Sukces czy rozczarowanie? Wizyta Donalda Trumpa oczami polityków

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 10:28
Wydarzenie roku, wielki sukces czy pełna pięknych słów, ale jednak rozczarowująca wizyta? W radiowej Trójce wraz z politykami oceniliśmy pobyt amerykańskiego prezydenta w Polsce.
Audio
  • Sukces czy rozczarowanie? Wizyta Donalda Trumpa widziana oczami polityków (Śniadanie w Trójce)
Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald Trump z małżonką Melanią Trump i prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą na pl. Krasińskich w Warszawie
Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald Trump z małżonką Melanią Trump i prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą na pl. Krasińskich w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

- Realnie rzecz biorąc, jest pewną porażką, że cieszymy się z tego, że Donald Trump potwierdził słowa o artykule 5 traktatu NATO, które powinny być oczywistą oczywistością, ponieważ są elementem umowy podpisanej przez USA i Polskę - oceniła Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego zwrócił uwagę, że po wizycie w Polsce amerykański prezydent pojechał do Niemiec na szczyt G20, gdzie rozmawiał z rosyjskim przywódcą. - Nie wiemy, na ile deklaracje, które padły u nas, zostały potwierdzone w rozmowie z Władimirem Putinem - zauważył.

Rafał Grupiński z Platformy Obywatelskiej zaznaczył, że w najważniejszym wystąpieniu Trumpa na pl. Krasińskich mało było słow o przyszłości polsko-amerykańskich relacji, za to wiele o historii Polski.

- Ta wizyta ma dwa aspekty - międzynarodowy i wewnętrzny. W wewnętrznym zobaczyliśmy to, że PiS potrafi sam korygować swoje błędy. Ale złe jest to, że nie dostrzegliśmy pewnych prztyczków, jakie w swoim przemówieniu dał nam Trump - stwierdził Grzegorz Długi z ruchu Kukiz'15.

- Ta wizyta była sukcesem. W amerykańskich telewizjach w najlepszym czasie antenowym do kilkudziesięciu milionów ludzi popłynęły słowa o Powstaniu Warszawskim, o miejscu i roli Polaków dzisiaj, we współczesnej Europie. To sukces, który trudno zdyskontować - powiedział Joachim Brudziński z Prawa i Sprawiedliwości.

Krzysztof Łapiński z Kancelarii Prezydenta RP podkreślił, że Trump odwiedził Polskę w pierwszym półroczu swoich rządów, a nasz kraj był drugim państwem, do którego pojechał. - Oczy całego świata były zwrócone na Polskę - oznajmił.

Czytaj więcej:
Donald Trump 1200 PAP.jpg
Donald Trump w Polsce

Para prezydencka USA przyleciała do Warszawy w środę wieczorem. Oficjalną część wizyty Donald Trump rozpoczął po godz. 9.00 w czwartek od rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą na Zamku Królewskim. Po godz. 11.30 amerykański przywódca wygłosił przemówienie podczas spotkania z liderami państw Trójmorza. Jednym z kluczowych punktów wizyty było wystąpienie Trumpa na pl. Krasińskich o godz. 13.00.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której rozmawialiśmy także o tym, że paliwa na stacjach benzynowych mogą zdrożeć w związku z pomysłem utworzenia Funduszu Dróg Samorządowych, z którego mają być finansowane remonty. Mówiliśmy też o Puszczy Białowieskiej w kontekście obradującego w Krakowie komitetu UNESCO.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Katarzyna Lubnauer (.Nowoczesna), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska), Joachim Brudziński (Prawo i Sprawiedliwość), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe)Krzysztof Łapiński (Kancelaria Prezydenta RP
Data emisji: 08.07.2017
Godzina emisji: 9.08

kk/iwo

Czytaj także

Donald Trump w Warszawie: stajemy ramię w ramię broniąc artykułu 5

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 18:38
Polska jest geograficznym sercem Europy, ale - co jeszcze ważniejsze - w Polakach postrzegamy duszę Europy; wasz naród jest wielki, ponieważ wielkim jest wasz duch i jest to duch silny - powiedział amerykański prezydent Donald Trump, przemawiając do Polaków na pl. Krasińskich w Warszawie. - Silna Polska to błogosławieństwo dla Europy, silna Europa to błogosławieństwo dla całego świata - podkreślił.
rozwiń zwiń