Katastrofa smoleńska. Czego powinniśmy oczekiwać od prokuratury ws. ekshumacji?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Katastrofa smoleńska. Czego powinniśmy oczekiwać od prokuratury ws. ekshumacji?
Trumna z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego w kaplicy Pałacu PrezydenckiegoFoto: Wikipedia/Chancellery of the President of the Republic of Poland

Według piątkowych doniesień mediów na 14 listopada zaplanowano pierwszą ekshumację ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Prokuratura Krajowa nie komentuje tej informacji. O sprawie mówili goście "Śniadania w Trójce".

Posłuchaj

Czego powinniśmy oczekiwać od prokuratury ws. ekshumacji? (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Marek Magierowski z Kancelarii Prezydenta tłumaczył, że Andrzej Duda nie może ingerować w postępowanie prokuratury, która cały czas stara się naprawić błędy i zaniedbania wynikające z pracy poprzednich rządów, gdy pewnych spraw nie zbadano.

- Prezydent z jednej strony rozumie ból, niepokój, pochyla się z troską nad emocjami rodzin ofiar, a z drugiej zdaje sobie sprawę z tego, że prokuratura musi zbadać wszystkie tropy, ślady, także poprzez ekshumacje - podkreślił.

Czytaj więcej
smoleńsk 1200 free.jpg
Katastrofa smoleńska

Grzegorz Długi (Kukiz'15) stwierdził z kolei, że to postępowanie ma na celu ustalenie dowodów. Jak mówił polityk, zawsze w takiej sytuacji jest tzw. teza dowodowa, ale my jej nie znamy. - Nie wiem dlaczego te zwłoki po raz kolejny będą odkrywane, co chcemy w ten sposób wykazać. Nie jestem co do zasady przeciwnikiem tego, jeśli jest rozsądna przyczyna, natomiast ja jej nie znam - wyjaśnił.

Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) jest zdania, że katastrofa smoleńska to przede wszystkim emocje, a na nich dobrze buduje się poparcie, co czyni PiS od sześciu lat. Zdaniem posłanki Nowoczesnej ekshumacje mają przedłużyć ideę mitu o zamachu. - Tylko temu służą - zaznaczyła.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki""Śniadanie w Trójce".

Jarosław Kalinowski (PSL) uważa, że decyzja o ekshumacjach jest w pewnym sensie decyzją polityczną, aby "wlewać w głowy społeczeństwu twierdzenie, że w Smoleńsku był zamach". - Jestem przekonany, że tak inteligentny człowiek jakim jest Antoni Macierewicz doskonale wie, że żadnego wybuchu, zamachu tam nie było - dodał.

Jacek Sasin (PiS) podkreślił, że sprawa jest niezwykle bolesna, szczególnie dla rodzin ofiar, a on sam oczekuje od prokuratury rzetelności w tej sprawie. - Wszyscy chcą poznać prawdę. Jednak żeby formułować odpowiednie tezy w tej sprawie, trzeba dysponować pełnym materiałem dowodowym. Prokuratura nie powinna dolewać oliwy do ognia, powinna być raczej wstrzemięźliwa - tłumaczył.

Rafał Grupiński (PO) chciałby natomiast, aby prokuratura wycofała się z tej "fatalnej i barbarzyńskiej decyzji". Jak mówił, nie rozumie decyzji o otwarciu grobu Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu. - Tego nie uzasadnia żadna z tez, które słyszymy - stwierdził.

Goście "Śniadania w Trójce" poruszyli także temat Caracali. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce

Prowadzi: Beata Michniewicz

Goście: Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Jacek Sasin (PiS), Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Marek Magierowski (Kancelaria Prezydenta RP)

Data emisji: 29.10.2016

Godzina emisji: 9.09

mr/ei

Polecane