Powrót Sawickiego. Opozycja: nepotyzm, kumoterstwo...

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 11:45
Politycy goszczący w "Śniadaniu w Trójce" podzieleni w ocenie Marka Sawickiego. Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego wraca do ministerstwa rolnictwa.
Audio
Powrót Sawickiego. Opozycja: nepotyzm, kumoterstwo...
Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Po tym, jak do dymisji podał się dotychczasowy minister Stanisław Kalemba, ludowcy zaproponowali na to stanowisko jego poprzednika Marka Sawickiego. Był on szefem tego resortu przez niemal 5 lat od 2007 do 2012 roku. Mariusz Błaszczak zarzucił Sawickiemu nadużycia w czasie poprzedniej kadencji. - Sprawa dotycząca Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest dostępna publicznie. Wyniki kontroli kancelarii premiera Donalda Tuska wskazują na nepotyzm, kumoterstwo, preferowanie pewnych firm, w których byli zatrudnieni działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego - podkreślił poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Marek Siwiec uważa, że decyzja o powrocie Marka Sawickiego świadczy o krótkiej ławce kadrowej PSL. - Być może to jest dobre do rządzenia, że już wiemy na przykład, że jak odejdzie Janusz Piechociński to zastąpi go świeża twarz - Waldemar Pawlak i że w takim układzie bipolarnym Polskie Stronnictwo Ludowe funkcjonuje. Pokazuje to mizerię PSL-u. Jeżeli wy zastępujecie odchodzącego ministra tym, który odszedł w sytuacji, która chwały wam nie przyniosła, to macie z tym problem - mówił do Ludowców polityk Twojego Ruchu.

Jerzy Wenderlich uważa, że problem nie leży w personaliach, ale w tym, że PSL nie działa na rzecz rolników, ale na rzecz swoich członków. - To nie jest sprawa Marka Sawickiego czy Stanisława Kalemby, to jest sprawa metody sprawowania władzy przez Ludowców. Póki się tego nie wyeliminuje, to może być pięciu Sawickich, siedmiu Kalembów i nic się na rzecz rolników i wsi nie zmieni - zaznaczył poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Marka Sawickiego bronił jego partyjny kolega Jarosław Kalinowski. Jak powiedział, nowy minister jest przede wszystkim fachowcem.  - Jest pełnokrwistym politykiem znającym się na zagadnieniach tego resortu. Bardzo trudne zadanie przed nim, ja mu nawet nie gratulowałem, że wraca na to stanowisko, tylko życzyłem mu powodzenia, bo przed nim naprawdę trudne zadanie.

Henryk Wujec uważa, że Sawicki może rozwiązać kłopoty rolników związane z afrykańskim pomorem świń. - Minister Sawicki nauczony doświadczeniami z przeszłości może zmienić tą politykę. On jest tym, który może poradzić z tym problemem - zaznaczył doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

- Minister Sawicki jest bardziej decyzyjny niż pan minister Kalemba - tak zmianę w ministerstwie rolnictwa skomentował Ludwik Dorn z Solidarnej Polski. - W PSL-u ławka kadrowa jest krótka, zwłaszcza jeśli chodzi o stanowiska ministrów i sekretarzy stanów.

- Sawicki wraca oczyszczony z zarzutów - podkreślił Andrzej Halicki. Zdaniem posła Platformy Obywatelskiej, polityk Ludowców sprawdzał się w resorcie rolnictwa. - Minister Sawicki bardzo dobrze realizował politykę i interesy polskie w Europie. Przypominam, że obronił wspólną politykę rolną i dopłaty. (…) To dosyć naturalny ruch jeśli chodzi o wskazanie naszego koalicjanta - mówił gość radiowej Trójki.

Prezydent ma zatwierdzić kandydaturę Marka Sawickiego w poniedziałek.

Politycy w "Śniadaniu w Trójce" mówili także m.in. o konflikcie na Ukrainie. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

Rozmawiała Beata Michniewicz.

Do słuchania "Śniadania w Trójce" zapraszamy w każdą sobotę między 9.00 a 10.00

(aj, gs)

Czytaj także

Kaczyński pisze do Tuska. "Co rząd robi ws. rekompensat dla rolników?"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 15:27
Jarosław Kaczyński pisze list do Donalda Tuska. Lider PiS zwraca się do premiera o "pilne podjęcie działań ratujących polskich rolników".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plany nowego ministra rolnictwa Marka Sawickiego: skup trzody i rekompensaty

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 17:09
Marek Sawicki po półtorarocznej przerwie wraca na stanowisko ministra rolnictwa. Nominacja nastąpi w poniedziałek, nowy minister zapowiada, że zacznie od uruchomienia skupu trzody i rekompensat za ASF a także zwolnień w weterynarii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest rolników ws. pomoru świń przerwany do wtorku

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 18:06
To efekt deklaracji wicepremiera-ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego złożonych podczas spotkania z protestującymi rolnikami w Łosicach.
rozwiń zwiń