Władysław Bartoszewski nie żyje. "O ważnych sprawach potrafił mówić bez pompatyczności"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 11:18
W piątek wieczorem w wieku 93 lat zmarł Władysław Bartoszewski. W "Śniadaniu w Trójce" wspominali go Paweł Kowal, Andrzej Halicki, Mariusz Błaszczak, Jerzy Wenderlich, Jarosław Kalinowski i Henryk Wujec.
Audio
  • Paweł Kowal, Andrzej Halicki, Mariusz Błaszczak, Jerzy Wenderlich, Jarosław Kalinowski i Henryk Wujec wspominają Władysława Bartoszewskiego (Śniadanie w Trójce)
Na zdjęciu archiwalnym z 19 kwietnia 2015 r. prof. Władysław Bartoszewski podczas uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie
Na zdjęciu archiwalnym z 19 kwietnia 2015 r. prof. Władysław Bartoszewski podczas uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta w WarszawieFoto: PAP/Jakub Kamiński

Henryk Wujec mówił, jak wielkie wrażenie na słuchaczach robił Władysław Bartoszewski, gdy opowiadał o powstaniu warszawskim i czasach II wojny światowej. Paweł Kowal zwracał uwagę na zaangażowanie profesora w budowę Muzeum Powstania Warszawskiego, a Mariusz Błaszczak podkreślał jego niezwykłą wiedzę dotyczącą zagłady Żydów. - On swojej mądrości nie obnosił na koturnie - oceniał Jerzy Wenderlich. - Całe swoje życie poświęcił temu, co sam określił jako cud pojednania z Niemcami - zauważył Andrzej Halicki. Jarosław Kalinowski mówił, że był on nie tylko wielkim Polakiem, ale też jednym z najmądrzejszych naszych rodaków.

ARCHIWALNE NAGRANIA PROF. WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO W RADIACH WOLNOŚCI >>>

Wspomnienia Władysława Bartoszewskiego z Auschwitz >>>   

Władysław Bartoszewski urodził się w 1922 roku w Warszawie. We wrześniu 1940 roku został aresztowany przez Niemców i wywieziony do Auschwitz, gdzie był więziony do kwietnia 1941 roku. W 1942 roku związał się z konspiracją, wstąpił do AK i rozpoczął współpracę z Radą Pomocy Żydom "Żegota". Uczestniczył w powstaniu warszawskim. Był ministrem spraw zagranicznych w rządzie Józefa Oleksego i Jerzego Buzka. W 2007 roku został powołany przez premiera Donalda Tuska na pełnomocnika prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego. Był laureatem wielu nagród, odznaczeń i wyróżnień, autorem ok. 1,5 tys. artykułów i ok. 40 książek.

Goście "Śniadania w Trójce" mówili też o skandalicznej wypowiedzi dyrektora FBI, karcianej grze z określeniem "nazistowska Polska", odmowie wydania wiz gangowi motocyklowemu "Nocne Wilki", zakupie dla polskiej armii francuskich śmigłowców i o tym, że Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej chce postawić Zbigniewa Ziobrę przed Trybunałem Stanu.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce

Prowadzi: Beata Michniewicz

Goście: Paweł Kowal (Solidarna Polska), Mariusz Błaszczak (PiS), Andrzej Halicki (PO), Włodzimierz Czarzasty (SLD), Jarosław Kalinowski (PSL), Henryk Wujec (doradca prezydenta RP).

Data emisji: 25.04.2015

Godzina emisji: 9.09

pp/iwo

Czytaj także

Pogrzeb Władysława Bartoszewskiego. Jego życie to historia Polski ostatnich kilkudziesięciu lat

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2015 07:24
Szybko mówił, szybko chodził, za szybko odszedł. Przez całe życie udowadniał, że trzeba być przyzwoitym. - Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto - powiedział w jednym z wywiadów. W piątek, 24 kwietnia odszedł Władysław Bartoszewski. Dziś zostanie pochowany na warszawskich Powązkach.
rozwiń zwiń