X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmiany w sądownictwie. Spotkania w cztery oczy przyniosą efekty?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 11:04
Kolejne spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim ws. zmian w sądownictwie nie zostało jeszcze umówione. W piątek odbyło się zaś spotkanie wiceszefa Kancelarii Prezydenta Pawła Muchy i szefa sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisława Piotrowicza (PiS). Co na temat takiej formy rozmawiania o zmianach w sądownictwie myślą goście "Śniadania w Trójce"?
Audio
  • Czy spotkania w cztery oczy ws. sądownictwa przyniosą efekty? (Śniadanie w Trójce)
Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha w drodze na spotkanie z przewodniczącym sejmowej komisji sprawiedliwości posłem PiS Stanisławem Piotrowiczem w Pałacu Prezydenckim
Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha w drodze na spotkanie z przewodniczącym sejmowej komisji sprawiedliwości posłem PiS Stanisławem Piotrowiczem w Pałacu PrezydenckimFoto: PAP/Radek Pietruszka

Jarosław Sellin z PiS powiedział, że reforma sądownictwa ruszyła, gdy w lipcu prezydent podpisał ustawę o sądach powszechnych, ale brakuje jej dokończenia poprzez uchwalenie ustaw o reformie KRS i Sądu Najwyższego. – Na przeszkodzie stoją szczegółowe ustalenia, pewnie sposoby powoływania KRS i składu Sądu Najwyższego – tłumaczył Jarosław Sellin. – Ufam, że do końca roku te ustawy będą procedowane – dodał.

Europoseł z PSL Jarosław Kalinowski powiedział, że "trudno, żeby kontynuować i pokazywać wszystkim Polakom, że spotkania Jarosława Kaczyńskiego z Andrzejem Dudą nie przynoszą efektów". – Widać, że do porozumienia daleko. Zasadniczy spór dotyczy tego, w jakim stopniu upolitycznić KRS i SN – ocenił.

– Nie ruszyła reforma wymiaru sprawiedliwości, ruszyła karuzela zmian na stanowiskach. Zamiast szerokich konsultacji mamy nieformalne, żeby nie powiedzieć, tajne negocjacje. Tak naprawdę nie wiemy jak ostatecznie będzie wyglądał projekt prezydencki tych ustaw – mówiła z kolei wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak z Nowoczesnej.

Grzegorz Długi z Kukiz '15 ocenił, że reforma wymiaru sprawiedliwości nie została wciąż rozpoczęta. – Oczekujemy czegoś, co pozwoli normalnemu śmiertelnikowi mieć normalne relacje z wymiarem sprawiedliwości, aby zakończyły się jego ostre krytyki – powiedział.

Rafał Grupiński z PO powiedział, że ma nadzieję, że PiS chce "złamać i zlikwidować trójpodział władzy w Polsce” i dlatego ma nadzieję, że "długie rozmowy pana prezydenta z PiS" będą trwały do końca kadencji Sejmu, gdyż "dzięki temu ani Sąd Najwyższy ani KRS nie będą zruszone".

– Mamy do czynienia z obustronną wolą i pełną zgodą prezydenta i strony rządowej co do tego, że taki ustrój sądowniczy, który istnieje tym momencie nie jest dobry – powiedział minister Paweł Soloch, szef BBN. 

Politycy mówili również o sprawie asesorów, a także o wyborach na prezydenta Warszawy i sporach w opozycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: Grzegorz Długi (Kukiz '15), Barbara Dolniak (Nowoczesna), Rafał Grupiński (PO), Jarosław Kalinowski (europoseł, PSL), Paweł Soloch (szef BBN), Jarosław Sellin (PiS)
Data emisji: 04.11.2017 
Godzina emisji: 9.08 

pp/ab

Czytaj także

Spotkanie ws. sądownictwa. Jakie są oczekiwania stron?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 11:16
- Po spotkaniu z Pawłem Muchą oczekuję konkretyzacji stanowisk ws. reformy wymiaru sprawiedliwości - powiedział przed rozmową szef sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz (PiS). - Jestem przekonany, że osiągnięcie porozumienia to kwestia dni - powiedział z kolei prezydencki minister Paweł Mucha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RPO: prezydenckie projekty o SN i KRS nie powinny być przyjęte

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 19:44
Projekty prezydenta Andrzeja Dudy dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego nie powinny być przyjęte - ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Wielu zapisom obu projektów zarzuca on niekonstytucyjność.
rozwiń zwiń