X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pożegnanie Jana Olszewskiego. Politycy wspominają byłego premiera

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 12:08
Tracimy wielkiego patriotę, polityka, który potrafił dostrzegać to, co ludzi łączy - tak w radiowej Trójce w sobotni poranek 16 lutego Jana Olszewskiego wspominali politycy. Tego samego dnia w Warszawie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe byłego premiera, opozycjonisty, obrońcy w procesach politycznych PRL, powstańca warszawskiego. 
Audio
  • Politycy wspominają Jana Olszewskiego (Śniadanie w Trójce)
Zdjęcie Jana Olszewskiego wystawione w KPRM w Warszawie
Zdjęcie Jana Olszewskiego wystawione w KPRM w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

- Był legendarną postacią opozycji - powiedział o Janie Olszewskim Jacek Protasiewicz i przyznał, że nie poznał pana premiera osobiście. - Znając jego biografię, patrząc na jego działalność przed wejściem do rządu, mam ogromny szacunek zarówno dla jego szczerego, autentycznego patriotyzmu, odwagi cywilnej i też pewnej uczciwości - podkreślił Protasiewicz. Dodał, że nie we wszystkim się z nim zgadzał, ale "tracimy na pewno wielkiego patriotę".

Warto wspomnieć, że pan premier Olszewski w jednej z ostatnich publicznych wypowiedzi apelował o pojednanie. Widział, że te podziały tak głębokie szkodzą i zagrażają przyszłości Polski - powiedział Jarosław Kalinowski. Wspominał, że w drugiej połowie lat 90. jako świeżo upieczony prezes PSL prowadził rozmowy z Janem Olszewskim - wówczas posłem w okresie rządów AWS. - Dostąpiłem zaszczytu bycia w jego domu - dodał. Podkreślił też, że Jan Olszewski był w swoich poglądach bardzo niezależny. 

- Postać bez wątpienia historyczna, wielki Polak, wielki patriota - powiedział o Janie Olszewskim Michał Dworczyk. Wskazał, że czasem dziś zapominamy, że to premier Olszewski podjął decyzję o podpisaniu w grudniu 1991 roku w imieniu rządu RP układu stowarzyszeniowego pomiędzy Polską a Unią Europejską. - Jednoznacznie określał miejsce Polski po stronie Europy po stronie NATO - dodał Dworczyk. Poinformował, że miał zaszczyt go poznać w 2008 roku, kiedy został doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Po ludzku człowiek niezwykle ciepły, otwarty na innych. Miał przy tym majestat i godność - wspominał. 

- Muszę potwierdzić że był człowiekiem ciepłym i odważnym, jako mecenas bardzo wrażliwy na krzywdę ludzką - powiedział Andrzej Halicki. Poseł wskazał, że był w zespole negocjacyjnym, który sformował rząd Olszewskiego, choć jako KLD nie byli w nim obecni. Halicki przypomniał, że rząd Jana Olszewskiego był słaby, a on sam bez zaplecza politycznego i w konflikcie z Lechem Wałęsą. - W kwestiach ideologicznych, strategicznych stał się zakładnikiem środowiska, którego jako socjalista nie poważał - ZChN - ocenił Halicki. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

- Słowa "majestat", "godność" są jak najbardziej adekwatne - potwierdził Paweł Soloch, który wskazał, że miał możliwość bliskich kontaktów i bezpośredniej rozmowy z premierem. Podkreślił, że choć jego rząd był krótkotrwały i miał słabe zaplecze parlamentarne, to doprowadził do tego, co zostało nazwane "ucieczką Polski ze Wschodu na Zachód".  - Została po raz pierwszy na szczeblu państwowym w sposób jednoznaczny sformułowana wola Polski dążenia do tego, aby przystąpić do NATO - dodał. Zwrócił też uwagę na rolę premiera w likwidacji baz rosyjskiego wojska w Polsce.

- On potrafił odróżnić rzeczy, które nas łącza, przy wszystkich podziałach - ocenił Grzegorz Długi. Dodał, że najbardziej pamięta Jana Olszewskiego z jego wizyty w Chicago w czasie, gdy był tam konsulem. - Choć nie był osobą, która zaraz się ściska, zaraz się brata, a jednak entuzjazm wywoływał - wspominał. - Ta propolska postawa była czymś, co go absolutnie wyróżniało - podkreślił Długi. Wskazał też, że Jan Olszewski był jednym z najwybitniejszych adwokatów okresu powojennego.

Goście Beaty Michniewicz mówili też o konferencji bliskowschodniej w kontekście komentarzy ze strony amerykańskiej i izraelskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Andrzej Halicki (PO), Grzegorz Długi (Kukiz '15), Paweł Soloch (kancelaria prezydenta, szef BBN), Michał Dworczyk (szef kancelarii premiera), Jarosław Kalinowski (PSL), Jacek Protasiewicz (UED)
Data emisji: 16.02.2019
Godzina emisji: 9.08

fc

Czytaj także

"Walczył o wolną Polskę". Prezydent i premier o Janie Olszewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 11:48
- Jan Olszewski był osobą krystalicznie uczciwą i wierną swoim poglądom, a jednocześnie ogromnie odważną. Udowadniał swoją niezłomność wielokrotnie - napisał premier Mateusz Morawiecki. - Był wielkim państwowcem, służącym Polsce do ostatniej chwili - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń