X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Oczekiwania polityków co do wystąpienia Donalda Trumpa w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 11:11
- Organizatorem wystąpienia prezydenta USA Donalda Trumpa na pl. Krasińskich w Warszawie jest ambasada Stanów Zjednoczonych - podkreślił w śniadaniu w Trójce rzecznik prezydenta, Krzysztof Łapiński. PO zarzuciła, że Kancelaria Prezydenta dzieli Polaków nie wystosowując zaproszenia na to spotkanie do posłów opozycji.
Audio
  • Politycy o wizycie Donalda Trumpa i oczekiwaniach co do jego wystąpienia (Śniadanie w Trójce)
Prezydent USA Donald Trump
Prezydent USA Donald TrumpFoto: a katz/shutterstock.com/cc

Łapiński w Trócje mówił, że oczekuje, iż w swoim czwartkowym wystąpieniu na pl. Krasińskich prezydent Trump odniesie się do kwestii bezpieczeństwa. Według niego można się spodziewać, że amerykański przywódca położy duży nacisk także na relacje ekonomiczne, w tym dostawy gazu do Polski.

Rzecznik prezydenta poinformował, że w czwartek o godz. 9 dojdzie do spotkania "w cztery oczy" prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Jak dodał, będzie to "najprawdopodobniej" rozmowa bez udziału osób towarzyszących. Później odbędzie się spotkanie delegacji na czele z prezydentami. Po nim amerykański przywódca wygłosi przemówienie na pl. Krasińskich. Wcześniej zaplanowany jest też udział D.Trumpa w szczycie Trójmorza.

Jak podkreślił Krzysztof Łapiński, gospodarzem tego wydarzenia jest ambasada USA. Zwracając się do opozycji rzecznik prezydenta mówił: - Jeśli państwo chcecie, to możecie zbojkotować to wystąpienie, możecie nie przyjść, możecie powiedzieć, że wam się prezydent Trump nie podoba. - Żyjemy w wolnym kraju, można przyjść, można nie przyjść. Są zaproszenia, jesteście państwo zaproszeni, ale jeżeli nie chcecie z tego skorzystać, to wolny wybór - powiedział Łapiński.

Nie zgodził się z nim Andrzej Halicki z PO, który zauważył, że to Kancelaria Prezydenta jest jedynym organem, który "zabezpiecza teren, place, wszystko, co jest związane z możliwością zrealizowania wizyty". Jak podkreślił, Trump przyjedzie do Polski na zaproszenie prezydenta Dudy. W ocenie polityka PO inaczej traktowani są przez Kancelarię Prezydenta posłowie opozycji a inaczej posłowie PiS. Jak mówił Halicki otrzymali oni zaproszenia już kilkanaście dni temu z informacją, że każdy poseł ma przywieźć po 50 swoich sympatyków na spotkanie z prezydentem Trumpem. -To jest dzielenie Polaków - uznał Halicki.

Michał Wójcik z PiS podkreślił, że wystąpienie na pl. Krasińskich jest spotkaniem otwartym i każdy może na nie przyjść. - Ja jestem ministrem i też nie mam zaproszenia do dzisiaj, ale nie ubolewam nad tym, bo przecież każdy może przyjść - zaznaczył. Według niego zamieszanie wokół kwestii zaproszeń dla posłów jest próbą odwrócenia uwagi od wizyty prezydenta USA. - Nie koncentrujmy uwagi na tematach drugo i trzeciorzędnych - apelował.

Grzegorz Długi z Kukiz'15 mówił, że on otrzymał zaproszenie "za pośrednictwem marszałka Sejmu, to znaczy biura". - Z tego wnioskuję, że wszyscy tak otrzymali. Zaproszenie jest wystosowane przez pana ambasadora i nie widzę w tym nic nadzwyczajnego - powiedział.

Barbara Dolniak z Nowoczesnej mówiła, że posłowie jej klubu wybiorą się na wystąpienie prezydenta Trumpa. - Chyba nie należy sprowadzać wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych do takich kwestii jak to, kto organizuje, w jaki sposób, kto komu wysłał jakie pismo, bo to nie jest istotny temat. Istotne jest to, że przyjeżdża prezydent Stanów Zjednoczonych do Polski i mamy szansę pokazania naszych oczekiwań - powiedziała. -  Ja oczekuje m.in potwierdzenia  pozycji NATO, wspierania się wzajemnie w tej grupie a także pozycji współpracy gospodarczej - mówiła wicemarszałek Sejmu.

Jarosław Kalinowski (PSL) uznał, że "organizacyjnie jest problem z zaproszeniami". - Do dzisiaj nie słyszymy i nie możemy dojść do porozumienia, czy organizatorem jest Kancelaria Prezydenta czy ambasada Stanów Zjednoczonych - mówił.

Prezydent USA odwiedzi Polskę 6 lipca, przed przypadającym w  lipcu szczycie G20 w Niemczech. Wizyta odbędzie się na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Barbara Dolniak (.Nowoczesna), Grzegorz Długi (Kukiz'15)Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska), Michał Wójcik (Prawo i Sprawiedliwość), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Krzysztof Łapiński (Kancelaria Prezydenta RP
Data emisji: 01.07.2017r.
Godzina emisji: 9.08

ksem/

Czytaj także

Organizacja wizyty Donalda Trumpa w Warszawie. To "ustawka" i "afrykańskie zwyczaje"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 09:15
Zbliża się wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce. – Nie jest normalnie – mówił o jej organizacji gość "Salonu politycznego Trójki" Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO i szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Dodał, że nie otrzymał zaproszenia od prezydenta Andrzeja Dudy na spotkanie z Donaldem Trumpem.
rozwiń zwiń