Co dalej z zaostrzeniem przepisów aborcyjnych? Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 10:29
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała dla Komisji Polityki Społecznej i Rodziny obywatelski projekt ustawy "Zatrzymaj aborcję". Zakazuje on usuwania ciąży ze względu na wady płodu. O sprawie mówili goście "Śniadania w Trójce".
Audio
  • Komentarze polityków ws. projektu "Zatrzymaj aborcję" (Śniadanie w Trójce)
Badania prenatalne, zdjęcie ilustracyjne.
Badania prenatalne, zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock/Steven Frame

Jarosław Sellin (PiS) jest zwolennikiem wyeliminowania – jak mówił – barbarzyńskiej przesłanki w polskim prawie dopuszczającej zabijania dzieci z powodu niepełnosprawności bądź choroby. Polityk stwierdził, że w cywilizowanych społeczeństwach uznajemy, że tacy ludzie powinni być roztoczeni opieką. – Sejm zajmuje się tą sprawą, jedna komisja już wydała swoje orzeczenie, kolejne będą to czynić w następnych tygodniach – podkreślił.

Rafał Grupiński (PO) uważa, że Sejm nie powinien poruszać tego problemu, gdyż za każdym razem wywołuje to ogromne emocje i powoduje wielkie protesty. Jego zdaniem każda próba naruszania ustawy z 1993 roku jest po prostu niebezpieczna dla pokoju społecznego.

Stanisław Tyszka (Kukiz’15) mówił, że jego partia jako jedyna nie wykorzystuje aborcji do gry politycznej. Zaznaczył, że w Kukiz'15 nigdy nie będzie dyscypliny w sprawach światopoglądowych. – Polska klasa polityczna nie dojrzała, żeby w sposób spokojny, merytoryczny dyskutować o tak fundamentalnej kwestii jaką jest ochrona życia – dodał.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jarosław Kalinowski (PSL) w tej sprawie jest zwolennikiem obrony tzw. kompromisu. W jego opinii naruszenie tego kompromisu w jakąkolwiek stronę przyniesie olbrzymie szkody społeczne. – W moim klubie nigdy nie było i nie będzie dyscypliny w tej sprawie. Pójdźmy do przodu, a nie czyńmy kolejnej wojny w Polsce – tłumaczył.

Paweł Rabiej (Nowoczesna) uważa, że aborcja jest jednym z najtrudniejszych tematów przed którym staje nie tylko polityka, ale przede wszystkim kobiety. – Będą na ten temat różne podejścia światopoglądowe. Dziś patrzymy na tę kwestię inaczej niż kiedyś ze względu na rozwój wiedzy medycznej, a także rosnące pragnienie wolności – stwierdził.

Paweł Mucha (Kancelaria Prezydenta) przypomniał, że prezydent Andrzej Duda jednoznacznie wypowiadał się za ochroną życia. Jak mówił, na pewno nie jest on zwolennikiem "aborcji na życzenie". – Teraz będziemy oczekiwać tego, co wydarzy się w toku prac parlamentarnych. To nie jest etap decyzji prezydenta – wyjaśnił.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***
Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: Jarosław Sellin (PiS), Rafał Grupiński (PO), Stanisław Tyszka (Kukiz’15), Jarosław Kalinowski (PSL), Paweł Rabiej (Nowoczesna), Paweł Mucha (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 24.03.2018 
Godzina emisji: 9.08

mr/ml

Zobacz także

Czytaj także

Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 18:45
Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu.
rozwiń zwiń