X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak wyjść z kryzysu w stosunkach polsko-izraelskich? Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 11:12
Uchwalona przez polski parlament nowelizacja ustawy o IPN wywołała wiele protestów na arenie międzynarodowej. Ustawa zaczęła obowiązywać 1 marca br. Tego samego dnia doszło w Jerozolimie do pierwszego spotkania polskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z jego izraelskim odpowiednikiem. O stosunkach polsko-izraelskich i szansach na wyjście z kryzysu w relacjach międzypaństwowych rozmawiali goście audycji "Śniadanie w Trójce".
Audio
  • Politycy o stosunkach polsko-izraelskich (Śniadanie w Trójce)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Alexandra_Strekoza

Stanisław Tyszka (Kukiz '15) podkreślał, że w fazie przygotowywania nowelizacji ustawy o IPN zostały popełnione liczne błędy.  Najważniejszy wniosek jest taki, że potrzebujemy więcej profesjonalizmu w procesie stanowienia prawa w Polsce. Zamieszanie wokół ustawy o IPN to efekt bałaganu organizacyjnego. Jednak czas wyciszyć ten konflikt – powiedział wicemarszałek Sejmu.

Paweł Rabiej (.Nowoczesna) mówił, że ustawa wymaga wielu poprawek. Odniósł się również do spotkania polskiej delegacji z partnerami z Izraela.  Ostatnie rozmowy niewiele nas posunęły do przodu. Powinniśmy wykorzystać rocznicę wydarzeń marcowych i powstania w getcie warszawskim, żeby załagodzić ten konflikt. Spodziewam się przeprosin rządzących w Polsce. Politycy powinni być bardziej ostrożni w ferowaniu wyroków w kwestiach wrażliwych historycznie – mówił poseł opozycji.

 Liczymy na konsensus w zakresie uchwały związanej z półwieczem wydarzeń Marca '68 – komentował z kolei Ryszard Czarniecki (PiS) Tego typu ustawy istnieją w każdym dużym kraju. Nie dziwmy się, że i Polska taką ustawę przyjęła. Określenie "polskie obozy śmierci" pojawiły się dawno temu i były wygodne dla Moskwy. Taka propaganda pokazywała, ze Polacy to naród antysemitów – powiedział eurodeputowany.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jarosław Kalinowski (PSL) ubolewał, że "efekt polityki historycznej prowadzonej przez Polskę jest katastrofalny".  Stare powiedzenie mówi, że fałszywa historia jest mistrzynią złej polityki. Teraz musimy z tego jakoś wyjść – powiedział europoseł.  Mam nadzieję, że rząd ma scenariusz wychodzenia z kryzysu. Chciałbym, żeby Trybunał Konstytucyjny nakazał skorygowanie szkodliwych zapisów tego prawa – dodał.

Z kolei Krzysztof Szczerski podkreślił, że "ustawa jest przekazana do rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny i jest to decyzja prezydenta RP". – Nie jest dobrze, kiedy politycy usiłują wpływać na Trybunał Konstytucyjny – powiedział minister. Odniósł się on również do spekulacji dotyczących przedmiotu rozmów polskiej delegacji podczas spotkania w Jerozolimie.  Wiem z pierwszej ręki, że w Izraelu były dobre rozmowy. To nie jest tak, że racja jest tylko po stronie Izraela. To była wymiana racji. Bardzo ważne jest to, że mamy potwierdzenie od strony izraelskiej, że w kwietniu, w Marszu Żywych w Oświęcimiu wezmą razem udział obaj prezydenci: Polski i Izraela – mówił szef Gabinetu Prezydenta RP.

Poseł Rafał Grupiński (PO) ujawnił w trakcie audycji kulisy przygotowań w Sejmie uchwały dotyczącej pięćdziesiątej rocznicy wydarzeń marcowych.  Źle się zaczęło. Pojawiły się konflikty, musieliśmy jako opozycja opuścić obrady Komisji Kultury – mówił poseł Platformy Obywatelskiej.  PiS na szczęście się cofnął i przyjął kompromisowy projekt, który my możemy zaakceptować. Dobrze że doszło do rozmów w Izraelu, ale jednak żadne dobre rozmowy nie wytrą złych przepisów. Koniecznie trzeba zmienić szkodliwe zapisy w konsultacji ze środowiskami naukowymi – dodał poseł.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***
Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: Stanisław Tyszka (wicemarszałek Sejmu, Kukiz '15), Ryszard Czarnecki (PiS), Rafał Grupiński (PO), Jarosław Kalinowski (PSL), Paweł Rabiej (.Nowoczesna), Krzysztof Szczerski (szef Gabinetu Prezydenta RP)
Data emisji: 3.03.2018 
Godzina emisji: 9.08

ms/mk

Czytaj także

Sprawa TW "Wolfganga". Ambasador powinien podać się do dymisji?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 10:37
W poznańskim IPN udostępniono tęczkę personalną TW "Wolfganga" - Andrzeja Przyłębskiego, ambasadora Polski w Berlinie. O tej sprawie rozmawiali goście audycji "Śniadanie w Trójce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Historyczny sukces czy naturalna kolej rzeczy?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 11:09
W piątek ok. godziny 12 czasu nowojorskiego Polska została wybrana na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Goście "Śniadania w Trójce" rozważali, czy jest to sukces naszego kraju oraz jakie narzędzia wpływu na światową politykę zyskała Polska. 
rozwiń zwiń