Stała obecność wojsk amerykańskich na terytorium Polski? Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 10:07
W Warszawie obraduje Komitet Wojskowy NATO. Jeszcze niedawno prezydent Andrzej Duda zaproponował stałą bazę wojsk USA w Polsce, która mogłaby się nazywać "Fort Trump". O tej inwestycji dyskutowali goście "Śniadania w Trójce".
Audio
Czy Fort Trump powstanie w Polsce?
Czy "Fort Trump" powstanie w Polsce?Foto: Shutterstock

Do polskiej stolicy przyjechali szefowie armii wszystkich 29 krajów członkowskich NATO. Będą rozmawiać o najważniejszych sprawach związanych z bezpieczeństwem, w tym o szczegółach ustaleń niedawnego szczytu Sojuszu w Brukseli. W takiej sytuacji znów wróciły rozmowy o tzw. "Forcie Trump".

Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta) przypomniał, że raport dla Kongresu dotyczący tej kwestii jest planowany na wiosnę przyszłego roku. W związku z tym przedstawiciele Andrzeja Dudy mają "dużą pracę do wykonania". – Polska musi wykonać też pewną pracę lobbującą. Będziemy jeździć do Waszyngtonu intensywniej niż wcześniej – powiedział prezydencki minister.

Grzegorz Długi (Kukiz'15) zaleca ostrożność w kwestii stałych baz wojsk USA w Polsce. – To musi być przemyślane i być w zgodzie z naszymi interesami – powiedział poseł, który zaznaczył również, że "w sprawie trzeba aspekty finansowe". Polityk podkreślił też, że "niepokoi go niespójność elity politycznej", która jego zdaniem objawia się tym, że obecnie nie wszystkie siły polityczne popierają znaczącą obecność NATO w Polsce.

Paweł Rabiej (Nowoczesna) powiedział, że w Polsce brakuje debaty o tym "gdzie są kluczowe wyzwania dla polskiego bezpieczeństwa". Zdaniem posła taka inicjatywa powinna wyjść ze środowiska prezydenta. – To jest naprawdę ważne pytanie, jakie są filary naszego bezpieczeństwa. Ten globalny ład się zmienia - mówił.

Jarosław Kalinowski (PSL) jest zdania, że w temacie wojska "rządowi PiS najlepiej wychodzi marnotrawienie środków państwowych na budowanie Wojsk Obrony Terytorialnej". Według posła ludowców "z kwestii bezpieczeństwa robi się politykę wizualną obecnej władzy". – Najpierw się pewne rzeczy uzgadnia i dopina, a potem ogłasza i realizuje. A tak robimy po prostu spektakl na cały świat – powiedział.

Ryszard Czarnecki (PiS) powiedział, że "wielce prawopodobna" jest decyzja o tym, że jedno z dowództw NATO będzie w Polsce, a w tym kontekście "mówi się o Szczecinie". Polityk zaznaczył, że stała obecność wojsk USA w Polsce "nie jest w interesie" Federacji Rosyjskiej. – Rosja zainwestowała w rakiety średniego zasięgu, które uniemożliwiają w praktyce przemieszczanie wojsk przeciwnika. A to jest wielki argument za tym, żeby stałe bazy w Polsce zrobić – powiedział.

Rafał Grupiński (PO) podkreślił, że żołnierze amerykańscy "rotacyjnie, ale cały czas są na terenie Polski". Jego zdaniem, kiedy rząd Polski zapowiedział, że zapłaci za stałą obecność wojska USA na terenie kraju, Stany Zjednoczone "zostały potraktowane, tak to odebrały, jako światowa agencja ochrony". – Ten sposób potraktowania wywołał spory niesmak w Pentagonie – powiedział polityk.

Zachęcamy do wysłuchania całego nagrania, w której zaproszeni goście dyskutowali też o kampanii wyborczej, nadchodzących wyborach samorządowych i wydarzeniach wokół reformy sądownictwa.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta), Ryszard Czarnecki (PiS)Rafał Grupiński (PO)Jarosław Kalinowski (PSL), Grzegorz Długi (Kukiz’15)Paweł Rabiej (.Nowoczesna)
Data emisji: 29.09.2018
Godzina emisji: 
9.09

msze/IAR/ml

Czytaj także

Polityczne podsumowanie mijającego tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 08:00
Na audycję publicystyczną podsumowującą najważniejsze wydarzenia ostatnich dni zaprasza Beata Michniewicz.
rozwiń zwiń