Zmiany w prawie wyborczym? Opozycja: rządzącym dobrze z tym bałaganem i nadużyciami

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2014 11:46
Sejm, głosami PO i PSL, odrzucił w piątek projekt PiS dotyczący zmian w kodeksie wyborczym i zakładający zmianę sposobu wyłaniania członków PKW. Politycy opozycji goszczący w "Śniadaniu w Trójce" ostro krytykowali postawę posłów rządzącej koalicji.
Audio
Opozycja broni projektu PiS, koalicja uznała go za zły
Opozycja broni projektu PiS, koalicja uznała go za złyFoto: PAP/Radek Pietruszka

O odrzucenie projektu wnioskował klub PO. Za odrzuceniem opowiedziało się 232 posłów, przeciw było 184, od głosu wstrzymało się 3. Dalszych prac nad projektem PiS chciały SLD, TR i KPSP. Obok posłów PO i PSL za odrzuceniem projektu głosowało także koło Bezpieczeństwo i Gospodarka.

Jarosław Kalinowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego mówił w radiowej Trójce, że zmiany w prawie wyborczym są potrzebne. Europoseł Ludowców uważa jednak, że dobrze się stało, że Sejm odrzucił projekt PiS. - Ten projekt został złożony, aby udowodnić tezę, że wybory zostały sfałszowane. Nie zgadzamy się na taką politykę. To jest polityka prowadząca donikąd - zaznaczył.

Prawo i Sprawiedliwość ostro skrytykował także Rafał Grupiński z Platformy Obywatelskiej. - Polityka PiS polega przede wszystkim na dzieleniu społeczeństwa na dwie Polski i to jest niebezpieczne. Jarosław Kaczyński ma jedną obsesję w głowie, mianowicie brak zaufania do wszystkich - podkreślił.

Mariusz Błaszczak z PiS uważa, że koalicji rządzącej nie zależy na zmianie prawa wyborczego, które doprowadziło do chaosu podczas ostatnich wyborów samorządowych. - Problem polega na tym, że ta władza, koalicja PO-PSL, po prostu nie chce zmian. Im dobrze z tym bałaganem i nadużyciami. Nieprawdą jest to, że ten projekt został złożony po wyborach samorządowych. My go złożyliśmy po wyborach do Parlamentu Europejskiego - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Jedynym dyskusyjnym elementem projektu PiS są przedstawiciele PKW wybierani przez Sejm na wniosek partii politycznych. Ale tak jest w wielu krajach - mówił w "Śniadaniu w Trójce" Jarosław Gowin. - Można było uznać ten element projektu Prawa i Sprawiedliwości za zły i poprawić go w komisji, ale koalicja rządowa nie chciała się pochylić nad tymi propozycjami - zaznaczył polityk Polski Razem.

Henryk Wujec zwrócił uwagę na fakt, że projekt zmian w prawie wyborczym przygotowuje prezydent Bronisław Komorowski.  - Na pewno nie będzie tam polityzacji Państwowej Komisji Wyborczej, czyli tego, co było w projekcie PiS, bo to jest najgorsze. To jest dolewanie oliwy do ognia - podkreślił doradca prezydenta Komorowskiego.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

W czwartek swój projekt zgłosił Sojusz Lewicy Demokratycznej. - Tam znajdują się propozycje dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa transparentności wyborów. Mamy nadzieję, że ten projekt nie zostanie wyeliminowany - powiedziała Katarzyna Piekarska z SLD. Piekarska uważa, że projekt Prawa i Sprawiedliwości także nie powinien zostać odrzucony. - Tam jest kilka słusznych propozycji. (…) Powinno się ponad podziałami politycznymi wypracować zmiany, które wpłyną na to, że przyszłe wybory będą transparentne - dodała.

Zdaniem Barbary Nowackiej z Twojego Ruchu projekt PiS powinien zostać skierowany do dalszych prac w komisji sejmowej. - Było w nim parę cennych uwag. Po raz kolejny okazuje się, że cokolwiek jakakolwiek opozycja wnosi, co koalicji w danej chwili się nie podoba, jest spychane poza nawias dyskusji. Opozycja też jest ważna w parlamencie - zaznaczyła.

Politycy goszczący w "Śniadaniu w Trójce" rozmawiali także o sytuacji na Ukrainie oraz o politycznych rozliczeniach po wyborach samorządowych. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

Rozmawiała Beata Michniewicz.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce

Prowadziła: Beata Michniewicz

Goście: Jarosław Kalinowski (PSL), Rafał Grupiński (PO), Mariusz Błaszczak (PiS), Jarosław Gowin (Polska Razem), Henryk Wujec (doradca prezydenta RP), Katarzyna Piekarska (SLD), Barbara Nowacka (Twój Ruch)

Data emisji: 6.12.2014

Godzina emisji: 8.13

(aj, iwo)

Czytaj także

Skład PKW uzupełniony. Prezydent powołał nowych sędziów

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 21:41
Bronisław Komorowski na wniosek prezesów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego dokonał uzupełnienia składu PKW - informuje Kancelaria Prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w prawie wyborczym? Sejm odrzucił projekt Prawa i Sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 12:49
Sejm, głosami koalicyjnych klubów PO i PSL, odrzucił w piątek zaproponowany przez PiS projekt zmian w Kodeksie wyborczym, który zakładał m.in. zmianę sposobu wyłaniania Państwowej Komisji Wyborczej.
rozwiń zwiń