Nowa doktryna wojskowa Rosji. Politycy: wróciliśmy do czasów zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2014 11:29
Politycy goszczący w "Śniadaniu w Trójce" ostro skrytykowali nową doktrynę wojskową Kremla. Dokument podpisany w piątek przez Władimira Putina zakłada, że największym zagrożeniem zewnętrznym dla Rosji jest ekspansja NATO.
Audio
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

O podpisaniu dokumentu poinformowano na oficjalnej stronie internetowej Kremla. Zwrócono uwagę, że korekty w dotychczasowej doktrynie były konieczne ze względu na "zmieniający się charakter zagrożeń". Zwrócono także uwagę, że dokument jest odpowiedzią na zmieniającą się sytuację na Ukrainie i wokół niej. Podkreślono, że jednym z głównych zagrożeń zewnętrznych staje się "rozbudowa potencjału militarnego NATO przy granicy z Rosją".

Andrzej Rozenek uważa, że wróciliśmy do czasów żelaznej kurtyny i zimnej wojny. - To nie powinno być zaskoczenie. Rosja od dłuższego czasu zmierzała w tym kierunku i teraz w zasadzie potwierdziła tylko stan faktyczny. Nie oznacza to dla nas nic dobrego. Przez parę lat żyliśmy w takiej nieświadomości. Zachód uważał, że Rosja jest już krajem w pełni cywilizowanym i należy z nią nawiązywać normalne stosunki. (…) Obawiam się, że Putin będzie dalej umacniał swoje imperium - zaznaczył polityk Twojego Ruchu.

Jarosław Kalinowski ma nadzieję, że zachodnie restrykcje zmuszą Kreml do zmiany polityki. - Sankcje przynoszą efekty dla gospodarki rosyjskiej. Spadek wartości rubla jest niesamowity. Trzeba czekać do refleksji po drugiej stronie i do rozwiązania politycznego - podkreślił europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Mariusz Błaszczak mówił w radiowej Trójce, że kryzys gospodarczy może doprowadzić do zmiany władzy w Rosji. - Putin ma problemy. To jest nadzieja na zmiany polityczne w Rosji, na wymuszenie w ten sposób zmiany na czele tego państwa. (…) Trzeba podkreślać skuteczność zachodnich sankcji. Zachód powinien mówić jednym, zdecydowanym głosem w sprawie Rosji - dodał poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Kryzysowa sytuacja gospodarcza w Rosji nakazuje zaostrzać Putinowi taką retorykę budowania głosu imperialnego. To bardzo niebezpieczny kurs - powiedział Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej. - Władimir Putin stara się nie doprowadzić do kryzysu politycznego w Rosji, dlatego nakręca taki kurs - zaznaczył polityk PO.

Zdaniem Tomasza Nałęcza nowa doktryna podpisana przez Putina jest "złym znakiem". - W Rosji często władza słabnąca wewnętrznie szukała poprawy swojej sytuacji w jakieś awanturze zewnętrznej. Władimir Putin ma wyraźnie problem z zyskaniem akceptacji na takim poziomie jak do tej pory miał i szuka mobilizacji opinii publicznej. To jest bardzo niebezpieczna sytuacja. (…) Optymistyczne jest to, że nie sprawdziły się założenia rosyjskiego przywódcy, że Europa będzie bardzo podzielona - podkreślił doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jerzy Wenderlich uważa, że Władimir Putin w ostatnich latach "usypiał Zachód". -  Niektórzy chcieli go wręcz na siłę wciągać do jakiegoś cywilizowanego świata. Odmienił go w mgnieniu oka kijowski Majdan. Putin przestraszył się, że Majdan może pojawić się Moskwie, później w Mińsku - powiedział poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej i dodał, że dobrze by było, gdyby Zachód wypracował wspólną politykę wobec Rosji.

Paweł Kowal w Trójce odniósł się do sytuacji na Ukrainie. - Ukraina ma obecnie najlepszego prezydenta od 25 lat. Ma najbardziej proreformatorski rząd. Mamy zmianę nastrojów społecznych bezprecedensową w historii Ukrainy. Ukraińcy mają z czego budować. Nie obawiam się, czy Ukraińcom się nie uda - obawiam się, że im się uda za mało, ze względu na zbyt powolne tempo reform - zaznaczył polityk Polski Razem.

Goście radiowej Trójki mówili także m.in. o sprawie Radosława Sikorskiego, a także o sytuacji politycznej w Polsce.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce

Prowadził: Beata Michniewicz

Goście: Paweł Kowal (Polska Razem), Tomasz Nałęcz (kancelaria prezydenta), Andrzej Halicki (PO), Mariusz Błaszczak (PiS), Jarosław Kalinowski (PSL), Andrzej Rozenek (TR), Jerzy Wenderlich (SLD)

Data emisji: 27.12.2014

Godzina emisji: 9.09

aj/mp

Czytaj także

NATO i terroryzm to największe zagrożenia - Rosja ma nową doktryną wojenną. Jest odpowiedź Paktu

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2014 22:32
Dokument uznaje, że największym zagrożeniem dla państwa jest ekspansja NATO i destabilizacja niektórych terytoriów Federacji Rosyjskiej. To Rosja jest zagrożeniem - komentuje kwatera główna Paktu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Koziej: Rosja daje sobie prawo do interwencji w wewnętrzne sprawy sąsiadów

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2014 11:50
- Nowa rosyjska doktryna wojskowa zachowuje kierunek w wymiarze globalnym i europejskim, nowe jest podejście do konfliktów lokalnych, wywiedzione z doświadczeń ukraińskich - ocenił szef BBN Stanisław Koziej.
rozwiń zwiń