X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy Polska potrzebuje nowej Konstytucji? Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 10:58
Mija rok od rozpoczęcia w Polsce przez prezydenta Andrzeja Dudę debaty konstytucyjnej. Czy Polska potrzebuje nowej Konstytucji? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć goście specjalnego, świątecznego wydania audycji "Śniadanie w Trójce"  
Audio
  • Goście audycji zastanawiali się, czy Polska potrzebuje nowej Konstytucji (Śniadanie w Trójce)
Egzemplarz obowiązującej od 1997 r. Konstytucji RP
Egzemplarz obowiązującej od 1997 r. Konstytucji RPFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Zastępca szefa kancelarii prezydenta Paweł Mucha apelował o udział w obchodach dzisiejszego święta. – Polska się zmienia i to zmienia się na lepsze. Święto 3 Maja to takie święto, które powinno nas łączyć w kontekście wspólnotowym – mówił minister Mucha. – Tych kontekstów może być bardzo wiele. Poprzez udział w oficjalnych uroczystościach, udział w debatach czy po prostu przez piknikowanie, udział w biegach ulicznych – dodał prezydencki minister.

Dyskusję w studiu radiowej Trójki zdominowała kwestia czy nasz kraj powinien mieć nową Konstytucję. Zdania polityków były podzielone.

Marek Sawicki (PSL) podkreślał, że Konstytucja 3 Maja pozostaje wzorcem dla Polaków. – Spośród dzisiejszych gości jestem jedynym, który uchwalał obowiązującą obecnie w Polsce konstytucję – mówił poseł PSL. –  Na ówczesne czasy była ona niezbędna, ale dziś nie jest świętością i dziwię się, że kwestia prac nad nową konstytucją została zaniechana przez obecny Sejm – mówił gość Beaty Michniewicz.

Z tą opinią nie zgodził się Marek Suski, szef kancelarii premiera RP. – Już przed dwoma laty rozesłaliśmy ankietę konstytucyjną. Jednak żeby zmienić konstytucję trzeba mieć większość konstytucyjną – mówił poseł PiS – Przedstawiciele opozycji stanowczo twierdzili, że nie zgadzają się na żadną zmianę konstytucji. Jesteśmy zdania, że konstytucja, która obecnie obowiązuje jednak w znacznym stopniu nie odpowiada dzisiejszej sytuacji, nie przystaje do dzisiejszych czasów – mówił szef kancelarii premiera.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jan Grabiec (rzecznik klubu parlamentarnego PO) nie szczędził krytyki wobec reprezentantów obozu rządzącego.  - W dniu święta konstytucji trzeba mówić o konstytucji tylko dobrze. Jednak podstawowym warunkiem budowania ładu państwowego musi być szacunek dla norm konstytucyjnych – mówił polityk opozycji. – Nieprzypadkowo w przeddzień naszego święta konstytucji usłyszeliśmy, że organy Unii Europejskiej zamierzają wdrożyć procedurę, która ma zawierać możliwości karania państw członkowskich za naruszanie praworządności. Nie wykluczamy możliwości poprawiania konstytucji, ale ja nie dostrzegłem takiej woli ze strony prezydenta lub większości rządzącej. Są tylko pomysły na łamanie konstytucji. Nie będziemy pracować nad poprawą konstytucji z siłami, które odpowiadają za jej łamanie – dodał poseł PO.

– Konstytucja 3 Maja była próba skoku w przyszłość i budowy wspólnoty narodowej – powiedział  Stanisław Tyszka (wicemarszałek sejmu, Kukiz'15). – Dziś potrzebujemy podobnego impulsu, potrzebujemy zupełnie nowej konstytucji. Musimy w końcu zakończyć wojnę polsko-polską, wojnę partyjną – podkreślał wicemarszałek Sejmu.

– Lepsze zawsze jest wrogiem dobrego – stwierdził poseł Marek Sowa z Nowoczesnej. – Konstytucja z 1997 roku ma jeden podstawowy brak, to jest kwestia uregulowania naszego statusu w Unii Europejskiej i możliwości przyjęcia euro jako waluty. Poza tym ustawa zasadnicza jest bardzo dobrze przemyślana i bardzo dobrze chroni prawa obywatela. Potrzebujemy dobrego klimatu do dyskusji konstytucyjnej, w tej chwili go brakuje – mówił gość audycji.

Minister Paweł Mucha podkreślał, że już od roku toczy się debata konstytucyjna. – Została ona zainicjowana wystąpieniem prezydenta na placu Zamkowym w Warszawie 3 maja ubiegłego roku – powiedział minister Mucha. - Przez ostatni rok organizowaliśmy spotkania regionalne, na których dyskutowano o problemach konstytucyjnych. Prezydent jest uprawniony do inicjowania takiej debaty. Prezydent wybierany w wyborach powszechnych ma ku temu bardzo mocny mandat społeczny. Nikogo nie możemy przymuszać do udziału w debacie – podkreślał Paweł Mucha.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w TrójceProwadzi: Beata Michniewicz
Goście: Stanisław Tyszka (poseł Kukiz '15), Marek Suski (szef gabinetu premiera RP), Marek Sowa (.Nowoczesna), Jan Grabiec (rzecznik PO), Marek Sawicki (poseł PSL), Paweł Mucha (Kancelaria Prezydenta RP)
Data emisji: 3.05.2018
Godzina emisji: 9.06

ms/kw

Czytaj także

Nowa konstytucja. Święto i referendum w jednym czasie?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 11:45
Czy podczas przyszłorocznych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości powinno się obyć referendum konsultacyjne w sprawie zmiany konstytucji? O to spierali się w audycji "Śniadanie w Trójce" zaproszeni goście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydencki minister: w sprawie konstytucji powinni się wypowiadać nie tylko prawnicy i eksperci, ale też zwykli ludzie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 15:55
Prezydentowi Andrzejowi Dudzie zależy, by w sprawie konstytucji wypowiedział się przede wszystkim naród, ten głos jest najważniejszy i decydujący - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha odnosząc się do Ankiety konstytucyjnej 2017 zaprezentowanej przez PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politycy o rządowej propozycji dla protestujących w Sejmie rodziców osób niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 10:00
Podczas piątkowego spotkania z protestującymi w Sejmie strona rządowa przedstawiła projekt mający gwarantować niepełnosprawnym ok. 520 złotych oszczędności miesięcznie, m.in. zniesione mają być limity wydatków na rehabilitację i wyroby medyczne. O nowych propozycjach rządu i możliwych kierunkach debaty ws. osób niepełnosprawnych dyskutowali politycy w Trójce.
rozwiń zwiń