X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowelizacja ustawy ma zrekompensować podwyżki cen prądu. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 10:11
Sejm i Senat bez poprawek przyjęły ustawę o podatku akcyzowym. Nowelizacja, która ma rekompensować podwyżki cen energii elektrycznej tak, by były niezauważalne dla gospodarstw domowych, firm oraz samorządów, trafi teraz do prezydenta. O cenach prądu, strategii energetycznej i głosowaniu nad ustawą mówili politycy w "Śniadaniu w Trójce".
Audio
  • Politycy o ustawie dot. cen prądu (Śniadanie w Trójce)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Ustawa ma zapobiec podwyżkom cen prądu w przyszłym roku. Nowelizacja, która ma obowiązywać od 1 stycznia, przewiduje obniżenie akcyzy z 20 do 5 złotych za megawatogodzinę i obniżenie opłaty przejściowej o 95 procent. Kolejne rozwiązanie to rekompensaty dla firm handlujących energią.

Bartosz Kownacki (PiS) jest zdania, że rozwiązanie, które uchwalono w tej sprawie jest "bez wątpienia najlepsze z możliwych". Jak powiedział, "rząd zrobił wszystko, żeby te ceny nie wzrosły, w pierwszej kolejności obniżając podatki". Polityk zapewnił, że ustawa nie zostanie wprowadzona jedynie tymczasowo. – Prawo i Sprawiedliwość nie zamierza zmieniać tych opłat jak nie będzie takiej potrzeby. Jest to rozwiązanie długofalowe, choć trzeba także myśleć o innych rozwiązaniach – mówił poseł.

– Przez ostatnie tygodnie mieliśmy potężny bałagan i to przede wszystkim po stronie rządu –powiedział na temat zmian w sprawie cen prądu Jarosław Kalinowski (europoseł PSL). Jego zdaniem jest to "rozwiązanie doraźne", a "problem jest strukturalny". Jak powiedział, Polska musi zrezygnować z wydobycia węgla. – Energia odnawialna, wiatrowa jest dzisiaj tańsza niż energia węglowa, która jeszcze jeszcze sprawia, że 50 tysięcy ludzi żyje krócej przez smog – mówił polityk.

Stanisław Tyszka (Kukiz’15) zauważył, że "było wiadomo od dawna o wzroście cen". – Rząd Prawa i Sprawiedliwości miał trzy lata na przygotowanie rozwiązań zapobiegających tak drastycznym podwyżkom, a zrobił to na cztery dni przed Nowym Rokiem – powiedział wicemarszałek sejmu. Jego zdaniem było lepsze rozwiązanie – projekt, który złożyło jego ugrupowanie – "obniżka akcyzy i VATu". – Zasadniczą sprawą jest zmiana polityki energetycznej – powiedział.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".Ust

Ustawa czeka na podpis Andrzeja Dudy. Paweł Mucha (Kancelaria Prezydenta) powiedział, że "dla pana prezydenta najistotniejsze było zabezpieczenie tego, że nie mamy podwyżek cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, dla samorządów, dla polskich przedsiębiorców". Głowa państwa zatwierdzi projekt "wtedy, kiedy zakończy analizę" nowego prawa. – Można się tutaj spodziewać, że ta weryfikacja i decyzja będzie ogłoszona w krótkim czasie.

Katarzyna Lubnauer (.Nowoczesna) stwierdziła, że w ustawie "pojawiły się zapisy, które świadczą o tym, że mamy do czynienia z niedozwoloną pomocą publiczną w stosunku do zakładów energetycznych, co oznacza, że możemy mieć w przyszłości kary za które wszyscy zapłacimy". – Fakt, że musimy płacić coraz więcej za opłaty emisyjne, ponieważ z przyczyn ideologicznych ten rząd postawił na energię z węgla, powoduje, że wiedzieliśmy o rosnących cenach energii - mówiła.

Jak powiedział Andrzej Halicki (PO), "to jest ustawa tylko na ten rok". – Nie ma ucieczki od szukania innych źródeł energii niż węgiel. Ten rząd robi wszystko odwrotnie niż powinien robić, czyli opiera nie tylko swoją strategię na węglu, ale też imporcie rosyjskim – powiedział polityk. – Rozwiązaniem systemowym jest demonopolizacja i wprowadzenie rzeczywistej konkurencji na rynku energetycznym – stwierdził poseł PO.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji, w której była też mowa o znikającym użytkowaniu wieczystym i planach polskich partii politycznych na 2019 rok.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Paweł Mucha (Kancelaria Prezydenta), Bartosz Kownacki (PiS), Andrzej Halicki (PO)Jarosław Kalinowski (PSL)Katarzyna Lubnauer (.Nowoczesna) oraz Stanisław Tyszka (wicemarszałek Sejmu, Kukiz '15)
Data emisji: 29.12.2018
Godzina emisji: 9.15

msze, IAR/kw

Czytaj także

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Podwyżek cen prądu nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 21:35
Senat bez poprawek przyjął ustawę o podatku akcyzowym. Nowelizacja, która ma rekompensować podwyżki cen energii elektrycznej tak, by były niezauważalne dla gospodarstw domowych, firm oraz samorządów, trafi teraz do prezydenta. 
rozwiń zwiń