PiS wycofuje projekt ws. metropolii warszawskiej. Co dalej z pomysłem?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 10:43
Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało o wycofaniu z Sejmu projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który trafił do Izby pod koniec stycznia. Na ten temat dyskutowaliśmy z gośćmi audycji "Śniadanie w Trójce".
Audio
  • To koniec projektu ws. metropolii warszawskiej? (Śniadanie w Trójce)
Warszawa
WarszawaFoto: Dziewul/shutterstock.com

Poseł PiS Jacek Sasin poinformował, że dokument, który zakładał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin, będzie w dalszym ciągu konsultowany.

Według Jarosława Kalinowskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego, w tej sprawie kluczowe było marcowe referendum w gminie Legionowo, w którym niemal 95 proc. mieszkańców opowiedziało się przeciwko przyłączeniu Legionowa do metropolii warszawskiej. - Myślę, że to było wielkim wstrząsem dla opcji rządzącej - ocenił.

- Dla mnie jest to samozaoranie level hard - stwierdziła Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. - W tych gminach ościennych zawsze wygrywał PiS (...) Ten wynik 95 do 5 pokazuje dość jednoznacznie, jak można stracić cały dorobek głupią decyzją (...) Legionowo to była spektakularna klęska. To pokazało jedno - jaka jest cena arogancji władzy - podkreśliła.

- Nie sądzę, by to był koniec sprawy. Warto w tej kwestii - tak bym postępował na miejscu mieszkańców podwarszawskich gmin - zachować uwagę, czujność - oznajmił Rafał Grupiński z Platformy Obywatelskiej. - Trzeba prowadzić dalej akcję referendalną i mieć oczy szeroko otwarte - orzekł.

- PiS popsuło atmosferę do racjonalnej debaty na ten temat. Debaty, która jest potrzebna. To jest doskonały przykład, jak źle stanowione jest prawo w Polsce (...) Dawno nie widziałem tak złego projektu - powiedział Stanisław Tyszka z Kukiz'15. Zaznaczył, że z jego rozmów z mieszkańcami podwarszawskich powiatów wynika, że oni widzą potrzebę jakiejś zmiany.

- Wbrew opowieściom opozycji, demokracja w Polsce działa. Partia rządząca reaguje na wyrażanie przez wyborców swojego punktu widzenia i swoich interesów. Tam, gdzie widzi, że nieprzemyślana była jakaś koncepcja reformy - wycofuje się. To jest właśnie typowe dla demokracji - zauważył Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta RP.

- W przeciwieństwie do tego, co mówi opozycja, ta sprawa jasno pokazuje, że nie ma mowy o arogancji władzy. Mamy sytuację, że jeśli jest opór społeczny, jeśli jest niechęć społeczna, to, po przeprowadzeniu konsultacji, my potrafimy się wycofać z projektu - zwrócił uwagę Łukasz Schreiber z Prawa i Sprawiedliwości.

Wysłuchaj całej audycji, w której rozmawialiśmy także o dokumencie Konferencji Episkopatu Polski pt. "Chrześcijański kształt patriotyzmu", o możliwości ujawnienia aneksu raportu w sprawie likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych oraz o sondażach.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Katarzyna Lubnauer (.Nowoczesna), Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Łukasz Schreiber (Prawo i Sprawiedliwość), Stanisław Tyszka (Kukiz'15), Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta RP)
Data emisji: 29.04.2017
Godzina emisji: 9.09

kk/gs

Zobacz także

Czytaj także

PiS wycofuje ustawę metropolitalną dla Warszawy. "Opór samorządowców miał sens"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 12:03
Prawo i Sprawiedliwość wycofuje z Sejmu projekt ustawy metropolitalnej dla Warszawy. – Widać, że opór samorządowców miał sens – komentuje sprawę Marcin Kierwiński z PO.
rozwiń zwiń