Gorąca noc w Sejmie. Politycy komentują piątkowe wydarzenia

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 10:24
Podczas wczorajszych obrad Sejmu przedstawiciele opozycji zablokowali mównicę w proteście przeciwko wykluczeniu z obrad Michała Szczerby z PO. Posiedzenie zostało wznowione późnym wieczorem w Sali Kolumnowej. Przegłosowano m.in. ustawę budżetową i dezubekizacyjną. Według opozycji "zgromadzenie było nielegalne". PiS podkreśla, że było kworum.
Audio
  • Politycy o piątkowych wydarzeniach w Sejmie (Śniadanie w Trójce)
Posłowie opozycji blokują mównicę oraz fotel marszałka podczas posiedzenia Sejmu
Posłowie opozycji blokują mównicę oraz fotel marszałka podczas posiedzenia SejmuFoto: PAP/Marcin Obara

Jak podkreśliła w audycji "Śniadanie w Trójce" Małgorzata Sadurska z Kancelarii Prezydenta RP, wczorajszy dzień był bardzo smutny. - Przez 10 lat byłam posłem, w tym czasie nie widziałam czegoś takiego, nie widziałam blokowania mównicy, nie widziałam zagłuszania i krzyków w takiej skali - wskazała. - W ten sposób nie rozwiązuje się sporów parlamentarnych - zaznaczyła.

- Marszałek Sejmu łamie regulamin, na którego straży powinien stać - powiedział Rafał Grupiński z PO komentując wykluczenie z obrad Szczerby. - Marszałek postanowił ograniczyć głos przedstawicielowi opozycji, stąd zaczął się nasz protest, który zakończył się nieregulaminowym, łamiącym prawo głosowaniem nad budżetem - stwierdził.

Z tym, że zostało złamane prawo nie zgodził się Jacek Sasin z PiS. Podkreślił, że marszałek podjął decyzję o przeniesieniu obrad do Sali Kolumnowej zgodnie z prawem. - Państwo wznieciliście wczoraj chuligańską awanturę w Sejmie, nie mogąc znieść tego, że nie macie w tej chwili większości, wolą społeczeństwa, i nie możecie narzucać swoich rozwiązań - ocenił.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki""Śniadanie w Trójce".

- Mieliśmy piękny festiwal wariactwa, głupoty, oszołomstwa - oświadczył Grzegorz Długi z Kukiz'15. - Mamy wady ustrojowe, które pozwalają na tego rodzaju działania, pozwalają na eskalowanie konfliktów do granic przyzwoitości. Oskarżam liderów najważniejszych partii o to, że dla swoich partyjnych interesów podkręcają tak potwornie emocje, że ludzie się boją - powiedział.

- Nie mogliśmy nie zareagować (...) Jeśli niezgodnie z regulaminem, bez żadnych podstaw, wyklucza się jednego posła, to za chwilę można wykluczyć kilkudziesięciu. Za moment może się okazać, że można zmienić konstytucję, bo przypomnę, że trzeba mieć 2/3, ale w obecności połowy posłów - oznajmiła Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Jarosław Kalinowski z PSL stwierdził, że w całej tej sprawie "szkoda Polski". Wczorajsze wydarzenia nazwał bardzo smutnymi. - Zamiast szukać naszych filarów bezpieczeństwa i rozwoju (...) bierzemy się za głowy. (...) Kryzys polityczny, kryzys państwa narasta - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Katarzyna Lubnauer (.Nowoczesna), Małgorzata Sadurska (Kancelaria Prezydenta RP)Grzegorz Długi (Kukiz'15), Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Jacek Sasin (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 17.12.2016
Godzina emisji: 9.08

kk/ei

Czytaj także

Gorąca noc na Wiejskiej. Protest przed Sejmem

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 07:19
Po tym, jak marszałek Sejmu wykluczył z obrad posła PO Michała Szczerbę przedstawiciele opozycji zaczęli okupować sejmową mównicę. Posiedzenie zostało wznowione w Sali Kolumnowej. Przegłosowano ustawę budżetową i dezubekizacyjną. W tym czasie przed Sejmem trwał protest zorganizowany przez KOD.
rozwiń zwiń