X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Arcybiskup Życiński wzbudzał kontrowersje

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 22:26
Antoni Dudek (IPN) - Był niesamowitym mówcą, był niesamowicie błyskotliwy i, co tu kryć, odcinał się tymi talentami od dominującej części polskiego duchowieństwa.
Audio
  • "Klub Trójki" poświęcony arcybiskupowi Józefowi Życińskiemu

Na historyku Antonim Dudku arcybiskup Życiński wywarł ogromne wrażenie już przy pierwszym spotkaniu. Stało się to za sprawą niezwykłej elokwencji duchownego.

Historyk ma jednak świadomość, że zalety, jakimi się odznaczał Arcybiskup, były przyczyną wrogości ze strony innych ludzi.

- Jak każdy, kto wyrasta ponad przeciętną, miał wielu wrogów. Jeśli później do tej ponadprzeciętności zaczął głosić tezy dość kontrowersyjne, tych przeciwników mu przybywało - ocenia Dudek w "Klubie Trójki".

Dla jednych więc kontrowersyjnym zachowaniem duchownego mogło być domaganie się "Norymbergii" dla komunistów, a dla innych kontakty ze środowiskiem "Gazety Wyborczej". Wśród członków Episkopatu był więc postacią niezwykłą.

Historyk nie zawsze zgadzał się ze zmarłym dziś w Rzymie metropolitą lubelskim, np. w sprawie Instytutu Pamięci Narodowej czy lustracji. Niezwykle cenił go jednak za jego wizję Kościoła.

- Walczył o Kościół, nazwijmy go "Kościołem otwartym". To jest ta wizja, która i mnie jest bliższa od tej drugiej, która była w sporze z arcybiskupem Życińskim, a utożsamia się ją zwykle z Radiem Maryja, chociaż jest to zbytnie uproszczenie - zaznacza Dudek.

 

Dzisiejsze specjalne wydanie "Klubu Trójki" zostało poświęcone wspomnieniu arcybiskupa Józefa Życińskiego.

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

 

(ag)

Czytaj także

Arcybiskup na miarę naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 20:40
– Był jednym z nielicznych w Polsce biskupów, który docenił, zrozumiał fakt, że Kościół działa dzisiaj w warunkach systemu liberalnego, czy mu się, to podoba, czy nie – podkreślał redaktor Adam Szostkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Był człowiekiem rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 21:52
Adam Szostkiewicz o Józefie Życińskim: - Miałem wielokrotnie okazję, pracując w Tygodniku Powszechnym, z nim się zetknąć, posłuchać go, porozmawiać, czasem się pospierać, ponieważ był człowiekiem rozmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odszedł twórca polityki medialnej Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 09:03
Marcin Przeciszewski, KAI: Abp Józef Życiński był przekonany, że Kościół musi być absolutnie obecny i aktywny w mediach, niezależnie, czy są mu one sprzyjające czy przeciwne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liberał dla jednych, konserwatysta dla drugich

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 09:00
- Próbował pogodzić nauczanie Kościoła z szeroko pojętą nowoczesnością. Reprezentował pewną frakcję postrzeganą jako ta, która może Kościół zreformować – mówił w "Bez komentarza" w Trójce dziennikarz Michał Sutowski.
rozwiń zwiń