Politycy: Bush senior wsparł Polskę w odejściu od komunizmu, kierował się wartościami

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 11:00
– To polityk wspierający Polskę, zasłużony dla historii naszego regionu, dla procesu obalania komunizmu i przemian Europy Środkowo-Wschodniej, współpracownik Ronalda Reagana, osoba kierująca się w życiu wartościami – tak wspominali w Trójce 41. prezydenta USA politycy różnych ugrupowań.
Audio
  • Śmierć George'a Busha seniora, sprawa sankcji wobec Rosji, problem Nord Streamu, zamieszanie wokół listu ambasador USA (Śniadanie w Trójce)
George Bush starszy i Michaił Gorbaczow w 2005 roku
George Bush starszy i Michaił Gorbaczow w 2005 rokuFoto: PAP/EPA/BORIS ROESSLER

– 41. prezydent USA to w naszej współczesnej historii postać bardzo ważna. Przez całe lata 80. był wiceprezydentem u boku Ronalda Reagana, którego roli przecenić nie można, jeśli chodzi o stawianie oporu sowieckiej agresji politycznej – wspominał Rafał Grupiński (PO). Poseł przypomniał, że George Bush był prezydentem w czasie pierestrojki, rozpadu ZSRR i upadku całego systemu komunistycznego. – Przełom, czasy okrągłego stołu, pierwszych prób wchodzenia Polski na wolnorynkową przestrzeń – wówczas mieliśmy w Bushu seniorze wielkiego sojusznika – powiedział.  Nie tylko dlatego warto o tym pamiętać. Jego konkurent Bill Clinton pisze z dużą sympatią o Bushu, wspomina dobrze ich współpracę – mówił Rafał Grupiński.

Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta RP) ocenił, że George H. W. Bush to bardzo ważna dla Polski postać. – Był prezydentem w czasach dla nas kluczowych, gdy wyłamywaliśmy się z bloku komunistycznego, i wieloletnim orędownikiem sprawy suwerenności Europy Środkowej. Był wiceprezydentem, prezydentem, ale też szefem CIA. Już zanim został prezydentem, był orędownikiem naszej sprawy i takim powinniśmy go zapamiętać – powiedział.

– Dużej klasy polityk – stwierdził wicemarszałek Stanisław Tyszka (Kukiz'15), mówiąc o historycznej roli Busha. – Jako jeden z istotniejszych członków ekipy Reagana budował coś, co obecnie jest tzw. reaganomiką, a do czego Kukiz'15 bardzo silnie nawiązuje – mówił. Jak wyjaśniał, ta rewolucja Reagana zakłada, że aby pobudzić rozwój gospodarczy, trzeba ciąć podatki i wydatki, zdejmować obowiązki administracyjne z pleców przedsiębiorców. – To była rewolucja Reagana, w której uczestniczył Bush i którą kontynuował podczas trudniejszych czasów, w okresie kryzysu, ale dzięki tym zmianom podatkowym był okres prosperity za Clintona – dodał Stanisław Tyszka.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Adam Szłapka (Nowoczesna) mówił, że pamięta przemiany, jednoznaczne wsparcie polskich dążeń do wolności ze strony Georga Busha seniora. Wspominał, jak wszystkich napełniało dumą to, że spotykał się z prezydentem wolnej Polski i wszyscy w Polsce śledzili to z zapartym tchem. – Trzeba podkreślić, że Bush senior stał po stronie wartości w stosunkach międzynarodowych, to bardzo ważne – powiedział poseł. Adam Szłapka dodał, że postać Busha seniora wpisuje się w takie podejście do kultury politycznej, do którego powinniśmy dążyć. – Proszę zwrócić uwagę na wielokrotne spotkania wszystkich byłych prezydentów USA, wielkie przyjaźnie, jak w przypadku Busha seniora i Clintona, Busha juniora, Baracka Obamy – dodał. Zaznaczył, że "ludzie ci wiedzieli, czym jest szacunek dla instytucji, które zabezpieczają wolność każdego państwa i rozumieli, że można się zasadniczo różnić, ale nie można się nienawidzić".

– Dwukrotnie jako prezydent był w Polsce, po raz pierwszy bodajże miesiąc po zaprzysiężeniu na ten urząd – wspominał Jarosław Kalinowski (PSL). To pokazuje, jak postrzegał Polskę – zaznaczył. Po raz trzeci był w naszym kraju, gdy był wiceprezydentem. Jak wspominał Jarosław Kalinowski, Bush mówił, iż mur berliński by nie padł i Europa nie byłaby jednością, gdyby nie odwaga i solidarność zwykłych ludzi. – Wspaniały wielki człowiek, wielki przyjaciel Polski – podsumował.

Michał Dworczyk (PiS) zaznaczył, że George Bush senior to postać historyczna, przyjaciel Polski, polityk, który miał wpływ na Europę Środkowo-Wschodnią. – Był wielkim amerykańskim patriotą i bohaterem, był jednym z najmłodszych pilotów w armii amerykańskiej podczas II wojny światowej. To człowiek odważny, gotowy poświęcić wszystko dla dobra swojego kraju – zauważył szef kancelarii premiera.

W programie była mowa również o tym, że Zachód powinien nałożyć nowe sankcje na Rosję po ataku na Morzu Azowskim, o zagrożeniu ze strony Nord Streamu II i potrzebie zablokowania tego projektu. Rozmawiano również o roli Rady Bezpieczeństwa Narodowego i trzyleciu rządu Prawa i Sprawiedliwości, a także o relacjach Polski i USA oraz liście ambasador Georgette Mosbacher.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Paweł Soloch (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Kancelaria Prezydenta RP), Rafał Grupiński (PO), Adam Szłapka )(Nowoczesna)Stanisław Tyszka (wicemarszałek Sejmu, Kukiz'15), Michał Dworczyk (PiS, szef KPRM)Jarosław Kalinowski (PSL)
Data emisji: 1.12.2018
Godzina emisji: 
9.09

agkm/kw

Czytaj także

Zmarł 41. prezydent Stanów Zjednoczonych George H.W. Bush. Miał 94 lata

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 17:30
W wieku 94 lat zmarł 41. prezydent Stanów Zjednoczonych George H.W. Bush - poinformował rzecznik rodziny Jim McGrath. Funkcję prezydenta pełnił w latach 1989-1993. W tym roku dwukrotnie był hospitalizowany. Prezydent USA zmarł niespełna 8 miesięcy po śmierci swojej żony Barbary Bush. 
rozwiń zwiń