”Reforma wymiaru sprawiedliwości jest konieczna”. Spór o majątek Kwaśniewskich i sprawę CBA

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 10:00
PiS wnioskuje o powołanie komisji śledczej w sprawie majątku Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, a SLD i Twój Ruch wnioskują o zbadanie działań CBA za kierownictwa Mariusza Kamińskiego. O tę sprawę spierali się politycy w ”Śniadaniu w Trójce”.
Audio
  • "Śniadanie w Trójce" m.in. o sprawie CBA, majątku Kwaśniewskich, deklaracji wiary lekarzy, ochronie zdrowia
Posiedzenie Sejmu
Posiedzenie SejmuFoto: Rafał Zambrzycki/sejm.gov.pl

W Sejmie jest wniosek klubu parlamentarnego PiS o powołanie komisji śledczej w sprawie majątku Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich, z drugiej strony mamy zapowiedź wniosku o powołanie komisji, która zbadałaby działalność CBA pod kierownictwem Mariusza Kamińskiego. Padają już pewne opinie, ale potrzebne są decyzje klubów parlamentarnych. Nie wiadomo czy będzie dyscyplina partyjna w tych kwestiach.

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak (PSL) przyznał, że jeszcze nie ma decyzji klubu parlamentarnego jego partii. Powiedział jednak, że PSL zawsze miał negatywny stosunek do różnych komisji i uważano, że organy państwa, sądy, prokuratura powinny wyjaśnić wszystkie kwestie. Grzeszczak stwierdził, że PSL zapewne nie będzie skłonne, by poprzeć wniosek PiS. Nie spodziewa się również pozytywnej decyzji w kwestii komisji, mającej badać działania byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego, przynajmniej w tym czasie, gdy sprawą wciąż zajmuje się prokuratura. Eugeniusz Grzeszczak stwierdził też, że skoro Prokurator Generalny mówi, że sprawa majątku Kwaśniewskiego jest rozstrzygnięta, to nadużyciem jest postawa byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego.

Andrzej Rozenek (Twój Ruch) ocenił, że sprawa majątku Aleksandra Kwaśniewskiego jest zamknięta, gdyż, jak mówił, prokuratura ją zbadała i umorzyła. Uważa, że dobrym pomysłem jest za to sprawdzenie, co działo się w CBA, gdy biurem zarządzał Mariusz Kamiński. Rozenek powiedział, że pomysł powołania komisji śledczej w tej sprawie zrodził się równolegle w SLD i w Twoim Ruchu, ma nadzieję, że oba kluby parlamentarne wspólnie złożą wniosek w tej sprawie. Polityk nie wierzy, że komisja ostatecznie zostanie utworzona. Przypomniał, że Platforma Obywatelska już wcześniej nie chciała zgodzić się na powołanie takiego ciała w sprawie Antoniego Macierewicza. Poseł sądzi jednak, że wniosek warto złożyć, bo trzeba sprawdzić, co się działo za CBA za czasów Kamińskiego. Rozenek zarzucił też PO, że nie chce przyspieszyć prac w kwestii Trybunału Stanu dla Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry. - Jedynymi siłami, które chcą rozliczyć ”IV RP” są Twój Ruch i SLD - powiedział.

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich (SLD) akcentował, że ”trzeba rozliczyć IV RP”. Stwierdził, że to było zobowiązanie wyborcze PO. Nie dziwi się, że PiS chce komisji w sprawie majątku Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich, ale według niego nie można poprawiać prokuratury, która, jak stwierdził, podjęła właściwe decyzje w ich sprawie.

Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta RP ocenił, że powinna powstać komisja oceniająca funkcjonowanie aparatu sprawiedliwości, bo jest ona najbardziej zaniedbana i najsłabiej zreformowana w III RP. Jak mówił, ciągle dochodzi do skandali, dochodzi do śledztw politycznych. Jako przykład podał proces tzw. ”układu warszawskiego” - jak tłumaczył, w piątek sędzia wszystkich uniewinnił, stwierdził, że tego rodzaju akt oskarżenia nie powinien trafić do sądu, a sprawa ciągnęła się siedem lat. Henryk Wujec wspomniał, że reforma jest konieczna. Komisja śledcza jego zdaniem byłaby bardzo zasadna, ale nie miałaby sensu, gdyby dotyczyła tylko braku śledztwa w kwestii majątku Kwaśniewskich. - Konkretne przypadki powinna badać prokuratura, a celem komisji byłaby systemowa praca nad funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości - powiedział Henryk Wujec.

Doradca prezydenta ocenił, że Zbigniew Ziobro, jako minister wprowadził elementy upolitycznienia decyzji prokuratury i one zaszkodziły jej funkcjonowaniu. W ocenie Wujca, komisja dotycząca działania Kamińskiego powinna zostać powołana, bo pokazano w tym zakresie wiele naruszeń.

Andrzej Halicki (PO) powiedział, że jego partia jest przeciw powoływaniu komisji, które nie wyjaśniają żadnych spraw, a tylko ”mieszają w głowach” Polakom. Według Halickiego wtorkowe głosowanie, podczas którego nie uchylono immunitetu Kamińskiemu, obnażyło słabość Sejmu i też posłów PO. Odnosząc się do słów Rozenka o ”nierozliczaniu IV RP”, Halicki oświadczył, że ocena CBA  i innych instytucji zawarta jest w odpowiednich raportach, które są w komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

Poseł powiedział, że chodziło o bardzo mocne przesłanki w sprawie majątku Kwaśniewskich, zakończono w sposób dyletancki nieprzygotowaniem dowodów. Jak mówi, Kamiński ”nagle sobie przypomniał”, że jest problem.

Mariusz Błaszczak (PiS) powiedział, że ”establishment III RP jest uwikłany w korupcję”. Według niego, politycy próbują obecnie dopaść tego, kto realnie walczył z korupcją. Jak mówił, Aleksander Kwaśniewski w III RP ”stoi ponad prawem”. - Komisja śledcza w sprawie majątku Kwaśniewskich jest niezbędna, by pokazać mechanizmy i czy nie było nacisków ze strony ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumy (z PO), w sprawie zamknięcia tego postępowania - powiedział Błaszczak. Poseł PiS zaznaczył, że jego partia złożyła wniosek do premiera Donalda Tuska i do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta, aby wszystkie materiały w tej sprawie zostały ujawnione.

Mariusz Błaszczak podkreślił, że materiały może odtajnić nie tylko Prokurator Generalny, ale i szef CBA oraz premier. Według niego, skoro śledztwo zostało zakończone, dokumenty powinny być odtajnione i wtedy sprawę oceni opinia publiczna. Jest pewien, że będzie to ”ocena druzgocąca”.

Za ujawnieniem materiałów są również m.in. Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta RP , Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu, Eugeniusz Grzeszczak (PSL). Również Andrzej Halicki jest za ujawnieniem aktu oskarżenia prokuratury.

Gośćmi audycji ”Śniadanie w Trójce” byli Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta RP, Mariusz Błaszczak (PiS, przewodniczący klubu parlamentarnego), Andrzej Halicki (PO), Eugeniusz Grzeszczak (PSL, wicemarszałek Sejmu), Andrzej Rozenek (Twój Ruch), Jerzy Wenderlich (SLD, wicemarszałek Sejmu).

Rozmawiała Beata Michniewicz.

agkm/mp

Czytaj także: W "Śniadaniu w Trójce" o propozycji RPO w sprawie zmian przepisów dotyczących klauzuli sumienia lekarzy >>>

Czytaj także

”Rozmawiamy o sędzim, nie o wyroku”

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 09:30
To co ujawnił sędzia Igor Tuleya jest istotne, ale nie należy przy tym zapominać o meritum wyroku – komentował w Trójce Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita").
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS proponuje komisję śledczą. Schetyna nie mówi "nie"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 09:00
Grzegorz Schetyna (PO) uważa, że na posiedzeniu Sejmu w sprawie uchylenia immunitetu byłemu szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu zabrakło informacji o stawianych mu zarzutach. Nie jest przeciwny komisji śledczej proponowanej przez PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamieszanie wokół Kamińskiego. Kwaśniewska przyznaje się do błędu

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 14:25
Pomyliłam się obwiniając Mariusza Kamińskiego za incydent w Paryżu - oświadczyła w piątek Jolanta Kwaśniewska. Wcześniej Kwaśniewscy twierdzili, że obecny poseł PiS w latach 90. ub. wieku, podczas ich wizyty we Francji, nasłał na nich "bojówki Ligi Republikańskiej”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS złożył wniosek o komisję w sprawie Kwaśniewskich

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 14:50
rozwiń zwiń