X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szef BBN o wycofaniu przez MON wniosków o awanse generalskie: zaskakująca decyzja

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 10:48
– Prezydent o takich decyzjach nie powinien się dowiadywać z mediów. Według mojej wiedzy pan prezydent w tej sprawie nie otrzymał żadnej wcześniejszej informacji z MON – powiedział w "Śniadaniu w Trójce" szef BBN Paweł Soloch.
Audio
  • Koniec konfliktu czy zaostrzenie sporu? MON wycofuje wnioski o awanse generalskie (Śniadanie w Trójce)
Prezydent powiedział, że nie ma wątpliwości, że za odebraniem dostępu do informacji niejawnych gen. Kraszewskiemu stał Antoni Macierewicz
Prezydent powiedział, że nie ma wątpliwości, że za odebraniem dostępu do informacji niejawnych gen. Kraszewskiemu stał Antoni MacierewiczFoto: PAP/Radek Pietruszka

W piątek wieczorem rzeczniczka MON, ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz poinformowała, że "w trosce o dobro Sił Zbrojnych RP i harmonijne współdziałanie organów konstytucyjnych w zakresie obronności, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz postanowił wycofać wnioski o awanse generalskie".

Paweł Soloch podkreślił, że w dyskusji z MON kwestie awansów generalskich nie są najważniejsze.  Kluczowe jest uzgodnienie systemu dowodzenia i uwzględnienie pewnych uwag, sugestii polityki kadrowej, którą prezydent zgłosił  mówił szef BBN. Dodał, że do tej pory "zdumienie" prezydenta wywołał fakt, że szef MON nie wnioskował o czwartą gwiazdkę dla generała Leszka Surawskiego jako pierwszego żołnierza sił zbrojnych.

Paweł Soloch Kluczowe jest uzgodnienie systemu dowodzenia i uwzględnienie pewnych uwag, sugestii polityki kadrowej, którą prezydent zgłosił

 To wynika z faktu, że zawsze szef sztabu miał cztery gwiazdki i również w kwestiach sojuszniczych i w kwestiach reprezentacji jest najwyższym przedstawicielem wojskowym na zewnątrz w Sojuszu Północnoatlantyckim. Z takim wnioskiem wystąpiliśmy do ministra Macierewicza. ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi  stwierdził. Paweł Soloch, dopytywany czy prezydent spotka się z szefem MON, powiedział, że to już jest decyzja prezydenta i stanie się tak, jeśli prezydent uzna to za konieczne.

Barbara Dolniak z Nowoczesnej przekonywała, że z komunikatu MON jasno wynika, iż konflikt cały czas narasta.  Najwyższy czas, by te sprawę przeciąć. Najlepiej przy rekonstrukcji  zaznaczała. Z Barbarą Dolniak zgodził się europoseł PSL Jarosław Kalinowski.  Jeśli dobrze odczytuję słowa Pawła Solocha, prezydent odczekuje dymisji Antoniego Macierewicza. Ja mam nadzieje, że do niej dojdzie, bo inaczej będzie źle z polską obronnością - stwierdził.

Andrzej Halicki Minister nie może paraliżować możliwości działania zwierzchnika sił zbrojnych, jakim jest prezydent. To przekroczenie konstytucyjnych zasad i uprawnień

Jarosław Sellin z PiS zapewniał jednak, że polska obronność ma się dobrze.  Właśnie podjęliśmy decyzję o tym, że budżet na obronność będzie dochodził do 2,5 procent PKB, czyli chyba najwięcej w NATO i to już za kilka lat. Armia będzie zwiększona do 200 tysięcy żołnierzy  wyliczał.  Niedawno podpisaliśmy decyzje o Patriotach, czyli zabezpieczeniu Polski przed atakiem rakietowym, również systemie Narew, w niedługim czasie ma być oddana także tarcza antyrakietowa, więc z obronnością po dwóch latach naszych rządów jest dobrze  przekonywał.

Jarosław Sellin stwierdził, że konflikt między szefem MON a prezydentem to kwestia "dość ułomnej konstrukcji konstytucji".  Zwierzchnikiem sił zbrojnych jest prezydent, ale wykonuje to zwierzchnictwo za pośrednictwem szefa MON. Są pomieszane struktury rządowe z inną strukturą państwową i to błąd konstytucyjny, z którego wynikają tego typu napięcia  podsumował.

 Ja widzę, że to jest podcinanie gałęzi, na której siedzi Antoni Macierewicz  ripostował Andrzej Halicki z PO.  Mamy nie tylko pogarszający się stan bezpieczeństwa, ale i dodatkowo konflikt z prezydentem. Minister nie może paraliżować możliwości działania zwierzchnika sił zbrojnych, jakim jest prezydent. To przekroczenie konstytucyjnych zasad i uprawnień  podkreślił.

Grzegorz Długi z Kukiz'15 powiedział z kolei, że jego bardziej martwią doniesienia medialne, iż bliska rozstrzygnięcia jest już sprawa generała Kraszewskiego. W czerwcu Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła wobec generała postępowanie sprawdzające. – Jeśli SKW ma przecieki, to my jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji – podsumował Grzegorz Długi.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: Barbara Dolniak (Nowoczesna), Andrzej Halicki (PO), Jarosław Kalinowski (europoseł, PSL), Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta RP), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Jarosław Sellin (PiS)
Data emisji: 25.11.2017 
Godzina emisji: 9.07

ksem/mk