X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

I prawica i lewica krytykują Aleksandra Kwaśniewskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 11:05
Kompromitacja, konflikt interesów, narażanie na szwank wizerunku Polski - to tylko część zarzutów stawianych przez gości "Śniadania w Trójce" byłemu prezydentowi. Politykom PO, SLD, PSL i PiS nie podobają się biznesowe kontakty Kwaśniewskiego z ukraińskim oligarchą.
Audio
Aleksander Kwaśniewski wspiera w kampanii wyborczej Ryszarda Kalisza
Aleksander Kwaśniewski wspiera w kampanii wyborczej Ryszarda Kalisza Foto: PAP/Jacek Turczyk

- Po to państwo polskie daje pieniądze Wałęsie, Kwaśniewskiemu i Jaruzelskiemu, czyli byłym prezydentom, żeby do takich sytuacji nie dochodziło. Dostają pensję, dostają biuro, samochód, ochronę. Moim zdaniem to jest wystarczająco. A Kwaśniewski mówi, że musi dorobić do starości. Co to znaczy? Przecież to są bardzo wysokie wynagrodzenia - oburzał się Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta.

Jego zdaniem, współpraca z jakimiś podejrzanymi biznesmenami naraża na szwank wizerunek byłego prezydenta. - Wiązanie się z takimi podejrzanymi typami, jak Nazarbajew w Kazachstanie, czy ukraińskim biznesmenem kompromituje Kwaśniewskiego. Podważa do niego zaufanie - dodał. Wujec przypomniał też, że dawny lider SLD miał na Ukrainie specjalną misję, był wysłannikiem Parlamentu Europejskiego. - Trzeba szczególnie uważać na takie związki z biznesem. Po to państwo dało pieniądze. No po co mu więcej? Ja tego nie rozumiem - mówił doradca Bronisława Komorowskiego.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Także Julia Pitera z Platformy Obywatelskiej jest przekonana, że były prezydent nie powinien współpracować z ukraińskim oligarchą, który zasiadał w rządzie Mykoły Azarowa za czasów, gdy w Kijowie żelazną ręką władał Wiktor Janukowycz. Posłanka tłumaczyła, że ewidentnie doszło do konfliktu interesów.

Jedynie Marek Siwiec, który od lat współpracuje z Kwaśniewskim bronił swojego kolegi. Według niego, cała sprawa wywołuje tak liczne komentarze tylko dlatego, że trwa kampania wyborcza.  - Wszystko to, co dzieje się wokół działalności zarobkowej Aleksandra Kwaśniewskiego znane jest urzędowi skarbowemu w Polsce - podkreślił Siwiec.

Dawny minister z prezydenckiej kancelarii zapewniał też, że nie doszło do konfliktu interesów. - Stanowisko Kwaśniewskiego w sprawie konfliktu na Ukrainie jest znane powszechnie i nie zostawia wątpliwości po czyjej jest stronie. Można więc przyjąć, że jest samobójcą bo bierze od kogoś pieniądze a potem działa wbrew  swojemu pracodawcy. Albo można powiedzieć, że te dwie sprawy nie mają ze sobą nic wspólnego - tłumaczył Siwiec. Lider Twojego Ruchu mówił też, że "atak na Kwaśniewskiego" związany jest z trwającą kampanią. - Nie lubicie Aleksandra Kwaśniewskiego i się go boicie. W związku z tym został zaatakowany.

Eurowybory 2014 - zobacz serwis specjalny >>>

Argumenty te nie przekonały Jarosława Kalinowskiego z PSL. - Słowo niezręczność jest bardzo łagodnym określeniem tego, co miało miejsce. W kontekście misji Kwaśniewskiego na Ukrainie, to wygląda nie najlepiej - mówił. W jego ocenie na całej sprawie stracił nie tylko wizerunek byłego prezydenta, ale także Polski.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Zgodził się z nim Mariusz Błaszczak. Przewodniczący parlamentarnego klubu PiS uważa bowiem, że wcześniejsze działania Kwaśniewskiego na Ukrainie, czyli zarówno udział w pomarańczowej rewolucji, jak i misja w celu uwolnienia z więzienia Julii Tymoszenko były "jasną stroną jego prezydentury". - Niczego nie sugeruję, ale fakty są takie, że jest zatrudniony przez jednego z ukraińskich oligarchów. To źle wpływa na opinię międzynarodową Polski - oświadczył.

Natomiast Tadeusz Cymański uważa, że źle się stało, iż byli prezydenci zamiast stać z boku bieżących wydarzeń politycznych angażują się w popieranie konkretnych ugrupowań. Polityk Solidarnej Polski mówił, że dotyczy to zarówno Lecha Wałęsy, jak i Aleksandra Kwaśniewskiego. - Szkoda, że tak się stało  - dodał.

Głos w debacie zabrał także Wojciech Olejniczak, który choć należy do SLD to z Kwaśniewskim łączą go bliskie relacje. Eurodeputowany przypomniał ostatnią inicjatywę Sojuszu, w myśl której byli prezydenci wzorem parlamentarzystów, samorządowców oraz ministrów będą zobowiązani do składania oświadczeń majątkowych. - Aleksander Kwaśniewski ma prawo do aktywności, także zarobkowej - mówił.

Miller uderza w Kwaśniewskiego>>>

Jego zdaniem, były prezydent ma kłopoty przede wszystkim przez Janusza Palikota, lidera Twojego Ruchu. - To on zaczął obrażanie Kwaśniewskiego - dodał.

- Nie martw się Wojtek, damy radę. Brudy pierzemy w rodzinie - przerwał mu Marek Siwiec.

Politycy rozmawiali także o niedawnej wizycie liderów PiS i PO na terenach zagrożonych powodzią. Jednogłośnie uznali, że ludzka tragedia nie powinna być elementem przedwyborczej kampanii.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

Rozmawiała Beata Michniewicz.

Do słuchania "Śniadanie w Trójce" zapraszamy w każdą sobotę między 9.05 a 10.00.

(asop, gs)

Czytaj także

Wnuk Rudolfa Hoessa ostrzega: Europo, ocknij się! [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 10:00
Wnuk komendanta KL Auschwitz-Birkenau namawia do udziału w eurowyborach. - Tylko tak można zatrzymać antyeuropejskich ekstremistów - podkreśla w specjalnym spocie Rainer Hoess.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityczne starcie na "wałach". Eurowybory coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 18:18
Wybory do Parlamentu Europejskiego zbliżają się wielkimi krokami. W ostatnich godzinach głównym tematem kampanii wyborczej stało się ewentualne zagrożenie powodzią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż: PiS przed PO. Korwin-Mikke poza Parlamentem Europejskim

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 13:50
PiS z 29-proc. poparciem zwyciężyłoby w wyborach do Parlamentu Europejskiego, gdyby odbywały się one na początku maja - wynika z sondażu TNS Polska. Na drugim miejscu była PO z 27-proc. poparciem, na trzecim SLD-UP - 8 proc.
rozwiń zwiń