Strajk pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka. Czy do rozwiązywania konfliktu powinien włączyć się Minister Zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2016 11:14
Wieloletnie zaniedbania w służbie zdrowia są jedną z głównych przyczyn strajku pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka – oceniali zaproszeni do studia radiowej Trójki politycy.
Audio
  • Czy do sporu w CZD powinien włączyć się minister zdrowia? (Śniadanie w Trójce)
Wejście do Centrum Zdrowia Dziecka
Wejście do Centrum Zdrowia DzieckaFoto: PAP/Marcin Obara

Jarosław Sellin z PiS powiedział w "Śniadaniu w Trójce", że ma nadzieję, że pielęgniarkom uda się porozumieć z dyrekcją i strajk wkrótce się zakończy. Dodał, że jeśli będzie to niezbędne, do rozmów powinien dołączyć Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł. – Ministerstwo nie dopuści do sytuacji, by pogłoska o likwidacji Instytutu stała się faktem – dodał.

Według Adama Struzika z PSL strajk pielęgniarek nie może dziwić, gdyż jest on wynikiem wieloletnich zaniedbań. – To jest wierzchołek góry lodowej, dotykamy problemu, który jest od kilkunastu lat – ocenił.

CZYTAJ DALEJ
centrum1200.jpg
Piąty dzień strajku w Centrum Zdrowia Dziecka. Pielęgniarki wznowiły rozmowy z dyrekcją

- Brakuje w tym momencie stanowiska Ministra Zdrowia – podkreślił Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej. Przypomniał, że Centrum podlega bezpośrednio temu resortowi.

Z powyższym stwierdzeniem zgodził się Marcin Kierwiński z PO, który przekonywał, że w przypadku choćby zamknięcia programu in vitro minister Radziwił potrafił działać szybko, a w tym przypadku "panuje dziwna niemoc".

W opinii Marka Magierowskiego z Kancelarii Prezydenta, przesuwanie większych środków na służbę zdrowia nie ma sensu. – Te pieniądze powinny być lepiej zagospodarowane – podkreślił.

Tłumaczył, że jednym z głównych problemów jest nierówna sytuacja na rynku pracy pielęgniarek względem lekarzy. – Lekarze mają dużo większe możliwości powiększania swoich dochodów niż pielęgniarki. To powoduje frustrację i pogłębiającą się desperację wśród pielęgniarek – zaznaczył.

Stanisław Tyszka z ruchu Kukiz'15 mówił natomiast, że aby znaleźć środki na podwyżki dla pielęgniarek powinno się ograniczyć marnotrawstwo pieniędzy w różnych obszarach działalności państwa.

Politycy rozmawiali też o doniesieniach medialnych, że w niektórych województwach zaczyna brakować pieniędzy na obsługę programu "Rodzina 500+", o tym, czy przybliżamy się do zakończenia konfliktu o Trybunał Konstytucyjny i o podróżach prezydenta przed szczytem NATO w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska), Marek Magierowski(Kancelaria Prezydenta RP), Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna Ryszarda Petru), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Adam Struzik (Polskie Stronnictwo Ludowe), Stanisław Tyszka (Kukiz'15).
Data emisji: 28.05.2016
Godzina emisji: 9.08

pp/ei

Czytaj także

Rzecznik Praw Pacjenta apeluje do pielęgniarek z Centrum Zdrowia Dziecka

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 19:50
Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska przyłączyła się do apelu ministra zdrowia o zmianę formy protestu pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka, by jak najmniej dotykał młodych pacjentów i ich rodziców czy opiekunów. Przyznała, że sytuacja w centrum jest trudna i stresująca dla wielu z nich.
rozwiń zwiń