Spotkanie u premiera Mateusza Morawieckiego. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 11:26
W piątek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki spotkał się z szefami klubów i kół parlamentarnych w sprawie zmian legislacyjnych przygotowanych w resortach zdrowia i sprawiedliwości po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W radiowej Trójce odnieśli się do tej sprawy politycy.
Audio
  • Dyskusja po spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z szefami klubów i kół parlamentarnych (Śniadanie w Trójce)
Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z szefami klubów i kół parlamentarnych.
Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z szefami klubów i kół parlamentarnych.Foto: PAP/Jacek Turczyk

Poseł Grzegorz Długi (Kukiz '15) podkreślił, że członkowie jego ugrupowania podchodzili do tego spotkania "z pewną rezerwą i nie do końca z zaufaniem". – Okazało się jednak, że  po pierwsze  atmosfera była przyjazna i merytoryczna, a po drugie – coś z tego zostało – powiedział poseł.  Przyjęto postulat Kukiz '15. Postanowiono powołać zespół ekspertów delegowanych ze wszystkich stronnictw politycznych, a ci eksperci przygotują wspólnie coś, co politycy mogliby później procedować. I to jest prawidłowo obrana droga – powiedział Grzegorz Długi.  Przygotowujemy coś, ale nie reagujemy, kiedy jest już pożar. Jednak problem tkwi jeszcze w czymś innym, że najpierw musi dojść do tragedii, żebyśmy zaczęli ze sobą rozmawiać – dodał poseł.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin (PiS) zaznaczył, że mimo różnic między partiami można szukać konsensusu. – W pewnych sprawach nie będziemy się pewnie zgadzać, to jest jasne  podkreślił minister.  Natomiast są takie obszary, o których wczoraj rozmawiano: kwestie bezpieczeństwa obywateli również, które wynikają po tej tragedii, która wydarzyła się dwa tygodnie temu, gdzie  jak pokazało to spotkanie  można usiąść i spokojnie, merytorycznie rozmawiać, szukać wspólnych rozwiązań tak, aby nie budować pewnej atmosfery konfliktu politycznego  dodał. Zadeklarował, że PiS oraz premier Mateusz Morawiecki chcą "obniżyć temperaturę konfliktu politycznego w Polsce".

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) podkreśliła, że wiele problemów dotyczących debaty publicznej w Sejmie bierze się ze złej legislacji.  Nawet to najbliższe, środowe posiedzenie jest zwoływane w trybie pilnym. Znów są ustawy, o których dowiadujemy się w ostatniej chwili. W ciągu jednego dnia będziemy zajmowali się kilkoma ustawami, znów nie będzie spokojnej legislacji – podkreśliła. – Bardzo cieszy mnie zapewnienie pana premiera, że teraz będą eksperci, że będzie czas na dyskusję, a do Sejmu będą przychodziły dokumenty już dopracowane. Poczekamy na owoce tej deklaracji. Przez ostatnie trzy lata takiej szansy w Sejmie nie mieliśmy. Najbliższe posiedzenie też pokazuje, że nad niczym nie panujemy i wszystko dzieje się bez porządku – dodała.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Europoseł Jarosław Kalinowski (PSL) powiedział, że zabójstwo prezydenta Adamowicza "wstrząsnęło wszystkimi".  Nie mówmy o tym, czy to morderstwo było polityczne, czy niepolityczne, ale w tle była wojna polsko-polska, nienawiść i sposób prowadzenia dyskusji w parlamencie. Trzeba wykonać nie tylko gesty, ale i konkretne działania, żeby naprawić tę naszą dyskusję – powiedział polityk.  Testem dla mnie, dla nas i dla całej opozycji w kwestii tego, czy pan premier i rządzący wiarygodnie podchodzą do zmiany sposobu w funkcjonowania, jest kwestia telewizji publicznej – podkreślił europoseł.  Jeżeli tu nie będzie zmiany, to znaczy, że zmian żadnych nie będzie. Bo to jest główne gniazdo rozprzestrzeniania się nienawiści – dodał.

Poseł Adam Szłapka (.Nowoczesna) stwierdził, że "przez trzy ostatnie lata w parlamencie, który powinien być miejscem, gdzie dyskutuje się w sposób merytoryczny, który jest sercem demokracji, wy (chodzi o partię rządzącą – przyp. red.) zmieniacie fasadę". – W lipcu zeszłego roku zostało pilnie zwołane posiedzenie Sejmu, a gdy już się rozpoczęło, posłowie, także posłowie PiS, dowiedzieli się, nad jaką ustawą będą pracować (chodziło o ustawę o IPN – przyp. red.). Tak więc nie tylko traktujecie jako fasadę opozycję, ale i własnych posłów. To nie parlament jest dzisiaj miejscem wypracowywania polityki, tylko biuro na Nowogrodzkiej. Zarzucanie nam, że nie chcemy rozmawiać, jest nie w porządku – dodał poseł.

Szef BBN Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta RP) podkreślił, że prezydent i premier spotkali się z opozycją zaraz po zabójstwie prezydenta Adamowicza. W związku ze spotkaniem Mateusza Morawieckiego z opozycją zauważył, że "dobrze, iż tak się stało". – Niezależnie od przypisywanych stronie inicjującej intencji, sam dialog nie jest zły. Zwłaszcza, że miał w sobie dużo elementów konkretnych. Pan prezydent to popiera, apelując jednocześnie o umiar w dyskusji w wymiarze publicznym. W kwestiach zasadniczych, np. w sprawie bezpieczeństwa obywateli, należy rozmawiać ze wszystkimi siłami politycznymi – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji, w której była też mowa o konwencji "Kobieta, Polska, Europa" organizowanej w sobotę przez Platformę Obywatelską oraz o tematach najbliższego posiedzenia Sejmu. 

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Małgorzata Kidawa-Błońska (Platforma Obywatelska), Jacek Sasin (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta RP), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Grzegorz Długi (Kukiz '15), Adam Szłapka (.Nowoczesna) 
Data emisji: 26.01.2019
Godzina emisji: 9.08

tjak/mk