Oczekiwania polityków co do wystąpienia Donalda Trumpa w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 11:11
- Organizatorem wystąpienia prezydenta USA Donalda Trumpa na pl. Krasińskich w Warszawie jest ambasada Stanów Zjednoczonych - podkreślił w śniadaniu w Trójce rzecznik prezydenta, Krzysztof Łapiński. PO zarzuciła, że Kancelaria Prezydenta dzieli Polaków nie wystosowując zaproszenia na to spotkanie do posłów opozycji.
Audio
  • Politycy o wizycie Donalda Trumpa i oczekiwaniach co do jego wystąpienia (Śniadanie w Trójce)
Prezydent USA Donald Trump
Prezydent USA Donald TrumpFoto: a katz/shutterstock.com/cc

Łapiński w Trócje mówił, że oczekuje, iż w swoim czwartkowym wystąpieniu na pl. Krasińskich prezydent Trump odniesie się do kwestii bezpieczeństwa. Według niego można się spodziewać, że amerykański przywódca położy duży nacisk także na relacje ekonomiczne, w tym dostawy gazu do Polski.

Rzecznik prezydenta poinformował, że w czwartek o godz. 9 dojdzie do spotkania "w cztery oczy" prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Jak dodał, będzie to "najprawdopodobniej" rozmowa bez udziału osób towarzyszących. Później odbędzie się spotkanie delegacji na czele z prezydentami. Po nim amerykański przywódca wygłosi przemówienie na pl. Krasińskich. Wcześniej zaplanowany jest też udział D.Trumpa w szczycie Trójmorza.

Jak podkreślił Krzysztof Łapiński, gospodarzem tego wydarzenia jest ambasada USA. Zwracając się do opozycji rzecznik prezydenta mówił: - Jeśli państwo chcecie, to możecie zbojkotować to wystąpienie, możecie nie przyjść, możecie powiedzieć, że wam się prezydent Trump nie podoba. - Żyjemy w wolnym kraju, można przyjść, można nie przyjść. Są zaproszenia, jesteście państwo zaproszeni, ale jeżeli nie chcecie z tego skorzystać, to wolny wybór - powiedział Łapiński.

Nie zgodził się z nim Andrzej Halicki z PO, który zauważył, że to Kancelaria Prezydenta jest jedynym organem, który "zabezpiecza teren, place, wszystko, co jest związane z możliwością zrealizowania wizyty". Jak podkreślił, Trump przyjedzie do Polski na zaproszenie prezydenta Dudy. W ocenie polityka PO inaczej traktowani są przez Kancelarię Prezydenta posłowie opozycji a inaczej posłowie PiS. Jak mówił Halicki otrzymali oni zaproszenia już kilkanaście dni temu z informacją, że każdy poseł ma przywieźć po 50 swoich sympatyków na spotkanie z prezydentem Trumpem. -To jest dzielenie Polaków - uznał Halicki.

Michał Wójcik z PiS podkreślił, że wystąpienie na pl. Krasińskich jest spotkaniem otwartym i każdy może na nie przyjść. - Ja jestem ministrem i też nie mam zaproszenia do dzisiaj, ale nie ubolewam nad tym, bo przecież każdy może przyjść - zaznaczył. Według niego zamieszanie wokół kwestii zaproszeń dla posłów jest próbą odwrócenia uwagi od wizyty prezydenta USA. - Nie koncentrujmy uwagi na tematach drugo i trzeciorzędnych - apelował.

Grzegorz Długi z Kukiz'15 mówił, że on otrzymał zaproszenie "za pośrednictwem marszałka Sejmu, to znaczy biura". - Z tego wnioskuję, że wszyscy tak otrzymali. Zaproszenie jest wystosowane przez pana ambasadora i nie widzę w tym nic nadzwyczajnego - powiedział.

Barbara Dolniak z Nowoczesnej mówiła, że posłowie jej klubu wybiorą się na wystąpienie prezydenta Trumpa. - Chyba nie należy sprowadzać wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych do takich kwestii jak to, kto organizuje, w jaki sposób, kto komu wysłał jakie pismo, bo to nie jest istotny temat. Istotne jest to, że przyjeżdża prezydent Stanów Zjednoczonych do Polski i mamy szansę pokazania naszych oczekiwań - powiedziała. -  Ja oczekuje m.in potwierdzenia  pozycji NATO, wspierania się wzajemnie w tej grupie a także pozycji współpracy gospodarczej - mówiła wicemarszałek Sejmu.

Jarosław Kalinowski (PSL) uznał, że "organizacyjnie jest problem z zaproszeniami". - Do dzisiaj nie słyszymy i nie możemy dojść do porozumienia, czy organizatorem jest Kancelaria Prezydenta czy ambasada Stanów Zjednoczonych - mówił.

Prezydent USA odwiedzi Polskę 6 lipca, przed przypadającym w  lipcu szczycie G20 w Niemczech. Wizyta odbędzie się na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Barbara Dolniak (.Nowoczesna), Grzegorz Długi (Kukiz'15)Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska), Michał Wójcik (Prawo i Sprawiedliwość), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Krzysztof Łapiński (Kancelaria Prezydenta RP
Data emisji: 01.07.2017r.
Godzina emisji: 9.08

ksem/

Czytaj także

Organizacja wizyty Donalda Trumpa w Warszawie. To "ustawka" i "afrykańskie zwyczaje"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 09:15
Zbliża się wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce. – Nie jest normalnie – mówił o jej organizacji gość "Salonu politycznego Trójki" Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO i szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Dodał, że nie otrzymał zaproszenia od prezydenta Andrzeja Dudy na spotkanie z Donaldem Trumpem.
rozwiń zwiń