X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Prezydent ws. noweli ustawy o IPN podejmie decyzję najlepszą dla Polski"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 11:00
– Nowelizacja ustawy o IPN wpłynęła do kancelarii prezydenta w piątek. Zgodnie z konstytucją prezydent ma 21 dni na podjęcie decyzji – powiedział w "Śniadaniu w Trójce" Krzysztof Łapiński, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. 
Audio
  • Czy prezydent podpisze nowelę ustawy o IPN? Co dalej z kryzysem dyplomatycznym? (Śniadanie w Trójce)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Rzecznik prezydenta był pytany, które głosy przeciwników czy zwolenników podpisania noweli ustawy o IPN, bierze pod uwagę Andrzej Duda. Z Izraela i ze Stanów Zjednoczonych przychodzą apele, by nie podpisywać ustawy. Premier mówi o nieszczęśliwych sformułowania w niej zawartych, szef MSZ uważa jednak, że zapisy są precyzyjne. Prezes PiS mówił w sobotę w radiowej Jedynce, że prezydent jego zdaniem powinien podpisać ustawę. Na wniosek Izraela przełożono tymczasem wizytę szefa BBN w tym kraju.

– Prezydent uważa, że Polska, jak każde inne państwo, ma prawo do obrony swojego dobrego imienia, do obrony prawdy historycznej. Bo prawda często nie obroni się sama przed kłamstwem, tylko trzeba tę prawdę wzmacniać. Jaka będzie decyzja? Poczekajmy – mówił rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. – Prezydent podejmie taką decyzję, którą będzie uważał za najlepszą dla kraju i dla swoich rodaków – podkreślił minister.

– Nie unikajmy sformułowania, że mamy problem – mówił Grzegorz Długi (Kukiz'15). Stwierdził, że reakcja na nowelę była zaskoczeniem. Poseł dodał, że interes państwa jest tutaj na pierwszym miejscu, sytuacja jest bardzo trudna dla Polski. – Przeciętny mieszkaniec Izraela nie mówi o rządzie PiS, ale o Polsce – podkreślił gość Trójki. Parlamentarzysta ma nadzieję na dojrzałą decyzję, która nie zaogni relacji. Jego zdaniem trzeba przejść katharsis, przyznać, że byli rodacy, którzy nie zachowywali się honorowo, ale do tego potrzebna jest odwaga i pewna otwartość.

Wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (.Nowoczesna) oceniła z kolei, że stworzono złe prawo i teraz widzimy tego konsekwencje. – Nie da się za pomocą prawa karnego modyfikować debaty i dyskutować o historii, nawet na najtrudniejsze tematy. Należy prowadzić dialog, dyskusje, przedstawiać argumenty, słuchać drugiej strony – powiedziała posłanka. Dodała, że ustawa nakłada odpowiedzialność również w przypadku działania nieumyślnego. Jej zdaniem prezydent powinien zawetować nowelizację, jeśli nie uda się doprowadzić do dyskusji drogą dyplomacji. 

Piotr Zgorzelski (PSL) stwierdził, że PiS wpadł we własną pułapkę. Projekty leżały od roku w zamrażarce i zostały wykorzystane, jego zdaniem, do bieżących celów politycznych. Poseł dodał, że premier Benjamin Netanjahu jest w trudnym okresie przedwyborczym. Stwierdził, że PiS w sposób "amatorski i dyletancki" zajął się tym tematem. Jak zaznaczył, prezydent nie powinien słuchać opinii prezesa PiS, ale skierować sprawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Jacek Sasin (PiS) oznajmił, że chodzi o to, "aby chronić godność i prawdę historyczną" i krytykował opozycję za krytykę obozu rządzącego w tej kwestii. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów powiedział, że przepisy o kłamstwie oświęcimskim są akceptowane. A teraz, jak stwierdził, uzupełniono je dodatkowym komponentem. – Nie może być tak, że będziemy się głównie zastanawiali, jak wygląda wrażliwość izraelska, niemiecka, ukraińska, jak oni chcą, by przedstawiano historię, a nasza wrażliwość ma być na ostatnim miejscu – powiedział polityk. Dodał, że premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z premierem Izraela, wyjaśnił nasze stanowisko w oświadczeniu telewizyjnym, spotkał się z zagranicznymi dziennikarzami i powołał zespół, który zajmie się dialogiem z Izraelem.

Poseł Rafał Grupiński (PO) mówił, że głównym zadaniem rządu miała być poprawa naszych relacji międzynarodowych, teraz jednak skończyło się to katastrofą. Podkreslił, że chodzi o kwestie skomplikowane i delikatne. Jak zaznaczył, z określeniem "polskie obozy zagłady" wszystkie polskie rządy walczą od lat. Dodał, że za rządów PO nasz kraj interweniował 900 razy. – Uważam, że prezydent nie powinien słuchać poleceń Jarosława Kaczyńskiego, które wygłosił w "Sygnałach dnia", ponieważ niosą one ogromne szkody dyplomatyczne – ocenił. Dodał, że cała sprawa przyniosła bardzo wiele szkód. – Lech Kaczyński nigdy nie zgodziłby się na tego rodzaju zapisy i politykę, wbrew temu, co mówił Jarosław Kaczyński – podkreślił Rafał Grupiński. Polityk przypomniał, że USA dwa razy wydało stanowisko w tej sprawie. Departament Stanu ostrzega tam, że mogą się pogorszyć relacje strategiczne z Waszyngtonem. – Wydaje się, że upór ideologiczny i upartyjnienie polityki wewnętrznej będzie dominować – powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której mowa była również o Krajowej Radzie Sądownictwa.

***
Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: Grzegorz Długi (Kukiz'15), Barbara Dolniak (.Nowoczesna), Rafał Grupiński (PO),  Piotr Zgorzelski (PSL), Krzysztof Łapiński (Kancelaria Prezydenta RP), Jacek Sasin (PiS), szef Komitetu Stałego Rady Ministrów
Data emisji: 3.02.2018 
Godzina emisji: 9.08

agkm/ml

Czytaj także

Premier Mateusz Morawiecki w Markowej. Kwiaty pod pomnikiem "Pamięci Żydów ofiar zagłady i Nieznanych Polaków zamordowanych za niesioną im pomoc"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 14:09
W dzień po uchwaleniu krytykowanej przez Izrael ustawy o IPN, premier Mateusz Morawiecki złożył wizytę w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej w Markowej. Patronem placówki jest rodzina Ulmów, która w latach 1942-44 ukrywała 8 Żydów. Na skutek donosu szmalcownika w marcu 1944 roku Ulmowie, ich 6 dzieci oraz grupa ukrywających się Żydów zostało zamordowanych przez Niemców. Historię Ulmów przybliżał reporter PR24 Marcin Chmielnicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: trzeba stworzyć mechanizm obrony prawdy

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 20:44
- Prawda nie obroni się sama, trzeba stworzyć mechanizm i właśnie jesteśmy w trakcie tworzenia takiej machiny, która będzie broniła tej prawdy - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ o odwołaniu ambasador Izraela. "Nie ma takich sygnałów. Proponuję nie gdybać"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 21:37
- Na ten moment nic nie wiemy o ewentualnym odwołaniu z Polski ambasador Izraela Anny Azari - powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PiS Jarosław Kaczyński: odmówiono nam prawa do obrony godności

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 14:10
Walka o pamięć historyczną to również walka o podmiotowe traktowanie na arenie międzynarodowej, uważa prezes PiS Jarosław Kaczyński. Gość "Sygnałów Dnia" odniósł się do sporów dyplomatycznych i kontrowersji wywołanych przez nowelizację ustawy o IPN.
rozwiń zwiń