Jakie losy czekają ustawę o Sądzie Najwyższym i reformę sądownictwa? Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 10:04
O reformie sądownictwa w Polsce oraz postanowieniu unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu w sprawie zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym rozmawiali goście audycji "Śniadanie w Trójce". 
Audio
  • Co dalej z ustawą o Sądzie Najwyższym? (Śniadanie w Trójce)
Siedziba Sądu Najwyższego
Siedziba Sądu NajwyższegoFoto: Pixabay

Zdaniem Michała Dworczyka rząd jest "na etapie analizowania postanowienia TSUE". – To bardzo dziwne postanowienie, ale żadne z takich postanowień nie rodzi skutków wstecz, w związku z tym wszelkie głosy mówiące, iż z automatu ustawa została unieważniona, można włożyć między bajki. Uwagi polskiej strony w ogóle nie zostały wysłuchane – ocenia polityk PiS.

Odmiennego zdania był Rafał Grupiński. – Wszystkie autorytety prawnicze, nie tylko w Polsce, mówią wyraźnie, że zawieszenie dotychczasowych ustaw i tej o SN oznacza, że powraca stan pierwotny i nikt poza politykami PiS nie wyraża innej opinii. Ważne, jak rząd będzie się tłumaczył 16 listopada przed TSUE, że łamana jest w Polsce konstytucja. Nigdy bym nie przypuszczał, że doczekam takiej przykrej chwili – stwierdził poseł PO.

Z kolei rzecznik Prezydenta RP Błażej Spychalski przyznał, że "z postanowieniem TSUE jest duży kłopot, dlatego, że nie mamy wyroku sądu, tylko postanowienie o zabezpieczeniu i gdybyśmy je dziś wdrożyli, to cofa ono całą ustawę do stanu wyjściowego."

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Według Grzegorza Długiego "za bardzo wszyscy się gorączkujemy tym tematem". – To jest zabezpieczenie wstępne, pierwszy etap. Nie powinniśmy robić gwałtownych działań, trzeba zastopować wszystko co jest. Jednak postanowienie TSUE  nie jest typowe, ono w kilku aspektach idzie dalej – mówił polityk ugrupowania Kukiz'15.

Paweł Rabiej przyznał, że "PiS ma olbrzymią żabę do przełknięcia, która staje się coraz większa". – PiS nie ma pomysłu jak ją skonsumować i przywrócić zdrowy rozsądek reformie sądownictwa – stwierdził polityk Nowoczesnej.

Jarosław Kalinowski powiedział, że "tymczasowe zabezpieczenie mówi jasno o przywróceniu stanu prawnego z dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy o SN". – Wszystko wskazuje na to, że jak już będziemy mieli to zabezpieczenie, to wszystko będzie powtórzone. Widać, że strona rządowa ma wielki problem - przyznał poseł PSL.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której również była mowa o wyborach samorządowych.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Jarosław Kalinowski(PSL), Michał Dworczyk (PiS), Rafał Grupiński (PO), Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta RP), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Paweł Rabiej (.Nowoczesna)
Data emisji: 27.10.2018
Godzina emisji: 9:08

dn/gs

Czytaj także

Andrzej Dera: TSUE nie jest od wchodzenia w sprawy wewnętrzne

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 09:38
– My sądzimy bandytów, a sędzia sobie zadaje pytanie i w ten sposób zawiesza postępowanie – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Andrzej Dera o pytaniach prejudycjalnych, które polscy sędziowie kierują do Trybunału Sprawiedliwości UE. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Tyszka: to konsekwencja bubli prawnych uchwalonych przez PiS

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 09:18
Jak opadnie kurz po wyborach i obchodach Święta Niepodległości, PiS wycofa się z tych kwestii wieku emerytalnego - powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Stanisław Tyszka o prowadzonej przez rządzące ugrupowanie refomie Sądu Najwyższego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Dworczyk: stanowisko TSUE było z góry przygotowane

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 09:05
– Tryb i tempo działania Trybunału Sprawiedliwości UE wskazuje na to, że komuś bardzo zależało, by ich stanowisko pojawiło się przed wyobrami w Polsce – powiedział na antenie Trójki Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.
rozwiń zwiń