Negocjacje ws. budżetu UE. Jakie będą skutki dla Polski?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 11:51
Zapowiadają się trudne negocjacje w sprawie nowego unijnego budżetu po 2020 roku. Wczorajszy nieformalny szczyt w Brukseli potwierdził różnice zdań we Wspólnocie, jeśli chodzi o wysokość wydatków w nowym budżecie. O sprawie dyskutowali goście "Śniadania w Trójce".
Audio
  • Politycy o negocjacjach ws. budżetu UE (Śniadanie w Trójce)
Premier Polski Mateusz Morawiecki w Brukseli
Premier Polski Mateusz Morawiecki w BrukseliFoto: PAP/Marcin Obara

Jarosław Sellin (PIS) uważa, że polityka spójności i wspólna polityka rolna zostaną utrzymane w nowym budżecie Unii Europejskiej.  Polska w dalszym ciągu nie osiągnęła średniej unijnej, jeśli chodzi o poziom życia, właśnie na to są te środki głównie przeznaczane. Na tym polega solidarność europejska, by ten budżet był wydawany na wyrównanie różnic pomiędzy krajami  stwierdził wiceminister kultury.

Andrzej Halicki (PO) dodał, że opozycja będzie wspierać uzyskanie unijnego budżetu.  To kwestia niebagatelna. To są fundamentalne rzeczy i rzeczywiście wzywamy, by walczyć o ten budżet skutecznie. Utrzymanie dobrej pozycji to dla nas kwestia interesu narodowego  podkreślił Andrzej Halicki.

Piotr Zgorzelski (PSL) powiedział z kolei, że "obowiązkiem patriotycznym wszystkich partii jest wspierać rząd w walce o budżet UE".  Uważam jednak, że kwestia powiązania praworządności z walką o budżet jest naciąganiem przepisów europejskich  dodał polityk.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Katarzyna Lubnauer (.Nowoczesna) stwierdziła, że nie wesprze rządu. Jej partia będzie jednak prowadziła rozmowy o budżecie w ramach europejskiej partii ALDE, w tym z przewodniczącym jej frakcji w Parlamencie Europejskim Guyem Verhofstadtem.  Trudno pomagać rządowi, który nie chce sobie pomóc. Nie bądźmy więc zaskoczeni, że dostaniemy mniej pieniędzy  powiedziała przewodnicząca .Nowoczesnej.

 To, że pieniędzy będzie mniej, jest prawie oczywiste  dodał Grzegorz Długi (Kukiz'15) Z kolei powiązanie pieniędzy z praworządnością jest dość egzotycznym pomysłem. W końcu kto będzie o tym decydował i jakie będą kryteria?  pytał polityk.

Paweł Mucha powiedział z kolei, że w kwestii budżetu jest optymistą.  Pan prezydent jest bardzo aktywny, jeżeli chodzi o rozmowy z przywódcami UE. Pierwsze doniesienia z nieformalnego szczytu w Brukseli są pozytywne. Nasz głos jest tam zdecydowanie słyszalny  stwierdził prezydencki minister.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***
Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: Grzegorz Długi (Kukiz'15), Jarosław Sellin (PiS)Andrzej Halicki (PO), Piotr Zgorzelski (PSL)Katarzyna Lubnauer (.Nowoczesna), Paweł Mucha (zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP)
Data emisji: 24.02.2018 
Godzina emisji: 9.08

koz/gs

Czytaj także

"Polska w dobrej pozycji wyjściowej do negocjacji ws. budżetu UE"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 20:23
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska jest za powiększeniem składek do unijnego budżetu do poziomu 1,2 procent dochodu narodowego brutto. Podczas konferencji po nieformalnym szczycie Unii w Brukseli premier podkreślił konieczność szukania nowych źródeł finansowania. 
rozwiń zwiń