Politycy podzieleni ws. obniżki pensji parlamentarzystów. "Do polityki nie powinno się iść dla pieniędzy"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 10:15
Senat poparł w czwartek – bez poprawek – nowelizację ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, która przewiduje obniżenie uposażenia parlamentarzystów o 20 proc. Uposażenie posła i senatora będzie odpowiadało 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu. Sprawę komentowali goście "Śniadania w Trójce".
Audio
  • Politycy o obniżce pensji parlamentarzystów (Śniadanie w Trójce)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta RP) powiedział, że "jest to decyzja podjęta przez parlamentarzystów, podyktowana oceną nastawienia obywateli do tego tematu". – Prezydent podejmie decyzję w najbliższym czasie, ale nic nie wskazuje, że będzie przeciwko ich woli oponować – dodał.

Jarosław Sellin (PiS) zaznaczył, że "jeśli chodzi o wynagradzanie władzy w Polsce, to tą częścią budżetu państwa od dawna rządzą tabloidy". – Opozycja niepotrzebnie w ten populizm weszła. Dowiedzieliśmy się, jaka jest opinia Polaków na temat zarobków i jest to opinia surowa. Rzeczywiście jest tak, że do polityki nie powinno się iść dla pieniędzy. Życie z polityki powinno być godziwe materialne, ale mimo wszystko skromne – dodał.

Andrzej Halicki (PO) stwierdził, że "w tej kwestii prezydent raczej nie zareaguje". – To psucie państwa. Rząd miał problem z wypłacanymi nagrodami, a teraz będą przez to ukarani szeregowi posłowie i senatorowie. Społeczeństwo prędzej czy później to rozliczy – powiedział.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jarosław Kalinowski (PSL) mówił z kolei, że "klamka nie zapadła i to wizerunkowe działanie prezesa, ratujące wizerunek PiS po sprawie nagród, nie zakończy problemu". – To zjawisko jest wszechobecne i jest to wstyd – stwierdził.

Adam Szłapka (Nowoczesna) uznał, że skoro tak mówi się mo głosie obywateli, to trzeba zróbić "badania, ile powinny wynosić subwencje dla partii politycznych i ile powinien powinni zarabiać prezesi spółek Skarbu Państwa". – "Doicie" to państwo tak, że jest to nie do uwierzenia – powiedział.

Grzegorz Długi (Kukiz’15) stwierdził, że "problem ten pokazuje jak działa nasz system". – Decydują nie posłowie, tylko "wodzowie partyjni", bo nikt nie podnosił ręki za tym rozwiązaniem z własnego przekonania. Skoro to jest kara, to ta kara powinna być dla wszystkich – dodał.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta RP), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Adam Szłapka (Nowoczesna), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Jarosław Sellin (PiS) i Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska)
Data emisji: 9.06.2018
Godzina emisji: 9.08

koz/kw