X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Spór o służbę zdrowia. Czy rok 2018 przyniesie przełom?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 11:15
- W kwestii służby zdrowia prezydent nie zamyka się na żadne rozwiązanie, ale musiałyby też płynąć odpowiednie sygnały od partii polityczych - mówił w Śniadaniu w Trójce rzecznik Andrzeja Dudy Krzysztof Łapiński.
Audio
  • Politycy o sporze wokół służby zdrowia (Śniadanie w Trójce)
Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Konstanty Radziwiłł
Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Konstanty RadziwiłłFoto: PAP/Paweł Supernak

Lekarze rezydenci wypowiadają umowy opt-out realizują swoje zapowiedzi składane w czasie październikowego strajku. Po fiasku rozmów z ministrem zdrowia zapowiedzieli, że będą wypowiadać umowy na dodatkową pracę. Młodzi lekarze domagają się zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do poziomu nie niższego niż 6,8 PKB w przeciągu trzech lat, likwidacji kolejek, rozwiązania problemu braku personelu medycznego, likwidacji biurokracji w ochronie zdrowia, poprawy warunków pracy i płacy w ochronie zdrowia.

- Myślę, że to nie jest zaskoczeniem, bo już rok temu mówiliśmy, że zaniedbania w służbie zdrowia spowodują w przyszłości odejście Prawa i Sprawiedliwości. Ten problem narasta. Nie mamy pielęgniarek, za pięć lat będzie tragedia zupełna. W niektórych szpitalach 50% zdecydowało się nie popisywać umów , ale moim zdaniem to dopiero początek. Te podrygi Ministerstwa Zdrowia, które nie ma koncepcji i zajmuje się głównie wizerunkiem są bardzo niebezpieczne. Bez rozsądnych decyzji powstanie efekt kuli śniegowej, która zmiecie nam służbę zdrowia - powiedział poseł Kukiz’15 Grzegorz Długi.

Adam Szłapka (Nowoczesna) przypomniał, że w niektórych miejscach dwukrotnie wzrosły kolejki. - Nieważne, czy płace będą rosły, bo problem dalej będzie obecny. Dlatego pierwsze co powinniśmy zrobić, to zwiększyć dostęp do zawodu lekarza. Ich musi być po prostu więcej. Warto tu zaznaczyć, że problem dotyczy także ilości pielęgniarek i lekarzy specjalistów. Oczywiście nie możemy sobie pozwolić na słabą jakość lekarzy, ale ich liczba powinna być większa - powiedział Szłapka.

- Mam wrażenie, że minister Konstanty Radziwiłł zlekceważył ten problem. Dzisiaj mamy tego owoce. Rząd przyjął takie priorytety, a nie inne, bo oni liczą tylko na efekt wyborczy. Dla nich środowisko lekarskie nie jest znaczące i brak ich głosów nie jest znaczący. Uważam, że jeżeli nie zwiększy się ilości lekarzy to nic z tego nie będzie - stwierdził z kolei Jarosław Kalinowski (PSL).

Wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS) podkreślił, że nakłady na służbę zdrowia były w tym roku najwyższe w historii. - Zwiększenie nakładów będzie owocować lepszymi płacami. Poprawa jest, ale oczekiwania są zawsze większe niż realne. Jeżeli chodzi o wypowiadanie umów opt-out, to punktowo może być to problem, ale i tak mówimy o 5 proc. w skali całego kraju. Lekarz ma prawo zrezygnować i nie musi wykraczać poza kodeks pracy, ale nawoływanie i organizowanie demonstracji, czy jawne robienie polityki to jest działalność na granicy etyki - dodał Sellin.

- Sytuacja jest poważna, bo z całej Polski przychodzą informacje o problemach w szpitalach. Nigdy nie było też tylu informacji o lekarzach, którzy umierają, bo pracują za dużo. Minister ten problem zlekceważył i nie usiadł do rozmów. Nie da się rozwiązywać wszystkich problemów z poziomu ministerstwa. Minister musi porozmawiać z reprezentantami służby zdrowia, nie pouczając ich. Trzeba poszukać wspólnego rozwiązania, ale to minister musi zrobić pierwszy krok - dodała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński przypomniał, że Andrzej Duda podpisał ważną ustawę, która przewiduje zwiększenia nakładów na służbę zdrowia, ale sytuacja cały czas jest trudna.  Bezpieczeństwo zdrowotne to jeden z elementów zapisanych w konstytucji. Trzeba wyznaczyć punkty milowe zmian i na spokojnie o tym porozmawiać.  Temat jest bardzo nośny i można nim łatwo politycznie grać. Prezydent nie zamyka się na żadne rozwiazanie, ale musiałby by też płynąć odpowiednie sygnały od partii polityczych. Tu musiałaby panować pewna zgoda, że nie walczymy tą sprawą politycznie - dodał Łapiński.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: Jarosław Kalinowski (PSL), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Adam Szłapka (.Nowoczesna), Jarosław Sellin (PiS), Małgorzata Kidawa-Błońska (wicemarszałek Sejmu, posłanka PO), Krzysztof Łapiński (Kancelari Prezydenta RP)
Data emisji: 30.12.2017 
Godzina emisji: 9.08

koz

Czytaj także

Minister zdrowia: wypowiedzenie umów przez lekarzy rezydentów nie powinno zakłócić opieki pacjentów

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 21:22
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przekonuje, że wypowiedzenie umów opt-out przez lekarzy rezydentów nie powinno zakłócić opieki nad pacjentami. To umowy, na podstawie których lekarze mogą pracować więcej, niż zezwala na to kodeks pracy, czyli 48 godzin w tygodniu.
rozwiń zwiń