X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Budżet Polski. Kreatywna księgowość czy faktyczny wzrost?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 12:54
Stan budżetu Polski oraz reforma systemu sprawiedliwości były tematami porannego spotkania polityków w audycji "Śniadanie w Trójce". Obydwa zagadnienia mocno poróżniły gości.
Audio
  • Polityczny spór o budżet i sądy (Śniadanie w Trójce)
Posłowie na sali obrad w Sejmie podczas III czytania projektu PiS ustawy o Sądzie Najwyższym
Posłowie na sali obrad w Sejmie podczas III czytania projektu PiS ustawy o Sądzie NajwyższymFoto: PAP/Jacek Turczyk

Po pierwszym półroczu w budżecie państwa pozostała nadwyżka w wysokości 5,9 miliarda złotych - przekazało Ministerstwo Finansów w komunikacie, dotyczącym szacunkowego wykonania budżetu od stycznia do czerwca tego roku. Resort poinformował, że dochody wyniosły 176,7 miliarda złotych, natomiast wydatki oszacowano na 170,8 miliarda. Według szacunków MF w pierwszym półroczu dochody budżetu państwa były wyższe o ponad 25 miliardów w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. 

- Przecież to nieprawda - obruszył się Andrzej Halicki (PO). Wyliczył, że cena masła wzrosła z 5 do 9, mamy nowe podatki, przegłosowaną dzień wcześniej ustawę wodną, a do tego wyższe opłaty za energię i gaz i w perspektywie podatek handlowy. - Polacy zapłacą kilka miliardów, a może kilkanaście więcej, bo budżet się nie spina - ostrzegł.

- Absurdalne stwierdzenie, że budżet się nie spina w sytuacji, kiedy mamy po pierwszym półroczu prawie 6 mld nadwyżki - ripostował Jacek Sasin (PiS). Podkreślił, że pomimo czarnowidztwa opozycji wprowadzenie programu 500+ nie spowodowało katastrofy finansów publicznych, miało za to znakomite skutki społeczne. Zwrócił też uwagę na niższy niż zakładano deficyt i wzrost ściągalności podatków, w tym VAT. 

- Nie można oceniać po kilku pierwszych miesiąch, bo większość wydatków jest w drugiej połowie roku - stwierdziła Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) i wytknęła niskie inwestycje unijne. Zarzuciła rządowi, że przeprowadził operację księgową i przesunął część środków, a ściągalność VAT wcale nie wzrosła. Wskazała też, że PiS miał dodatkowe środki ze sprzedaży LTE i z zysku NBP.

- Lepsza informacja, kiedy są pieniądze w budżecie, niż ich nie ma - ocenił Marek Sawicki (PSL). Zgodził się, że dopiero na koniec roku będzie można wyciągnąć pełne wnioski. Sawicki przypomniał, że w zeszłym roku deficyt sięgnął prawie 50 mld zł, a na ten rok planowany jest nieco wyższy. - Jesienią Polacy pewnie dostaną jeszcze kilka prezentów - powiedział poseł, wieszcząc przyspieszone wybory samorządowe i parlamentarne. Wskazał także, że dużą pożyczką dla budżetu było zaliczkowe wypłacenie dopłat bezpośrednich w grudniu. 

- Każda informacja w naszym kraju musi być powodem do awantury i do przedstawienia zupełnie różnych scenariuszy - ubolewał Grzegorz Długi (Kukiz'15). Ocenił, że zaczyna to być już nudne i ludzie przestają słuchać obywdwu skłóconych stron. - To jest dobra wiadomość - dodał. Jego zdaniem faktem jest, że budżet zaczyna wyglądać lepiej, ale jest to chwilowe. - Taki triumfalizm nie jest uzasadniony - stwierdził. 

Krzysztof Łapiński, rzecznik prezydenta, przytoczył przykład zysków wypracowanych przez PKN Orlen w pierwszym półroczu. - PKN Orlen ma największe przychody od lat i rekordowy zysk - powiedział Łapiński, tłumacząc to przeprowadzeniem w zeszłym roku przez rząd ustawy, która ukróciła mafie paliwowe. - Zysk Orlenu skoczył o 80 proc. - dodał. Pytał, dlaczego nie można było poprawić prawa w tym zakresie wcześniej. 

Goście Trójki spierali się też o ustawę o Sądzie Najwyższym. Dziś w nocy bez poprawek przeszła ona przez Senat. - Podwójny zapis dotyczący wyboru I prezesa Sądu Najwyższego w przyjętej przez Sejm i Senat ustawie o SN jest według prezydenta naruszeniem zasad prawidłowej legislacji – powiedział rzecznik prasowy prezydenta Krzysztof Łapiński. - Dla prezydenta jako prawnika, jeśli są dwa różne przepisy w tej samej sprawie w jednej ustawie - posłowie tego nie zauważyli i nie skorygowali - to burzy zasady prawidłowej legislacji - podkreślił.

Jacek Sasin przypomniał, że reforma wymiaru sprawiedliwości była zapowiadana przez PiS w kampanii wyborczej, a sędziowie są dzisiaj poza jakąkolwiek społeczną kontrolą. Andrzej Halicki i Katarzyna Lubnauer zapowiedzieli natomiast dalsze protesty.

Grzegorz Długi wskazał, że prezydent może jeszcze skierować ustawę do zbadania przez Trybunał Konstytucyjny. Marek Sawicki z kolei poinformował, że PSL będzie uważnie przyglądać się jak funkcjonują sądy po reformie.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście:   Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Jacek Sasin (PiS), Andrzej Halicki (PO), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Marek Sawicki (PSL), Krzysztof Łapiński (rzecznik prezydenta)
Data emisji: 22.07.2017
Godzina emisji: 9.08

fc