Czy w Polsce dojdzie do zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 Czy w Polsce dojdzie do zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej?
Zaostrzenie prawa aborcyjnego stało się w ostatnich tygodniach jednym z głośniejszych tematów w dyskusjach nie tylko politycznych Foto: PAP/Jakub Kamiński

Czy aborcja jest tematem zastępczym, czy warto naruszać kompromis? O tym w "Śniadaniu w Trójce" rozmawiali zaproszeni goście.

Posłuchaj

Czy w Polsce dojdzie do zaostrzenia ustawy aborcyjnej? (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński z PiS podkreślał, że jego partia nie prowadzi żadnych prac dotyczących zmiany prawa dopuszczającego przeprowadzanie w Polsce legalnych aborcji. Dodał, że inicjatywa dotycząca jego zmiany wychodzi od obywateli, a jego partia obiecała dotrzymać słowa i rozpatrywać wszystkie inicjatywy obywatelskie. – W moim sumieniu i przekonaniu dokonywanie późnych aborcji, czyli zabijanie nienagrodzonych dzieci, tylko i wyłącznie dlatego, że stwierdzono u nich chorobę zespołu Downa, jest czymś barbarzyńskim – dodał.

- Chciałbym przywołać zdanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego na ten temat. On po wielokroć mówił, że ten kompromis, osiągnięty wiele lat temu, ma bardzo dużą wartość i należy go pilnować, gdyż następstwa odejścia od niego mogą być, nawet w kwestii ochrony życia, bardzo niedobre w skutkach – podkreślił europoseł PSL Jarosław Kalinowski.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej również zgadzała się, że nie należy naruszać tego kompromisu, w szczególności w kierunku zaostrzenia prawa. – Jest to projekt, który wywoła polityczną burzę, która ma przykryć rządy bezprawia, z którymi ostatnio mieliśmy do czynienia – oceniała.

Wiceminister Stanisław Tyszka z Kukiz’15 mówił, że temat aborcji jest tematem zastępczym, kolejną "odsłoną wojny polsko-polskiej". – W czyim interesie jest podgrzewanie tych nastrojów? (…) Odmawiam dyskutowania na temat aborcji przez następne pięć miesięcy, jeżeli nie ruszamy spraw, które dotykają Polaków na co dzień – dodał.

Tymczasem minister w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski przypuszcza, że pani prezydentowa Agata Duda zapewne nie zabierze głosu w tej sprawie, gdyż inaczej realizuje swoją funkcję (do zajęcia stanowiska wezwali ją m.in. politycy Nowoczesnej).

- Obecna prezydentowa nie jest Marią Kaczyńską – ocenił Rafał Grupiński z PO, co spotkało się z ostrą reakcją ministra Szarskiego, który powiedział, że "powoływanie się na osoby zmarłe, w takim kontekście" w przeddzień szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej, w której zginęła m.in. Maria Kaczyńska, "jest nie na miejscu".

– W tej sprawie warto wspomnieć o tym, że ustawa, która obowiązuje dzisiaj i zawarty kompromis ma charakter mocno konserwatywny. Obecne przepisy są surowe i dopuszczają tylko nieliczne przypadki możliwości przerwania ciąży - powiedział Grupiński i dodał, że przez ostatnie ćwierćwiecze te przepisy, pomimo rządów "różnych opcji", nie zostały naruszone.

Politycy mówili też o liście ministra Zbigniewa Ziobry do sędziów Trybunału Konstytucyjnego i o kwestii emerytur.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce

Prowadzi: Beata Michniewicz

Goście: Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Joachim Brudziński (Prawo i Sprawiedliwość), Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska), Krzysztof Szczerski (Kancelaria Prezydenta RP), Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

Data emisji: 9.04.2016

Godzina emisji: 9.08

pp/ei


Polecane