Nowa konstytucja. Święto i referendum w jednym czasie?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 11:45
Czy podczas przyszłorocznych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości powinno się obyć referendum konsultacyjne w sprawie zmiany konstytucji? O to spierali się w audycji "Śniadanie w Trójce" zaproszeni goście.
Audio
  • Nowa konstytucja. Święto i referendum w jednym czasie? (Śniadanie w Trójce)
Próba generalna uroczystej odprawy wart na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie
Próba generalna uroczystej odprawy wart na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Poseł PO Andrzej Halicki nie odniósł się bezpośrednio do zadanego pytania, a podczas swojej odpowiedzi oskarżał partię rządzącą o upartyjnienie państwa i naśladowanie komunistów. – Nie niszczcie podmiotowości obywatelskiej, nie jest tak, że jedna opcja ma monopol i na wiedzę i na patriotyzm i na mądrość – apelował.

mid-17b11002.jpg
Obchody Święta Niepodległości

Jarosław Sellin, wiceminister kultury, powiedział, że jego zdaniem nie jest dobrym pomysłem, by 11 listopada 2018 roku "robić jakieś wydarzenie o charakterze politycznym". – Referendum trochę dzieli, uważam, że ten czas powinien być wyłącznie świętem łączącym – dodał. W jego ocenie referendum powinno się odbyć tydzień przed tą datą lub tydzień po.

Tego samego zdania był europoseł PSL Jarosław Kalinowski, oceniając, że "byłoby to stricte polityczne wydarzenie". – Te emocje kipią przecież wokół obecnej konstytucji – dodał. Jego zdaniem kilka miesięcy debaty nad zmianą ustawy zasadniczej to zbyt krótki czas.

Katarzyna Lubnauer, posłanka Nowoczesnej powiedziała, że pomysł referendum w tym czasie jest "jak kulą w płot" i "idzie w dokładnie odwrotnym kierunku", a święto niepodległości powinno jednoczyć naród.

Innego zdania był marszałek z Kukiz’15 Stanisław Tyszka, który powiedział, żeby "nie bać się polityki". Jego zdaniem referendum powinno odbyć się 10 lub 11 listopada przyszłego roku i dodał, że powinna być możliwość głosowania przez internet.

Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta RP powiedział, że dyskusja nad zmianą konstytucji powinna się toczyć kilka lat. – Prezydent wskazuje tylko, że najważniejszym podmiotem, który powinien się wypowiedzieć w tej sprawie są Polacy. I dlatego w głosowaniu powszechnym, zanim nastąpi jakakolwiek zmiana konstytucji, należy określić kierunki zmiany – dodał.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: Andrzej Halicki (PO), Jarosław Kalinowski (europoseł, PSL), Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Paweł Mucha (Kancelaria Prezydenta RP), Jarosław Sellin (PiS), Stanisław Tyszka (Kukiz '15),
Data emisji: 11.11.2017 
Godzina emisji: 9.08 

pp/gs

Czytaj także

Marek Jakubiak: konstytucję pisze naród, a nie partie polityczne

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 09:23
- Nie rozumiem obaw o konstytucję, które spiętrzają się w głowach osób z Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej - mówił w "Salonie politycznym Trójki" Marek Jakubiak, poseł Kukiz'15.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Mucha: chcemy, by przyszła konstytucja była obywatelska, odwzorowywała potrzeby społeczne

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 20:24
- Chcemy, by przyszła konstytucja była obywatelska, by odwzorowywała autentyczne potrzeby społeczne - powiedział w poniedziałek w Katowicach zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP i pełnomocnik prezydenta ds. referendum konsultacyjnego Paweł Mucha. 
rozwiń zwiń