Silna Polska w silnej Europie? "Problem polega na definicji"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 10:45
Goście "Śniadania w Trójce" rozmawiali o tym, co rozumieją pod hasłem "silnej Polski". Nawiązywano do słów Jarosława Kaczyńskiego, które wypowiedział podczas obchodów Święta Niepodległości. - Wyciągamy rękę do tych wszystkich, którzy niezależnie od różnic, nawet różnic daleko idących, chcą silnej Polski, chcą silnej Europy - mówił prezes PiS.
Audio
  • Czy współpraca partii politycznych w Polsce jest możliwa? (Trójka/Śniadanie w Trójce)
Jarosław Kaczyński zaprosił do współpracy wszystkich, którzy chcą budować silną Polskę w silnej Europie
Jarosław Kaczyński zaprosił do współpracy wszystkich, którzy chcą budować "silną Polskę w silnej Europie"Foto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości przypominał, że "nasza suwerenność to nie jest coś, co jest nam dane raz na zawsze". - Europie grozi rozpad, widzimy coraz większą pozycję ruchów politycznych w krajach zachodniej Europy, które postulują rozmontowanie Unii Europejskiej. Odpowiedzią powinno być zmienianie Europy, powrót do Europy ojczyzn, która nie ingeruje w suwerenność państw, ale skupia się na tym co wspólne - mówił poseł PiS. 

Jarosław Kalinowski z PSL zaznaczył, że każdy inaczej rozumie pojęcie silnej Europy. - Obóz rządowy postuluje, żeby Europa stała się na powrót czymś w rodzaju EWG, czyli tylko i wyłącznie wrócić do relacji gospodarczych i żeby ta Unia nie wtrącała się w ich wewnętrzne rzeczy - stwierdził europoseł. 

Katarzyna Lubnauer stwierdziła, że Nowoczesna jest za silną Polską w silnej Europie. - Jednocześnie w polityce PiS widzimy bardzo dużo ruchów, które mają nas wyprowadzić z tej Unii Europejskiej. Jeśli mowa jest o zmianie traktatów, a nie ma w tej chwili takiej możliwości ani woli politycznej, to nic to nie ma wspólnego z silną Europą - powiedziała Lubnauer. - My chcemy łączyć a nie dzielić, dlatego Ryszard Petru poszedł zarówno na składanie wieńców z prezydentem Andrzejem Dudą, jak i był na marszu KOD-u - dodała. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki""Śniadanie w Trójce".

Grzegorz Długi z Kukiz'15 był zdania, że Ryszard Petru i Jarosław Kaczyński to "ta sama liga". - Obaj budują swoją pozycję na konfliktach. PO również do tej ligi należy. Cały establishment polityczny opiera swoją pozycję na podziałach - podkreślił poseł. 

Marek Magierowski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy, zauważył, że "problem polega na zdiagnozowaniu tego, co oznacza silna Polska, silna Europa". - Ja miałem takie wrażenie, że przez 8 lat poprzednich rządów, ówczesna władza próbowała przekonać Polaków, że silna Polska to taka, w której rozwijają się metropolie, powstają kolejne Starbucksy oraz wielkie supermarkety. To nie do końca tak. W silnej Polsce nie powinno być aż tak dużych różnic społecznych - powiedział Magierowski.  

Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej również zgodził się z hasłem "silna Polska w silnej Europie", lecz miał inne zastrzeżenia. - Prezes Kaczyński ma niesamowitą zdolność do mieszania spraw oczywistych ze zdaniami absurdalnymi. Wszyscy możemy podpisać się pod silną Polską w silnej Europie, ale prezes Kaczyński powiedział również, że Europa dybie na naszą kulturę i jak bardzo jesteśmy zagrożeni - tłumaczył. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Goście "Śniadania w Trójce" mówili również o nowym prezydencie USA oraz o relacjach prezydenta Dudy z ministrem obrony. 

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce

Prowadzi: Beata Michniewicz

Goście: Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Jacek Sasin (PiS), Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Marek Magierowski (Kancelaria Prezydenta RP)

Data emisji: 12.11.2016

Godzina emisji: 9.09

dc/fbi

Czytaj także

Katastrofa smoleńska. Czego powinniśmy oczekiwać od prokuratury ws. ekshumacji?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 10:22
Według piątkowych doniesień mediów na 14 listopada zaplanowano pierwszą ekshumację ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Prokuratura Krajowa nie komentuje tej informacji. O sprawie mówili goście "Śniadania w Trójce".
rozwiń zwiń