X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Finansowanie mediów publicznych. Polityczny spór

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 11:49
Opłata audiowizualna czy abonament? Politycy goszczący w "Śniadaniu w Trójce" dyskutowali o tym, w jaki sposób finansować publicznych nadawców.
Audio
Minister kultury Bogdan Zdrojewski chce, aby abonament RTV zastąpić opłatą audiowizualną
Minister kultury Bogdan Zdrojewski chce, aby abonament RTV zastąpić opłatą audiowizualnąFoto: PAP/Radek Pietruszka

Nowa opłata audiowizualna powinna być o połowę niższa od abonamentu radiowo-telewizyjnego - powiedział w piątek minister kultury. Według niego decyzja w sprawie nowego sposobu finansowania mediów publicznych musi zapaść w 2014 r.  Bogdan Zdrojewski zaproponował także, aby w pierwszym roku obowiązywania opłaty audiowizualnej minimum 10 proc. dochodów z niej zostało przeznaczone na programy misyjne realizowane przez media prywatne, bo - jak podkreślił - wierzy, że nadawcy prywatni mogą realizować misję publiczną.

Marek Siwiec mówił w Trójce, że bez zasilenia przez państwo, w jakiejkolwiek formie, media publiczne przestaną istnieć. Polityk Twojego Ruchu zachęcał rząd do szybkiego działania. - Sześć lat temu Platforma Obywatelska ustami swojego szefa Donalda Tuska wezwała do niepłacenia abonamentu i wtedy zaczął się kryzys. Ludzie uznali, że skoro tak ważny człowiek wzywa do niepłacenia, to oni też mogą nie płacić. Teraz trzeba naprawić ten błąd i szybko przeprowadzić nową ustawę w sprawie publicznych nadawców - zaznaczył Siwiec.

Marek Sawicki podkreślił, że już zapłacił abonament za cały rok. Poseł PSL uważa, że do ewentualnych pieniędzy na programy misyjne powinny być dopuszczone wszystkie media. - Kwestia misji publicznej powinna być kontraktowana i do funduszy misyjnych powinny  być dopuszczone media komercyjne - mówił w "Śniadaniu w Trójce" były minister rolnictwa.

Mariusz Błaszczak z Prawa i Sprawiedliwości jest za finansowaniem jedynie mediów publicznych. - Bez mediów prywatnych, wyłącznie publiczni nadawcy.  Media publiczne są niezwykle ważne, muszą istnieć. Ich przyszłość jest obecnie zagrożona. Powinna być niższa opłata, ale przeznaczona wyłącznie dla mediów publicznych - zaznaczył poseł PiS.

Rafał Grupiński podkreślał, że media publiczne wymagają ustawy i wzmocnienia finansowego. Poseł Platformy Obywatelskiej uważa, że powinna powstać konstytucja regulująca funkcjonowanie publicznych nadawców. Chodzi o kwestie związane m.in. z reklamami. - W sytuacji, gdybyśmy mieli powszechną opłatę, publiczni nadawcy nie powinni rywalizować z innymi podmiotami na rynku reklamy. W mediach publicznych powinny być emitowane wyłącznie reklamy społeczne - uważa Grupiński.

Henryk Wujec jest za dopuszczeniem mediów komercyjnych do funduszy na programy misyjne. - Opłata audiowizualna naprawiłaby kondycję mediów publicznych, bo sytuacja z abonamentem szwankuje już od dawna. Ściągalność była zawsze za mała i nie ma dobrego sposobu, aby ją zwiększyć. (…)  Sądzę również, że media komercyjne powinny być dopuszczone do funduszy misyjnych. Jeżeli chcą nadawać jakieś programy misyjne, to mogą korzystać z tych funduszy aplikując do KRRiT - podkreślił doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Ludwik Dorn skrytykował polityków koalicji. Jego zdaniem media publiczne "wywrócą się", jeśli nie będą miały możliwości nadawania reklam. - Abonament w formie opłaty - bardzo dobrze, ale ja tutaj słyszę, zwłaszcza ze strony koalicji, głosy niesłychanie niepokojące - żeby w ogóle nie było reklam. Jak weźmiemy budżety mediów publicznych, to na tej niższej, chociaż powszechnie ściągalnej opłacie audiowizualnej, po odrzuceniu reklam one też się wywrócą - zaznaczył poseł Solidarnej Polski.

Wojciech Olejniczak z SLD uważa natomiast, że wszelkie dyskusje o finansowaniu mediów publicznych będą miały sens, jeśli rząd przedstawi w tej kwestii ustawę. - Po sześciu latach skończcie z zapowiedziami i przedstawiajcie projekty - apelował do polityków koalicji europoseł Sojuszu. - Niech nikt się nie łudzi, że ten rząd i Platforma Obywatelska zrobi coś w sprawie mediów publicznych. Donald Tusk jest  antyspołeczny w takich działaniach. Premier nie myśli w kategoriach ogółu społeczeństwa, tylko kategoriami własnej partii politycznej. Nie będzie żadnej ustawy - mówił w Trójce Olejniczak.

Politycy goszczący w "Śniadaniu w Trójce" rozmawiali także m.in. o wniosku Twojego Ruchu, który zaproponował powołanie sejmowej komisji śledczej  ds. działalności Antoniego Macierewicza, jako wiceministra obrony i szefa SKW. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

"Śniadanie w Trójce" prowadziła Beata Michniewicz.

(aj/ei)

Czytaj także

Ustawa audiowizualna? Zdrojewski: prace wciąż trwają

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 13:56
Ministerialne prace nad projektem tzw. ustawy audiowizualnej wciąż nie są zakończone - poinformował na konferencji prasowej Bogdan Zdrojewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Graboś: przyszłością radia jest cyfryzacja

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 16:41
- To nowa technologia, przed którą nie uciekniemy - tak o cyfryzacji radia mówił gość radiowej Jedynki Witold Graboś, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Polskie Radio jako pierwsze postawiło na nową technologię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert KRRiT współczuje ministrowi Zdrojewskiemu. "Stres jest olbrzymi"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 19:43
- Ostrożność ministra Bogdana Zdrojewskiego w mówieniu o terminie wprowadzenia ustawy medialnej jest zrozumiała. (...) On się po prostu boi po raz trzeci zawieść i mieć kolejny stres - uważa członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Sławomir Rogowski.
rozwiń zwiń