X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

550 lat parlamentaryzmu w Polsce. Komentarze polityków w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 10:17
Ponad 5 stuleci minęło od początków parlamentaryzmu w Polsce. Z tej okazji na dziedzińcu Zamku Królewskiego zebrało się w piątek Zgromadzenie Narodowe. Wśród gości byli parlamentarzyści, dyplomaci i zagraniczni goście. Orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda. O tym wydarzeniu mówili goście "Śniadania w Trójce".
Audio
  • 550 lat parlamentaryzmu w Polsce. Komentarze polityków (Śniadanie w Trójce)
Zamek Królewski w Warszawie. Uroczystości z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu i 100-lecia odzyskania niepodległości
Zamek Królewski w Warszawie. Uroczystości z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu i 100-lecia odzyskania niepodległościFoto: Jakub Szymczuk/KPRP

Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) jest zdania, że piątkowe wydarzenia nie były momentem, który łączy. Jak mówiła, jesteśmy dumni z naszego parlamentaryzmu, ale obecnie odbiega on od dawnych ideałów i wartości. - Nie ma w Sejmie dyskusji, są kary dla posłów, odbieranie głosu, procedowanie ustaw w trybie ekspresowym. Trudno razem udawać, że nic się nie stało - tłumaczyła gość Trójki.

Grzegorz Długi (Kukiz'15) uważa, że już od paru lat polski parlamentaryzm jest "w stanie dyskusyjnym". - My stwierdziliśmy, że nie będziemy obrażali się na historię, na naród. To ma być moment, gdzie wydarzenie historyczne w jakimś sensie chcemy upamiętnić i powinniśmy tam być - zaznaczył.

Piotr Zgorzelski (PSL) wyjaśnił natomiast, skąd wziął się protest jego partii podczas piątkowych obchodów. - W naszym przekonaniu istotą parlamentaryzmu jest debata, dyskusja, rozmowa, a temu towarzyszy teraz proces atrofii, więc nie ma czego świętować - powiedział. - Poza tym polski parlament przestał być instytucją kontrolującą władzę wykonawczą, a stał się realizatorem woli politycznej - dodał.

Więcej informacji i komentarzy na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Kornel Morawiecki (Wolni i Solidarni) stwierdził, że parlamentaryzm i demokracja łączy Polaków. - Żałuję, że wczorajsze obchody odbyły się w taki sposób, ale spoglądając głębiej uważam, że te wydarzenia nas łączą. Taką tezę chciałbym postawić - podkreślił.

Adam Szłapka (Nowoczesna) uważa, że źle się dzieje z parlamentaryzmem w Polsce. Jak mówił, marszałek Marek Kuchciński zrobił z Sejmu "maszynkę do głosowania". - Parlament z samej nazwy to miejsce, gdzie się rozmawia, dyskutuje, nawet jak ma się skrajne poglądy. Wręczyliśmy prezydentowi konstytucję i zachęcamy, aby z niej skorzystał - zaznaczył.

Jarosław Sellin (PiS) jest zdania, że siły III RP, siły lewicowo-liberalne nie były nigdy wrażliwe na politykę historyczną. - Takie wydarzenie jak to wczorajsze było obliczone między innymi na to, żeby przypomnieć światu jak głęboko ukorzeniona jest w Polsce demokracja i opowiedzieć o tych 550 latach - wyjaśnił. - Nie wiem ile kosztowało - dodał.

Zachęcamy do wysłuchania do całej audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Piotr Zgorzelski (PSL), Kornel Morawiecki (Wolni i Solidarni), Adam Szłapka (Nowoczesna), Jarosław Sellin (PiS)
Data emisji: 14.07.2018 
Godzina emisji: 9.08

mr

Czytaj także

550-lecie polskiego parlamentaryzmu. Politycy komentują zachowanie opozycji

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 19:46
– To był przykry incydent – mówił o zachowaniu opozycji poseł PiS Jacek Żalek. – Możemy mówić o głębokim kryzysie polskiego parlamentaryzmu – twierdził Jan Grabiec rzecznik PO. Obaj politycy byli gośćmi dziejsiejszego "Pulsu Trójki".
rozwiń zwiń