Szczyt NATO w Warszawie. Kto jest autorem sukcesu?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 10:59
Goście "Śniadania w Trójce" oceniali pierwszy dzień szczytu NATO w Warszawie, podczas którego postanowiono m.in, że Sojusz Północnoatlantycki wyśle 4 bataliony wojska do Polski i do krajów bałtyckich.
Audio
  • Politycy oceniają szczyt NATO (Śniadanie w Trójce)
Uczestnicy szczytu NATO w Warszawie
Uczestnicy szczytu NATO w WarszawieFoto: PAP/Jacek Turczyk

Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński z PiS powiedział w radiowej Trójce, że dopiero teraz będzie można zobaczyć efekty naszej obecności w Sojuszu Północnoatlantyckim. – Od kilkunastu lat Polska była w NATO, ale niestety NATO nie było w Polsce – przekonywał.

Drugi dzień szczytu NATO w Warszawie [RELACJA] >>>

Ocenie tej przeciwstawił się poseł PO Marcin Kierwiński, który zapewniał, że działalność NATO w Polsce widać co najmniej od paru lat. Zwracał uwagę na obecność rotacyjną w Polsce wojsk amerykańskich, mówił też o stacjonujących tu siłach powietrznych. – Buduje się infrastruktura tarczy antyrakietowej w Redzikowie – dodał.

- Gdyby Polska armia nie była w dobrym stanie, to pewnie nie bylibyśmy gospodarzami tego szczytu – przekonywał poseł PSL Marek Sawicki.

Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta zaznaczył z kolei, że postanowienia szczytu NATO dla Polski to głównie sukces Andrzeja Dudy, gdyż od rozpoczęcia swojej prezydentury zabiegał on o to, by decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki została podjęta w Warszawie.

Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej uważa, że kluczowe decyzje szczytu zapadły dawno i nie są zasługą obecnego rządu, gdyż "zostały zapowiedziane przez Obamę dwa lata temu, jak był w Warszawie". – To jest historyczny szczyt NATO, sukces Polski, ale porażka rządu PiS – dodała.

- Cieszy mnie to, że NATO z takiego upudrowanego wojska zaczyna się robić siłą militarną, pokazuje pazury i wartość bojową – przekonywał z kolei poseł Kukiz '15 Marek Jakubiak.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Joanna Scheuring-Wielgus (.Nowoczesna), Joachim Brudziński (Prawo i Sprawiedliwość), Marek Jakubiak (Kukiz'15), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe), Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska), Adam Kwiatkowski (Kancelaria Prezydenta RP)
Data emisji: 9.07.2016
Godzina emisji: 9.08

PP/ei

Czytaj także

Jest decyzja. NATO wzmacnia wschodnią flankę [RELACJA]

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 21:50
W Warszawie trwa dwudniowy szczyt NATO. Bierze w nim udział 61 delegacji, w tym 18 prezydentów i 21 premierów, wśród nich prezydent USA Barack Obama. Gospodarzem szczytu jest prezydent Andrzej Duda; przewodniczy mu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pokazaliśmy, że NATO jest zjednoczone, okazaliśmy solidarność z Ukrainą"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 20:21
NATO w 2. dniu szczytu zdecydowało o dalszym wsparciu dla Afganistanu i rozpoczęciu szkolenia żołnierzy w Iraku. Sekretarz NATO poinformował, że następny szczyt odbędzie się w 2017 roku w nowej kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli. Stwierdził, że "Gruzja poczyniła wielki postęp na drodze do NATO". Mówił, że NATO okazało, że jest zjednoczone i zademonstrowało solidarność z Ukrainę. Sojusz zaakceptował też pakiet pomocowy dla Kijowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ: być może niedługo rozpoczniemy format rozmów V4 z Wielką Brytanią

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 10:59
W ramach trwającego od piątku szczytu NATO w Warszawie w sobotę, przed godz. 9, odbyło się spotkanie przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja Węgry).
rozwiń zwiń