"Uprzejma rozmowa jest dużo lepsza niż arogancja". Politycy o rozmowach ministra zdrowia z rezydentami

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 10:48
Politycy dyskutowali o spotkaniu ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z lekarzami rezydentami, którzy domagają się wzrostu nakładów na służbę zdrowia i podwyżek.
Audio
  • "Mamy krok w dobrą stronę, ale zobaczymy, jakie będą efekty". Politycy o rozmowach ministra zdrowia z lekarzami rezydentami (Śniadanie w Trójce)
Minister zdrowia  Łukasz Szumowski
Minister zdrowia Łukasz Szumowski Foto: PAP/Jakub Kamiński

Spotkanie rezydentów z następcą Konstantego Radziwiłła w Centrum "Dialog" trwało wczoraj prawie pięć godzin. – Negocjacje trwają. Teraz będziemy analizowali, jak możemy dalej postępować. Pojawiło się światełko w tunelu – powiedział po zakończeniu spotkania minister Szumowski.

Optymistycznie do dalszych rozmów nastawieni są także protestujący lekarze rezydenci. "Jest nadzieja na dostrzeżenie pacjenta przez system i zażegnanie kryzysu kadrowego. Bardzo na to liczymy" – czytamy w komentarzu Porozumienia Rezydentów na Twitterze.

Wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak z .Nowoczesnej oceniała w "Śniadaniu w Trójce", że rozmowy to za mało. – Rozmawiać możemy bez końca. Ważne by były efekty tych rozmów – podkreślała.

– Zasada dobrego cara, który wymienia złego bojara, mam nadzieje, tym razem nie zadziała – mówił poseł PSL Piotr Zgorzelski. – Poprzedni minister z ogromną dezynwolturą i w sposób urągający jakimkolwiek zasadom kultury traktował rezydentów. Ten natomiast potrafi 4 godziny rozmawiać o problemach istotnych dla pacjentów. To oczywiście krok w dobrą stronę, ale zobaczymy, jakie będą efekty – dodawał.

Grzegorz Długi z Kukiz'15 liczy tymczasem, że spór załagodzi prezydent. – Zmiany w służbie zdrowia są potrzebne i liczymy na to, że Andrzej Duda przejmie inicjatywę nie w sensie merytorycznym, ale w sensie organizacyjnym. Zbierze wszystkich do siebie i nie wypuści z pokoju dopóki się nie dogadają – przekonywał.

Paweł Soloch z Kancelarii Prezydenta nie odniósł się do słów Grzegorza Długiego. Stwierdził jedynie, że rząd po rekonstrukcji kontynuuje dialog. – To bardzo dobra informacja. Jesteśmy pełni dobrych myśli, że to doprowadzi do porozumienia i zakończenia sporu, również w perspektywie myślenia o dalszych zmianach – zapewniał Paweł Soloch.

Andrzej Halicki z PO tymczasem przypomniał, że Platforma zaproponowała ponadpartyjny "Pakt dla zdrowia". M.in. zwiększenie nakładu na służbę zdrowia do 6 proc. PKB w ciągu czterech najbliższych lat. To była odpowiedź na trwający od początku października protest głodowy lekarzy rezydentów. – Wskazaliśmy 11 pozycji, które bez wątpienia nie muszą być finansowane, jeśli nie ma pieniędzy na zdrowie. Pytanie tylko czy minister Szumowski będzie na tyle silny, by zabrać np. finanse z MON czy z innych obszarów, by przeznaczyć je na służbę zdrowia – pytał Andrzej Halicki.

Ryszard Czarnecki z PiS zapewniał, że intencją rządu są nie tylko dobre rozmowy, ale przede wszystkim rozwiązanie sporu. – Cieszą mnie te pochwały pod adresem ministra Szumowskiego. Cieszy mnie to, że rezydenci dostrzegają dużą szanse na przełamanie pewnego pata. Oczywiście, każde porozumienie musi być oparte o pewne ramy finansowe, ale jest dobra wola i są konkrety – zapewniał.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: Piotr Zgorzelski (PSL), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Barbara Dolniak (.Nowoczesna), Ryszard Czarnecki (PiS), Andrzej Halicki (PO), Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta RP)
Data emisji: 20.01.2018
Godzina emisji: 9.08

ksem/ml