Zatrzymani o szpiegostwo na szkodę Polski. Komentarze polityczne

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 10:14
W piątek polskie władze poinformowały o zatrzymaniu przez ABW pod zarzutem szpiegostwa Weijinga W. – jednego z dyrektorów polskiego oddziału Huawei - i Piotra D. - b. oficera ABW, który ostatnio pracował w Orange. Sąd podjął decyzję o trzymiesięcznym areszcie dla obu podejrzanych. Do tego tematu w radiowej Trójce odnieśli się politycy.
Audio
  • Zatrzymania o szpiegostwo w Polsce. Komentarze polityczne (Śniadanie w Trójce)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: nitpicker/shutterstock

– Boję się, że ktoś coś zaniedbał – zauważył Grzegorz Długi (Kukiz'15). – Tego typu sprawy nie powinny być nagłówkami gazet. Nie jest to rzecz, która powinna być tak jawna. Relacje z Chinami są dla nas bardzo ważne i nie powinniśmy ich zaogniać. Jeżeli ktoś szpieguje, należy go oczywiście zamknąć, ale niekoniecznie należy krzyczeć o tym dookoła. Pełne uznanie dla ambasady chińskiej, której oświadczenie było bardzo wyważone i kulturalne – przyznał polityk.

Paweł Pudłowski (.Nowoczesna) zauważył, że "to jest aspekt dużo szerszy, bo potencjalnie jeżeli te urządzenia miały być szpiegowane, to jest to bardzo groźne dla Polski, bo bardzo łatwo przejąć urządzenie, jeśli ma tzw. furtkę". – Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę ministerstwu cyfryzacji, a ich odpowiedzi były bardzo zdawkowe, aż do obecnego zatrzymania – stwierdził.

– Najbardziej istotna i wymagająca wyjaśnienia jest rola zatrzymanego Piotra D. Tutaj mamy do czynienia z poważnymi informacjami, bo pracował w służbach, współpracował z kancelarią premiera i przy ŚDM – powiedział Andrzej Halicki (PO).

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jarosław Kalinowski z PSL jest zdania, że "to poważna sprawa, ale do tego typu działań polskich służb mam dużą ostrożność, zwłaszcza po sprawie asystenta posła Gruszki, który niesłusznie został oskarżony o szpiegowanie dla Rosjan". – Oczekuję działania – dodał.

Jak powiedział Jarosław Sellin (PiS), "ABW jest od tego, aby wyłapywać i eliminować zagrożenia dla Polski". – Kilka tygodni temu świat obiegła informacja o zatrzymaniu w Kanadzie wiceszefowej tego wielkiego koncernu, co odbiło się na relacjach bilateralnych Chin i Kanady – powiedział.

Z kolei Błażej Spychalski z Kancelarii Prezydenta przyznał, że "jest wiele krajów, w szczególności członków NATO, którzy mają pewne problemy ze wspomnianą firmą". – Trzeba wyjątkowo uważać, żeby w infrastrukturze krytycznej takie firmy się nie pojawiały. Najlepiej, aby wzorem Niemiec, przy budowie takiej infrastruktury uczestniczyły rodzime firmy – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji, w której była też mowa o wspólnej konferencji Polski i USA nt. Bliskiego Wschodu, sprawy wynagrodzeń w NBP oraz odstrzale dzików.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Paweł Pudłowski (Nowoczesna), Grzegorz Długi (Kukiz '15)
Data emisji: 12.01.2019
Godzina emisji: 9.09

dn/PAP/kw