X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Politycy oceniają nowelizację ustawy o IPN

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 11:25
W mijającym tygodniu doszło do nowelizacji ustawy o IPN. Zakłada ona rezygnację z karania więzieniem za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione na przykład przez nazistowskie Niemcy. Wydarzenie to komentowali politycy w "Śniadaniu w Trójce".
Audio
  • Spór polityków o sposób procedowania ustawy o IPN w Sejmie (Śniadanie w Trójce)
Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari (C) podczas konferencji prasowej w KPRM w Warszawie, 27 bm. Równolegle odbyła się konferencja premiera Izraela Benjamina Netanjahu w Tel Awiwie. Premierzy Polski i Izraela przedstawili wspólne stanowisko ws. noweli ustawy o IPN
Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari (C) podczas konferencji prasowej w KPRM w Warszawie, 27 bm. Równolegle odbyła się konferencja premiera Izraela Benjamina Netanjahu w Tel Awiwie. Premierzy Polski i Izraela przedstawili wspólne stanowisko ws. noweli ustawy o IPNFoto: PAP/Leszek Szymański

W środę 27 czerwca rząd przyjął bez poprawek ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. Za ustawą głosowało 76 senatorów, 1 był przeciw, a 1 się wstrzymał. Jednocześnie Polska i Izrael podpisały wspólną deklarację. Ogłosili to na równoległych konferencjach w Warszawie i Tel Awiwie premierzy obu krajów – Mateusz Morawiecki i Benjamin Netanjahu. Poparto wolność badań historycznych. Oba rządy potępiły też antysemityzm i zapowiedziały wspólne zaangażowanie przeciwko wszelkim jego formom i przeciwko antypolskim stereotypom.

Krzysztof Łapiński (Kancelaria Prezydenta RP): prezydent był uprzedzony przez pana premiera ws. nowelizacji ustawy o IPN

Przedstawiciel prezydenta podkreślił, że nowelizacja to zakończenie "napięć z Izraelem". – To była krótka nowelizacja. Proszę zauważyć, że nie dotyczyła całej ustawy, tylko aspektów karnych. Myślę, że nowelizacja spowodowała zakończenie pewnych napięć z Izraelem i innymi naszymi partnerami. Wbrew intencjom tych, którzy byli pomysłodawcami ustawy, została ona trochę opacznie zrozumiana – stwierdził Krzysztof Łapiński.

– Przepisy karne zostały znowelizowane, ich już nie ma. To, co udało się osiągnąć, to wspólna deklaracja premierów Polski i Izraela, podpisali ją obaj premierzy. Pojawia się tam i potępienie antysemityzmu, i potępienie antypolonizmu, przyznanie, że takie sformułowania jak "polskie obozy zagłady" są kłamliwe – dodał.

Prowadząca pytała, czy prezydent wiedział o całej sprawie przed tym, jak nowelizacja była głosowana przez Sejm. – Prezydent był uprzedzony przez pana premiera, także odbywało się to w pełnym porozumieniu z rządem. Prezydent nie mógłby być zaskakiwany taką sytuacją – mówił rzecznik Andrzeja Dudy.

Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna): receptą PiS na zwycięstwo jest podsycanie nacjonalizmu i taki był cel tej ustawy

Posłanka Nowoczesnej stwierdziła, że tempo procedowania nowelizacji było "kosmiczne".  Typowy przykład, kiedy porażkę sprzedaje się jako sukces, tak jak 27:1. Najpierw PiS rzeczywiście wywołał pożar, potem pracowicie go podsycał, a w tej chwili już, na tym pogorzelisku stosunków dyplomatycznych, postanowił wygaszać. Rzeczywiście tempo jest kosmiczne czy ponaddźwiękowe, ponieważ posłowie dostali ustawę rano, 20 minut przed posiedzeniem. Ustawa była przeprowadzona w ciągu 2,5 godziny. Zostaliśmy pozbawieni prawa do pytań, chyba na skutek "ustawki" ze strony pana Winnickiego, który zablokował mównicę i to nie przeszkadzało marszałkowi Kuchcińskiemu procedować  mówiła przewodnicząca Nowoczesnej.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce". 

 Receptą PiS-u na zwycięstwo jest podsycanie nacjonalizmu i taki był cel tej ustawy wtedy, kiedy była ona wprowadzana, w styczniu. Wywołało to ostrą reakcję ze strony innych państw. Spowodowaliście wielki kryzys dyplomatyczny. W tej chwili to próba gaszenia pożaru – dodała.

Marek Sawicki (PSL): takiego cyrku, jak procedowanie nad tą ustawą, w Sejmie jeszcze nie widziałem

Krytyczny był również były minister rolnictwa.  Takiego cyrku, jak procedowanie nad tą ustawą, w Sejmie jeszcze nie widziałem, a jestem tam 25 lat. Zdumiał mnie marszałek Kuchciński, kiedy rzeczywiście zablokował drugie czytanie na wniosek PiS, i jednocześnie zapowiedział możliwość składania poprawek, bez drugiego czytania – stwierdził.

 Następnie wykorzystał fortel posła Winnickiego, który miał mu blokować godzinę, a blokował tylko w trakcie czterech głosowań. To wszystko pokazuje, w jaki sposób Prawo i Sprawiedliwość traktuje Sejm i parlamentaryzm  dodał.

Jarosław Sellin (PiS): jesteśmy skazani na współpracę z Izraelem i USA

Polityk PiS mówił, że współpraca między Polską, Izraelem i USA jest w interesie narodowym tych krajów.  W interesie narodowym Polski jest posiadanie dobrych relacji ze Stanami Zjednoczonymi i z Izraelem. Powiem więcej, w interesie narodowym Izraela i Stanów Zjednoczonych jest posiadanie dobrych i nie zakłócanych przez nic relacji z Polską. Mamy istotne bieżące interesy, patrząc w przyszłość widzimy, że jesteśmy skazani na współpracę  stwierdził wiceminister kultury.

 Celem ustawy styczniowej była nie walka o nacjonalizm, tylko walka o honor i godność narodu i państwa polskiego (…) Jeden z najważniejszych dzienników w Izraelu  "Haaretz" – napisał, że "Warszawa wygrała bitwę o narrację". Wygraliśmy  dodał.

Andrzej Halicki (PO): Ministerstwo Sprawiedliwości nie powinno w ogóle dotykać takich kwestii

Poseł PO porównał działania związane z ustawą o IPN do… mundialu w Rosji.  Dokładnie tak wygraliśmy, jak na Mistrzostwach Świata w piłce. Ci najwięksi tak się nas obawiali, że poprosili, żebyśmy wyjechali z Rosji i doszło do porozumienia, odpuściliśmy tym największym, bo byliśmy dla nich zagrożeniem  ironizował Andrzej Halicki.    

 Jak się indolentne osoby, które nie znają się na rzeczy, nie myślą o konsekwencjach, zajmują sprawami, które do nich nie należą, to takie są efekty. Ministerstwo Sprawiedliwości zrobiło problem całemu krajowi, ale przede wszystkim nie powinno w ogóle dotykać takich kwestii – dodał.  

Grzegorz Długi (Kukiz'15): "Haaretz" zrobi wszystko, aby dokuczyć Netanjahu

Polityk Kukiz'15 odniósł się do publikacji "Haaretza".  Teraz wszyscy są mądrzy, jakoś w styczniu tych mądrych nie było. Prawda jest też taka, że owszem, "Haaretz" coś takiego napisał, ale jest to lewicowa gazeta, która zrobi wszystko, aby dokuczyć Netanjahu. Cel był tylko i wyłącznie taki podkreślił.

 Inne wypowiedzi były takie, jak pana Lapida, że Polska ma prosić o przebaczenie, więc całość nie jest taka cudowna  dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Andrzej Halicki (PO), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Krzysztof Łapiński (Kancelaria Prezydenta RP)
Data emisji: 30.06.2018
Godzina emisji: 9.08

dcz/kw

Czytaj także

"Deklaracja premierów Polski i Izraela to potężny oręż w polityce historycznej"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 08:30
- Z kryzysu wyszliśmy wzmocnieni. Wspólna deklaracja, oświadczenie premierów Polski i Izraela to potężny oręż w polityce historycznej, którym będzie w przyszłości dysponowało polskie państwo i kolejne rządy - mówił w Polskim Radiu 24 wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń