Relacje polsko-węgierskie. "Liczmy na siebie i budujmy swoją pozycję w Europie"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 12:15
W piątek premier Węgier Victor Orban przyjechał z wizytą do Warszawy, gdzie spotkał się m.in. z premier Beatą Szydło. Jednym z omawianych tematów było też spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem Andrzejem Dudą. Sprawę skomentowali goście "Śniadania w Trójce".
Audio
  • Politycy o relacjach polsko-węgierskich i spotkaniu Jarosława Kaczyńskiego z Andrzejem Dudą (Śniadanie w Trójce/Trójka)
Premier Węgier Viktor Orban podczas wizyty w Warszawie
Premier Węgier Viktor Orban podczas wizyty w WarszawieFoto: PAP/Jacek Turczyk

Krzysztof Łapiński (Kancelaria Prezydenta) tłumaczył, że spotkanie premiera Węgier z polskimi politykami było dobrym spotkaniem. Rozmawiano o relacjach w Grupie Wyszehradzkiej i przyszłości Unii Europejskiej, także w kontekście wyborów w Niemczech. Jego zdaniem Polska może liczyć na rząd Viktora Orbana, bo Węgrzy i Polacy mają wspólne zdanie w zasadniczych kwestiach.

Grzegorz Długi (Kukiz’15) wyraził swoje obawy, że w sytuacji uruchomienia artykułu 7 wobec Polski, Viktor Orban będzie dbał w pierwszej kolejności o interesy Węgier.  Z tego powodu nie chcę, by Polska stawiała wszystkie sprawy na jedną kartę i tym samym stała się zakładnikiem jednego kraju  powiedział.

Barbara Dolniak (Nowoczesna) podzieliła zdanie Grzegorza Długiego. – Nie jest to dobra sytuacja dla Polski. Jeśli chcemy odgrywać istotną rolę w Europie, nie możemy mieć sojusznika tylko w jednym państwie  przyznała posłanka Nowoczesnej.

Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe) powiedział, że jego zdaniem nasi partnerzy bardzo dobrze wychodzą na braterstwie polsko-węgierskim.  Do tej pory to właśnie Węgry były państwem, które łamało procedury Unii Europejskiej. Teraz pozycję tę zajmuje Polska, dzięki czemu sytuacja Węgier dużo się polepszyła  stwierdził.

Joachim Brudziński (Prawo i Sprawiedliwość) mówił, że interesy narodowe Węgrów nie zawsze są tożsame z interesami narodowymi Polski, np. w kwestiach energetycznych, ale jest wiele przesłanek wskazujących na to, że w pewnych sytuacjach możemy na siebie liczyć.

Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska) przekonywał, że trzeba utrzymywać dobre relacje z Węgrami, ale powinniśmy mieć na względzie to, że nie we wszystkich sprawach oba kraje będą się zgadzały. – Z tego powodu liczmy na siebie i budujmy swoją pozycję  powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Joachim Brudziński (Prawo i Sprawiedliwość), Barbara Dolniak (Nowoczesna), Krzysztof Łapiński (Kancelaria Prezydenta), Grzegorz Długi (Kukiz'15)
Data emisji: 23.09.2017
Godzina emisji: 9.08

abi/iwo

Zobacz także

Czytaj także

Reforma sądownictwa. Czy prezydent sprosta oczekiwaniom?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 11:16
Czego przedstawiciele partii znajdujących się w parlamencie oczekują od prezydenckich projektów ustaw mających za zadanie zreformowanie sądownictwa? O tym dyskutowali goście "Śniadania w Trójce".
rozwiń zwiń