Atak w Monachium."Terroryzm w Europie się intensyfikuje"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2016 10:30
W Monachium w wyniku strzelaniny w centrum handlowym zginęło co najmniej 10 osób. Na razie nie wiadomo, jakie były motywy sprawcy. Politycy, goście "Śniadania w Trójce" zgadzali się, że w ostatnim czasie w Europie coraz więcej mamy przypadków brutalnych aktów terroru.
Audio
  • Politycy o strzelaninie w Monachium, nowej ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, standardach kultury politycznej w Polsce i uchwale Sejmu ws. Wołynia (Śniadanie w Trójce)
Służby specjalne w pobliżu miejsca strzelaniny w Monachium
Służby specjalne w pobliżu miejsca strzelaniny w MonachiumFoto: PAP/EPA/LUKAS SCHULZE

Eurodeputowany Jarosław Kalinowski (PSL) komentował w Trójce, że strzelanina w Monachium wpisuje się w kontekst wzrostu zagrożenia terrorystycznego. Coraz częściej mamy bowiem ostatnio do czynienia z zamachami. Dodał, że służby niemieckie działały bardzo sprawnie, jednak mimo wszystko chodzi o to, by zapobiegać takim zdarzeniom. Gość Trójki podkreślił, że nie można się pogodzić ze stwierdzeniem, że niewiele da się w tym zakresie zrobić.

Posłanka Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) uważa, że każdy powinien mieć świadomość, jak zachować się w czasie zamachu czy też bezpośrednio po nim, gdy już pojawia się policja. - Zdarzały się bowiem przypadki, że ludzie ginęli, bo nie było pewne, czy są napastnikami czy ofiarami - tłumaczyła. Podkreśliła, że służby muszą mieć dobry sprzęt, sprawna musi być komunikacja, a to wymaga nakładów finansowych.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy","Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15) przyznał, że jego zdaniem Europa zaczyna żyć w strachu. W jego opinii intensyfikacja zamachów to konsekwencja wieloletniej polityki elit UE. - Zbierają żniwo polityki, której kulminacją było narzucenie kwot uchodźców – mówił. Dodał, że Polska powinna dać sygnał w tej sprawie.

Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta mówił, że trzeba złożyć kondolencje tym, którzy stracili nagle swoich bliskich. - Seria ataków pokazuje, że fala terroryzmu rozlewa się po Europie. Europa musi na nią zareagować - stwierdził. Stąd ważna jest bliższa współpraca służb z różnych państw i lepsza wymiana informacji.

Poseł Rafał Grupiński (PO) zaznaczył, że terroryzm nie jest związany z uchodźcami i kwotami, to jest niewłaściwe ograniczenie. Dodał, że choćby w USA było wiele straszliwych zamachów w szkołach, których przyczyny były inne. Dodał, że terroryści werbują i te osoby, które od dawna mieszkają w Europie.

Poseł Jarosław Sellin (PiS) stwierdził, że Zachód ma realny problem związany z wielkością imigracji z innej cywilizacji -  społeczny, kulturowy i religijny. Jak mówił, terror to metoda walki, ale za tym stoi zazwyczaj ideologia i tak jest w tym przypadku. Jego zdaniem Państwo Islamskie jest największym zagrożeniem dla cywilizacji Zachodu.

W audycji była mowa również o nowej ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, uchwale Sejmu ws. Wołynia i standardach uprawiania polityki w Polsce.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Katarzyna Lubnauer (.Nowoczesna), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Stanisław Tyszka (Kukiz'15),  eurodeputowany Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska), Adam Kwiatkowski (Kancelaria Prezydenta RP).
Data emisji: 23.07.2016
Godzina emisji: 9.08

agkm/ei

Czytaj także

Wyższa płaca minimalna. Kto zyska, kto straci?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 11:22
Politycy, goście "Śniadania w Trójce", dyskutowali o tym, jak podniesienie płacy minimalnej wpłynie na sytuację pracowników i pracodawców.
rozwiń zwiń