Finansowanie mediów publicznych. Polityczny spór

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 11:49
Opłata audiowizualna czy abonament? Politycy goszczący w "Śniadaniu w Trójce" dyskutowali o tym, w jaki sposób finansować publicznych nadawców.
Audio
Minister kultury Bogdan Zdrojewski chce, aby abonament RTV zastąpić opłatą audiowizualną
Minister kultury Bogdan Zdrojewski chce, aby abonament RTV zastąpić opłatą audiowizualnąFoto: PAP/Radek Pietruszka

Nowa opłata audiowizualna powinna być o połowę niższa od abonamentu radiowo-telewizyjnego - powiedział w piątek minister kultury. Według niego decyzja w sprawie nowego sposobu finansowania mediów publicznych musi zapaść w 2014 r.  Bogdan Zdrojewski zaproponował także, aby w pierwszym roku obowiązywania opłaty audiowizualnej minimum 10 proc. dochodów z niej zostało przeznaczone na programy misyjne realizowane przez media prywatne, bo - jak podkreślił - wierzy, że nadawcy prywatni mogą realizować misję publiczną.

Marek Siwiec mówił w Trójce, że bez zasilenia przez państwo, w jakiejkolwiek formie, media publiczne przestaną istnieć. Polityk Twojego Ruchu zachęcał rząd do szybkiego działania. - Sześć lat temu Platforma Obywatelska ustami swojego szefa Donalda Tuska wezwała do niepłacenia abonamentu i wtedy zaczął się kryzys. Ludzie uznali, że skoro tak ważny człowiek wzywa do niepłacenia, to oni też mogą nie płacić. Teraz trzeba naprawić ten błąd i szybko przeprowadzić nową ustawę w sprawie publicznych nadawców - zaznaczył Siwiec.

Marek Sawicki podkreślił, że już zapłacił abonament za cały rok. Poseł PSL uważa, że do ewentualnych pieniędzy na programy misyjne powinny być dopuszczone wszystkie media. - Kwestia misji publicznej powinna być kontraktowana i do funduszy misyjnych powinny  być dopuszczone media komercyjne - mówił w "Śniadaniu w Trójce" były minister rolnictwa.

Mariusz Błaszczak z Prawa i Sprawiedliwości jest za finansowaniem jedynie mediów publicznych. - Bez mediów prywatnych, wyłącznie publiczni nadawcy.  Media publiczne są niezwykle ważne, muszą istnieć. Ich przyszłość jest obecnie zagrożona. Powinna być niższa opłata, ale przeznaczona wyłącznie dla mediów publicznych - zaznaczył poseł PiS.

Rafał Grupiński podkreślał, że media publiczne wymagają ustawy i wzmocnienia finansowego. Poseł Platformy Obywatelskiej uważa, że powinna powstać konstytucja regulująca funkcjonowanie publicznych nadawców. Chodzi o kwestie związane m.in. z reklamami. - W sytuacji, gdybyśmy mieli powszechną opłatę, publiczni nadawcy nie powinni rywalizować z innymi podmiotami na rynku reklamy. W mediach publicznych powinny być emitowane wyłącznie reklamy społeczne - uważa Grupiński.

Henryk Wujec jest za dopuszczeniem mediów komercyjnych do funduszy na programy misyjne. - Opłata audiowizualna naprawiłaby kondycję mediów publicznych, bo sytuacja z abonamentem szwankuje już od dawna. Ściągalność była zawsze za mała i nie ma dobrego sposobu, aby ją zwiększyć. (…)  Sądzę również, że media komercyjne powinny być dopuszczone do funduszy misyjnych. Jeżeli chcą nadawać jakieś programy misyjne, to mogą korzystać z tych funduszy aplikując do KRRiT - podkreślił doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Ludwik Dorn skrytykował polityków koalicji. Jego zdaniem media publiczne "wywrócą się", jeśli nie będą miały możliwości nadawania reklam. - Abonament w formie opłaty - bardzo dobrze, ale ja tutaj słyszę, zwłaszcza ze strony koalicji, głosy niesłychanie niepokojące - żeby w ogóle nie było reklam. Jak weźmiemy budżety mediów publicznych, to na tej niższej, chociaż powszechnie ściągalnej opłacie audiowizualnej, po odrzuceniu reklam one też się wywrócą - zaznaczył poseł Solidarnej Polski.

Wojciech Olejniczak z SLD uważa natomiast, że wszelkie dyskusje o finansowaniu mediów publicznych będą miały sens, jeśli rząd przedstawi w tej kwestii ustawę. - Po sześciu latach skończcie z zapowiedziami i przedstawiajcie projekty - apelował do polityków koalicji europoseł Sojuszu. - Niech nikt się nie łudzi, że ten rząd i Platforma Obywatelska zrobi coś w sprawie mediów publicznych. Donald Tusk jest  antyspołeczny w takich działaniach. Premier nie myśli w kategoriach ogółu społeczeństwa, tylko kategoriami własnej partii politycznej. Nie będzie żadnej ustawy - mówił w Trójce Olejniczak.

Politycy goszczący w "Śniadaniu w Trójce" rozmawiali także m.in. o wniosku Twojego Ruchu, który zaproponował powołanie sejmowej komisji śledczej  ds. działalności Antoniego Macierewicza, jako wiceministra obrony i szefa SKW. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

"Śniadanie w Trójce" prowadziła Beata Michniewicz.

(aj/ei)

Czytaj także

Ustawa audiowizualna? Zdrojewski: prace wciąż trwają

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 13:56
Ministerialne prace nad projektem tzw. ustawy audiowizualnej wciąż nie są zakończone - poinformował na konferencji prasowej Bogdan Zdrojewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Graboś: przyszłością radia jest cyfryzacja

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 16:41
- To nowa technologia, przed którą nie uciekniemy - tak o cyfryzacji radia mówił gość radiowej Jedynki Witold Graboś, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Polskie Radio jako pierwsze postawiło na nową technologię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert KRRiT współczuje ministrowi Zdrojewskiemu. "Stres jest olbrzymi"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 19:43
- Ostrożność ministra Bogdana Zdrojewskiego w mówieniu o terminie wprowadzenia ustawy medialnej jest zrozumiała. (...) On się po prostu boi po raz trzeci zawieść i mieć kolejny stres - uważa członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Sławomir Rogowski.
rozwiń zwiń