Dla Szostkiewicza metropolita był przede wszystkim człowiekiem rozmowy. - Nie  mówię, że dialogu, tak bardzo nowocześnie i populistycznie rozumianego, ale rozmowy - podkreślił w dzisiejszym specjalnym wydaniu "Klubu Trójki".

Życiński był autorem książki "Samotność wśród liberałów", której nie tylko zawartość, ale i już sam tytuł podsumowuje życie publiczne i umysłowe zmarłego.

- Próbował rozmowy ze światem liberalnym - tym, w którym żyjemy i w którym żyć, w przewidywalnej przyszłości, będziemy - ocenia dziennikarz.

Gość "Klubu Trójki" podkreśla, że arcybiskup prowadził te dyskusje, chociaż sam liberałem nie był, ale rozumiał w jakim świecie i w jakich warunkach przyszło Kościołowi funkcjonować.

- Był człowiekiem Kościoła, lojalnym do końca - zaznacza Szostkiewicz.

 

Dzisiejsze specjalne wydanie "Klubu Trójki" zostało poświęcone wspomnieniu arcybiskupa Józefa Życińskiego.

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

 

(ag)

Czytaj także

Abp Kazimierz Nycz : zmarł człowiek wielkiego formatu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 20:39
W Rzymie w wieku 62 lat zmarł metropolita lubelski arcybiskup Józef Życiński. Prawdopodobną przyczyną śmierci był wylew krwi do mózgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arcybiskup na miarę naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 20:40
– Był jednym z nielicznych w Polsce biskupów, który docenił, zrozumiał fakt, że Kościół działa dzisiaj w warunkach systemu liberalnego, czy mu się, to podoba, czy nie – podkreślał redaktor Adam Szostkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arcybiskup Życiński wzbudzał kontrowersje

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 22:26
Antoni Dudek (IPN) - Był niesamowitym mówcą, był niesamowicie błyskotliwy i, co tu kryć, odcinał się tymi talentami od dominującej części polskiego duchowieństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liberał dla jednych, konserwatysta dla drugich

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 09:00
- Próbował pogodzić nauczanie Kościoła z szeroko pojętą nowoczesnością. Reprezentował pewną frakcję postrzeganą jako ta, która może Kościół zreformować – mówił w "Bez komentarza" w Trójce dziennikarz Michał Sutowski.
rozwiń zwiń