X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sprawa reparacji wojennych. "Tematu nie da się już włożyć pod dywan"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 10:33
W czwartek prezydenci Polski i Niemiec – Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier – spotkali się na Malcie przed rozpoczęciem szczytu przywódców Grupy Arraiolos. Jednym z tematów rozmów były reparacje wojenne. Sprawie skomentowali goście "Śniadania w Trójce".
Audio
  • Politycy o reparacjach wojennych (Śniadanie w Trójce)
Frank-Walter Steinmeier (z lewej) i Andrzej Duda
Frank-Walter Steinmeier (z lewej) i Andrzej DudaFoto: Maciej Biedrzycki/KPRP

Krzysztof Szczerski (Kancelaria Prezydenta) tłumaczył, że prezydenci zgodzili się, że ten temat należy prowadzić spokojną dyskusją. Jak mówił, to nie kwestia emocji, a prawa i polityki. – Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier wymienili się opiniami i informacjami o stanie dyskusji. Ekspertyza sejmowa pokazuje różnorakie uwarunkowania sytuacji, także w historii była przez Niemcy różnie regulowana – podkreślił minister.

Grzegorz Długi (Kukiz '15) uważa, że w kwestii reparacji każdy z nas ma dualizm uczuć. – Z jednej strony jest dyskomfort, obawa, że zostanie zachwiany spokój w relacjach z Niemcami, z drugiej natomiast poczucie, że coś nam się należy – stwierdził polityk. Jego zdaniem, metoda dyplomacji, którą zaproponował prezydent, czyli spokojna rozmowa, jest jedyną drogą.

Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) zaznaczyła, że nie ma wątpliwości co do krzywdy, jaką nam wyrządzono, ale – w jej opinii – tę krzywdę wykorzystuje się obecnie do bieżącej hucpy politycznej. – To mrzonki, dzięki którym PiS buduje narrację polityczną – podkreśliła posłanka. – Mam wrażenie, że prezydent czuł, że musi podjąć temat reparacji, gdyż takie jest oczekiwanie jego środowiska politycznego – dodała.

Jarosław Kalinowski (PSL) mówił, że apel o roztropność i wyciszenie w tej sprawie jest właściwe. – Mleko się już wylało, nie róbmy nagle wokół tego tematu strasznych emocji – powiedział. Polityk uważa, że skończyło się "paliwo smoleńskie" i trzeba było wymyślić coś, co będzie dawało napęd opcji rządzącej.

Jacek Sasin (PiS) był zdziwiony tym, jak dalece opozycja w Polsce stała się rzecznikiem interesów Niemiec. Jak mówił, jest o czym rozmawiać, a ze strony niemieckiej mamy zapewnienie, że dyskusja może się toczyć spokojnie. – Tę sprawę upolityczniła totalna opozycja, my liczyliśmy na wsparcie. Straszenie dziś Polaków rewizją granic, to dowód na to, że nie macie czystych intencji, to sprawy od siebie niezależne – zaznaczył.

Rafał Grupiński (PO) tłumaczył, że na sprawę reparacji trzeba patrzyć z szerszej perspektywy. – Jeśli PiS załatwi kilka bilionów dolarów, to wszyscy będziemy się cieszyć, ale gra jest bardzo niebezpieczna i w sensie politycznym trudno wspierać ewidentnie prorosyjskie działania PiS. Z punktu widzenia geopolityki to działania bardzo niebezpieczne – podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono też m.in. o komisji śledczej do spraw wyłudzeń VAT.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Jacek Sasin (Prawo i Sprawiedliwość), Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Krzysztof Szczerski (Kancelaria Prezydenta), Grzegorz Długi (Kukiz'15)
Data emisji: 16.09.2017
Godzina emisji: 9.08

mr/mk

Czytaj także

Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Niemiec. "Sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 17:03
Prezydenci Polski i Niemiec, Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier podczas czwartkowej rozmowy w Valletcie wyrazili przekonanie, że sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń