X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowa konstytucja. Święto i referendum w jednym czasie?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 11:45
Czy podczas przyszłorocznych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości powinno się obyć referendum konsultacyjne w sprawie zmiany konstytucji? O to spierali się w audycji "Śniadanie w Trójce" zaproszeni goście.
Audio
  • Nowa konstytucja. Święto i referendum w jednym czasie? (Śniadanie w Trójce)
Próba generalna uroczystej odprawy wart na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie
Próba generalna uroczystej odprawy wart na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Poseł PO Andrzej Halicki nie odniósł się bezpośrednio do zadanego pytania, a podczas swojej odpowiedzi oskarżał partię rządzącą o upartyjnienie państwa i naśladowanie komunistów. – Nie niszczcie podmiotowości obywatelskiej, nie jest tak, że jedna opcja ma monopol i na wiedzę i na patriotyzm i na mądrość – apelował.

mid-17b11002.jpg
Obchody Święta Niepodległości

Jarosław Sellin, wiceminister kultury, powiedział, że jego zdaniem nie jest dobrym pomysłem, by 11 listopada 2018 roku "robić jakieś wydarzenie o charakterze politycznym". – Referendum trochę dzieli, uważam, że ten czas powinien być wyłącznie świętem łączącym – dodał. W jego ocenie referendum powinno się odbyć tydzień przed tą datą lub tydzień po.

Tego samego zdania był europoseł PSL Jarosław Kalinowski, oceniając, że "byłoby to stricte polityczne wydarzenie". – Te emocje kipią przecież wokół obecnej konstytucji – dodał. Jego zdaniem kilka miesięcy debaty nad zmianą ustawy zasadniczej to zbyt krótki czas.

Katarzyna Lubnauer, posłanka Nowoczesnej powiedziała, że pomysł referendum w tym czasie jest "jak kulą w płot" i "idzie w dokładnie odwrotnym kierunku", a święto niepodległości powinno jednoczyć naród.

Innego zdania był marszałek z Kukiz’15 Stanisław Tyszka, który powiedział, żeby "nie bać się polityki". Jego zdaniem referendum powinno odbyć się 10 lub 11 listopada przyszłego roku i dodał, że powinna być możliwość głosowania przez internet.

Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta RP powiedział, że dyskusja nad zmianą konstytucji powinna się toczyć kilka lat. – Prezydent wskazuje tylko, że najważniejszym podmiotem, który powinien się wypowiedzieć w tej sprawie są Polacy. I dlatego w głosowaniu powszechnym, zanim nastąpi jakakolwiek zmiana konstytucji, należy określić kierunki zmiany – dodał.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: Andrzej Halicki (PO), Jarosław Kalinowski (europoseł, PSL), Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Paweł Mucha (Kancelaria Prezydenta RP), Jarosław Sellin (PiS), Stanisław Tyszka (Kukiz '15),
Data emisji: 11.11.2017 
Godzina emisji: 9.08 

pp/gs

Czytaj także

Marek Jakubiak: konstytucję pisze naród, a nie partie polityczne

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 09:23
- Nie rozumiem obaw o konstytucję, które spiętrzają się w głowach osób z Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej - mówił w "Salonie politycznym Trójki" Marek Jakubiak, poseł Kukiz'15.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Mucha: chcemy, by przyszła konstytucja była obywatelska, odwzorowywała potrzeby społeczne

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 20:24
- Chcemy, by przyszła konstytucja była obywatelska, by odwzorowywała autentyczne potrzeby społeczne - powiedział w poniedziałek w Katowicach zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP i pełnomocnik prezydenta ds. referendum konsultacyjnego Paweł Mucha. 
rozwiń zwiń