X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wszyscy czujemy, że w tej sprawie trzeba przyspieszyć działania"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 10:00
W Sejmie trwa protest rodziców dorosłych osób niepełnosprawnych. Postulują oni zwiększenie dodatku rehabilitacyjnego do 500 złotych na niepełnosprawne dzieci po ukończeniu 18. roku życia i zrównania renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS. Wczoraj z protestującymi spotkał się prezydent, a następnie premier. O możliwych zmianach w prawie dyskutowali politycy w Trójce.
Audio
  • Jak pomóc rodzicom dorosłych niepełnosprawnych? (Śniadanie w Trójce)
W Sejmie trwa stacjonarny protest rodziców osób niepełnosprawnych oraz ich podopiecznych
W Sejmie trwa stacjonarny protest rodziców osób niepełnosprawnych oraz ich podopiecznychFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

– Odbyło się spotkanie pana prezydenta z osobami protestującymi w Sejmie. Spisano postulaty, później jeszcze spotkał się minister Wojciech Kolarski – mówił o podjętych działaniach rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Podkreślił, że trzeba szukać takiego rozwiązania, które zakończy protest, ale też będzie to rozwiązanie systemowe, które pomoże osobom opiekującym się dorosłymi niepełnosprawnymi. – Czy to będzie ustawa poselska, rządowa, prezydencka czy inna, to ma mniejsze znaczenie – dodał. 

morawiecki pap 1200.jpg
Premier: powstanie specjalny fundusz wsparcia dla niepełnosprawnych

– Wszyscy czujemy, że w tej sprawie trzeba przyspieszyć działania – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin, zaznaczając, że pewne kroki zostały już podjęte. Zwrócił uwagę, że jako pierwsi z protestującymi spotkali się minister Elżbieta Rafalska i wiceminister Krzysztof Michałkiewicz. Przypominał też, że renta socjalna wzrosła z 741 zł do 865 zł w ciągu jednego roku. – Jeszcze takiego przyspieszenia wzrostu renty socjalnej nie było – ocenił. Wskazał też, że jest procedowana ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. – Jest obietnica, że do połowy maja problem będzie rozwiązany – podkreślił Jarosław Sellin i wyjaśnił, że w maju jest jedno posiedzenie Sejmu i właśnie wtedy można szybko przeprowadzić zmiany legislacyjne. 

– Gdyby istniała potrzeba jeszcze jednego posiedzenia, to nie byłoby problemu – oceniła Barbara Dolniak z Nowoczesnej. Podkreśliła, że tworząc prawo, należy je tworzyć rzetelnie, ponieważ potem będzie ono stosowane wobec ludzi.  Szybko bardzo często znaczy byle jak  ostrzegła. Przypomniała, że już w 2013 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kryterium wieku w ustawie o świadczeniach rodzinnych jest niekonstytucyjne i od tamtej pory nie zostało to poprawione. – Ci ludzie nie mogą czekać – stwierdziła.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Szastacie pieniędzmi na lewo i prawo dla siebie i na własne zachcianki, a nie macie na tego rodzaju potrzeby  grzmiał Andrzej Halicki z PO.  Jeśli chodzi o świadczenie pielęgnacyjne, zastaliśmy w 2007 roku 400 zł, a zostawiliśmy 1477 zł  wyliczył w odpowiedzi na informację Jarosława Sellina o wzroście świadczeń. Przypomniał, że za rządów PO nastąpił dwukrotny wzrost zatrudnienia osób niepełnosprawnych, ponieważ było wspomaganie dla pracodawców, a PiS je zlikwidował. Podkreślił, że znalezienie pieniędzy w budżecie to zadanie dla premiera i ministra finansów.

Grzegorz Długi z Kukiz '15 zwrócił uwagę, że PO i PiS nawzajem zarzucają sobie korupcję, nieudolność, chowanie pieniędzy i najgorsze jest to, że obydwie strony mają rację. Jego zdaniem premier Morawiecki chce się bawić w Janosika i postanowił, że napuści na siebie pewne grupy. – Klasa średnia została już postraszona, że będzie nie podatek, ale danina – zauważył. Poseł stwierdził, że nie należy podnosić podatków, ale ograniczyć wydatki  np. likwidując urzędy pracy, które "zużywają 3-4 mld zł rocznie w kraju, gdzie nie mamy rąk do pracy". 

Europoseł PSL Jarosław Kalinowski ocenił, że wizerunek władzy jest dla PiS często ważniejszy niż problem danego środowiska. – W sobotę konwencja, która wydawała się wizerunkowo sukcesem i nagle taki problem – powiedział. – Dowiedzieliśmy się, że są miliardowe programy, że jest super, że jest wspaniale. Trudno się dziwić, że te osoby się upomniały – ocenił. Przypomniał, że 3 lata temu kandydat do urzędu prezydenckiego Andrzej Duda mówił, że to wstyd, że osoby z niepełnosprawnością w taki sposób muszą się upominać o słuszne postulaty. – Trzy lata minęły, a ten wstyd został – podsumował. 

W audycji poruszono też tematy referendum konstytucyjnego i ustawy degradacyjnej. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Grzegorz Długi (poseł Kukiz '15), Barbara Dolniak (wicemarszałek Sejmu, Nowoczesna), Andrzej Halicki (poseł PO), Jarosław Kalinowski (europoseł PSL), Krzysztof Łapiński (rzecznik prezydenta), Jarosław Sellin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, PiS),
Data emisji: 21.04.2018 
Godzina emisji: 9.08

fc/gs

Czytaj także

Protest rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie. "Wierzę, że premier przyjdzie do nas z konkretną propozycją"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 19:00
– Mam nadzieję, że pan premier Morawiecki rozmawia w tej chwili z minister Rafalską oraz z minister Czerwińską, że liczą i analizują. A jutro przyjdą do nas z konkretną propozycją. Taką, którą przekażemy swoim dzieciom i powiemy im: słuchajcie, będziecie mogły patrzeć z optymizmem w przyszłość – mówiła w "Pulsie Trójki" Aneta Rzepka z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Szydło: trwają prace nad projektem, apeluję do protestujących w Sejmie o zaufanie i powrót do domów

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 10:00
- Od piątku w resorcie rodziny i pracy trwają prace nad projektem w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych. Zostanie on przygotowany najszybciej, jak to możliwe - mówiła w sobotę wicepremier Beata Szydło. Zaapelowała do osób protestujących w Sejmie o zaufanie i powrót do domów.
rozwiń zwiń